Czy opłaca się podejmować pracę w godzinach nocnych?

18/03/2024 10:00

Mało kto orientuje się, że praca na zmianach nocnych to standard w niektórych sektorach naszej gospodarki. Chociaż nie jest to najbardziej pożądany sposób wypełniania swoich obowiązków, praca w godzinach nocnych może mieć również swoje zalety.

Udogodnienia proponowane przez pracodawcę

Praca w późnych godzinach uważana jest jako niełatwa również pośród pracodawców. Na nocne zmiany nakłada się wiele regulacji, tak aby zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne osoby, która wykonuje dane obowiązki. Konieczne jest na przykład zagwarantowanie nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby. Na daną chwilę wynosi on minimalnie 11 godzin.

Pracodawcy coraz częściej decydują się na dodatkowe ułatwienia, które mają usprawnić pracę osobom pracującym na nocne zmiany. Te działania mogą obejmować kwestie finansowe, jak premie czy rozliczanie ryczałtów za dojazdy. Więcej o tym, czy Twój pracodawca sfinansuje dojazdy do pracy i delegacje dowiesz się pod linkiem:

https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/ryczalt-za-dojazdy.

Udogodnieniami mogą być również komfortowe miejsca do odpoczynku w miejscu pracy. Odpowiedni sprzęt i wyposażenie kuchenne czy dostęp do łazienki, w której pracownik będzie mógł odświeżyć się po długiej nocce.

Wyższa stawka — dobry sposób na oszczędzanie

Praca w późnych godzinach wiąże się również z inną stawką. Jest to czynnik, przez który dużo osób faktycznie bierze pod uwagę pracę nocną. Oczywiście wynagrodzenie gwarantowane w przepisach jest wyższe. Standardowo o dodatkowe 20% od klasycznej stawki godzinowej.

Jest to forma rekompensaty za pracę w nietypowych warunkach. Często pracownicy mogą spodziewać się również premii i specjalnych dodatków za sprawne wykonywanie swoich obowiązków. To zdecydowanie dobra opcja dla osób, które chcą oszczędzić więcej na swoją przyszłość. Warto również wspomnieć, że w pracy nocnej obowiązują takie same przepisy i prawa pracownika, co na standardowym stanowisku. Osoby na nockach nie muszą martwić się innymi rodzajami opodatkowania. Przysługuje im również okres ochronny przed emeryturą.

 

Ewentualne przeciwwskazania

Praca w godzinach nocnych zaczyna się wydawać dość atrakcyjna, prawda? Należy jednak wspomnieć o pewnych przeciwwskazaniach zdrowotnych, które mogą uniemożliwić Ci wykonywanie obowiązków na takim stanowisku.

Przede wszystkim nocnej zmiany nie mogą podejmować się pracownicy młodociani i kobiety w ciąży. Jeśli nie zaliczasz się do żadnej z tych grup, o tym, czy możesz chodzić na nocki, zdecyduje lekarz medycyny pracy. Dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich testów i przedstawieniu pracodawcy konkretnych zaświadczeń, będziesz w stanie zająć się pracą w późnych godzinach. Więcej o tym, dlaczego w nocnej pracy zmianowej potrzebne są konkretne badania, dowiesz się w Internecie, na przykład na stronie: https://aleo.com/pl/blog/praca-w-godzinach-nocnych/.

Należy wspomnieć, że praca nocna ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Niezwykle ważne będą więc rutynowe badania profilaktyczne i konsultacje lekarskie. Pracodawca powinien oferować również specjalne programy wsparcia psychologicznego,  jeśli wykonywane przez pracowników obowiązki oddziałują na nich stresująco.

 

[artykuł sponsorowany]

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizacja: 19/03/2024 17:24
Autor: Weronika Balcer

Reklama

Czy opłaca się podejmować pracę w godzinach nocnych? - opinie czytelników

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Czy opłaca się podejmować pracę w godzinach nocnych?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".


Ostatnie video - filmy na nSwiecie.pl




Reklama
Reklama
Reklama