REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny szykuje rezerwę na unijną broń. Padła dokładna kwota

2024-02-29 07:32, akt.2024-02-29 09:26
publikacja
2024-02-29 07:32
aktualizacja
2024-02-29 09:26

Unia Europejska musi wzmocnić europejski przemysł obronny; Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma na ten cel jeszcze 6 mld euro - powiedziała w Parlamencie Europejskim w Strasburgu prezes EBI Nadia Calvino. Proces inwestowania tych środków zostanie przyspieszony - dodała.

Europejski Bank Inwestycyjny szykuje rezerwę na unijną broń. Padła dokładna kwota
Europejski Bank Inwestycyjny szykuje rezerwę na unijną broń. Padła dokładna kwota
fot. Frank Gebauer / / Shutterstock

Calvino przyjechała do PE na debatę poświęconą działalności banku.

„Musimy wzmocnić europejski przemysł w sektorze bezpieczeństwa i obronności. Mamy kopertę 8 mld euro przeznaczoną na inwestycje w tym obszarze. To środki na badania i rozwój, technologie kosmiczne, bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie podwójnego zastosowania, krytyczną infrastrukturę, np. służącą ochronie granic. (…) Jak dotąd z tych 8 mld euro zainwestowane zostało 2 mld euro. Jest więc przestrzeń, żeby robić więcej” - powiedziała PAP Calvino po debacie.

Dodała, że niedawno EBI uruchomił nowy instrument finansowy, który zakłada inwestowanie w małe i średnie firmy oraz start-upy w tym sektorze.

„Dyskutowaliśmy o tym w ostatni piątek z ministrami finansów państw UE. Zgodziliśmy się na zwiększenie zaangażowania w sektor (produktów) podwójnego zastosowania. Przedstawię za dwa miesiące raport na temat postępów w tej kwestii. Zgodziliśmy się również, aby przyspieszyć proces inwestycji pozostałych 6 mld euro, które są przeznaczone dla europejskiego przemysłu bezpieczeństwa i obronności” – powiedziała.

„Jesteśmy gotowi robić więcej i działać mocniej w tych obszarach, które są krytyczne, kluczowe i strategiczne, aby zabezpieczyć nasze bezpieczeństwo” – podsumowała Calvino.

Posłowie do PE w przyjętej w czwartek rezolucji dotyczącej EBI podkreślili, że wojna Rosji z Ukrainą wymaga od UE "zwiększenia gotowości obronnej, a co za tym idzie - wystarczających inwestycji” i wezwali bank do zreformowania swojej listy kwalifikowalności, „tak aby amunicja i sprzęt wojskowy (...) nie były już wykluczane z finansowania przez EBI”.

Sprawę poruszyła też podczas debaty na temat obronności w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Jak powiedziała, potrzebny jest „nowy europejski sposób myślenia w dziedzinie obronności, ze strony instytucji, przemysłu i inwestorów”.

„Dlatego też bardzo podbudowały mnie słowa prezes Calvino, że EBI jest gotowy zrobić więcej, aby wnieść wkład we wspólne projekty, które wzmocnią europejski przemysł obronny. Wzywam państwa członkowskie do poparcia tej propozycji. Przemysł obronny w Europie potrzebuje dostępu do kapitału” - podkreśliła.

„Chciałbym zachęcić naszych publicznych i prywatnych pożyczkodawców do wspierania naszego przemysłu obronnego, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw. Również w dziedzinie obronności małe i średnie firmy stanowią trzon naszego przemysłu. Są siłą napędową innowacji. I kluczowy czynnik na jednolitym rynku” - dodała.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), to instytucja finansowa Unii Europejskiej, której właścicielami są jej państwa członkowskie. EBI finansuje inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów polityki UE.

Grupa EBI podpisała w 2023 r. umowy o łącznej wartości 88 mld euro na ponad 900 projektów. Oczekuje się, że zobowiązania te uruchomią inwestycje o wartości około 320 mld euro, wspierając 400 tys. przedsiębiorstw i 5,4 mln miejsc pracy.

Około połowa finansowania EBI w Unii Europejskiej kierowana jest do regionów objętych polityką spójności, gdzie dochód na mieszkańca jest najniższy.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zoomek
Zakup broni to inwestycja? Rozumiem że do zdobycia terytorium i niewolników aby się spłaciło?
Raffmo
oczywiście inwestycja w obronę, w to by najeźdźca nie zniszczył ci aktywów i nie wymordował populacji
devu
Zakup broni u swoich czyli w Niemczech i Francji. To jest solidarność UE.
polonu
a to jeszcze coś jest a wiedzą o tym Amerykanie .

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki