• Grupa InPost jest obecna w dziewięciu krajach, w których na koniec 2023 roku dysponowała ponad 66 tys. punktów odbioru i nadania (PUDO), w tym ponad 35 tys. urządzeń Paczkomat InPost.
  • InPost ma 7 tys. punktów nadania i odbioru (w tym urządzeń Paczkomat) w Hiszpanii oraz 2 tys. w Portugalii.
  • W Wielkiej Brytanii InPost oferuje dostawy do 6 tys. urządzeń Paczkomat i blisko 1,2 tys. punków PUDO.
  • InPost podpisał także umowy z Mastercard i Visa, co ma wzmocnić płatności cyfrowe.

- We Francji Grupa InPost aktywnie inwestuje w rozbudowę sieci i infrastruktury – co pozwala nam zwiększyć liczbę obsługiwanych przesyłek oraz dotrzeć nawet do małych miejscowości. Naszą przewagą są także usługi dostaw międzynarodowych do Włoch, Hiszpanii, Portugalii i krajów Beneluxu. Zwiększyliśmy liczbę urządzeń Paczkomat do 5.000 – przekazał w komunikacie prasowym, Quentin Benault, dyrektor zarządzający Mondial Relay France i Benelux.

- Stała rozbudowa infrastruktury pozwoli nam na uzyskanie unikatowych przewag konkurencyjnych – podobnych, jakie Grupa InPost wypracowała już na rynku polskim - dodał.

 W 2023 r. Grupa InPost dostarczyła 892,1 mln przesyłek, o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. W Polsce wolumen wyniósł 589,5 mln przesyłek (+16 proc.). Na rynkach międzynarodowych wolumen wyniósł 302,6 mln sztuk (+28 proc.), w tym Mondial Relay dostarczył 239,9 mln przesyłek (+13 proc.). W Wielkiej Brytanii, drugim co do wielkości międzynarodowym rynku, InPost dostarczył 46,5 mln paczek – co oznacza wzrost o blisko 127 proc. rdr.

Zintegrowane płatności

InPost nawiązał także współpracę z Visa i Mastercard w ramach usługi InPost Pay – podała spółka w komunikacie prasowym.

Celem partnerstwa Mastercard, Visa i InPost Pay jest promowanie rozwoju płatności cyfrowych.

InPost Pay to usługa, która łączy płatność i dostawę za pomocą jednego przycisku – dostępnego zarówno na karcie produktu, jak i w koszyku.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl