REKLAMA
 
REKLAMA

EDP Energia Polska z rekordową liczbą umów

EDP Energia Polska z rekordową liczbą umów
Fot. Pixabay - Michael Pointner

EDP Energia Polska specjalizuje się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla klientów biznesowych. Jak podaje spółka, w ubiegłym roku osiągnęła ona najlepszy wynik od momentu rozpoczęcia działalności w Polsce.

EDP Energia Polska, będąca częścią globalnej Grupy EDP, oferuje różnorodne rozwiązania fotowoltaiczne oraz modele ich finansowania. Jak podaje firma, najnowsze wyniki potwierdzają rosnące zainteresowanie firm odnawialnymi źródłami energii. EDP Energia Polska w ubiegłym roku zakontraktowała w Polsce rekordową ilość mocy w projektach PV.

Ponad 100 MWp zakontraktowanej mocy

EDP Energia Polska w 2023 r. zakontraktowała w ramach 665 umów z firmami działającymi w Polsce ponad 100 MWp mocy. To oznacza, że statystycznie prawie codziennie dwie kolejne firmy podejmowały decyzję o zainwestowaniu w fotowoltaikę EDP. Jest to ponad dwukrotny (124 proc.) wzrost względem 2022 r. Nowe umowy przełożyły się na ponad 100 MWp zakontraktowanej mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Jest to najwyższy roczny wynik od początku działalności firmy w Polsce. Taka ilość energii jest równa zapotrzebowaniu ponad 20 tys. domów jednorodzinnych.

REKLAMA

Wśród klientów biznesowych EDP Energia Polska znalazły się takie firmy jak ALDI, które zainstalowało fotowoltaikę na dachach swoich sklepów, czy największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce – Emitel. Projekt zrealizowany dla Emitela obejmował montaż ponad 3 tys. paneli fotowoltaicznych o całkowitej mocy 1,37 MWp. Model PV-as-a-Service wykorzysta także polska fabryka Ferrero, dla której EDP Energia Polska wykona dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,68 MWp.

Umowy zawarte przez EDP w 2023 r. pozwolą ograniczyć emisje CO2 o ponad 80 tys. ton rocznie. Dla firm instalacja paneli fotowoltaicznych oznacza także znaczne obniżenie rachunków za prąd.

W 2023 r. Grupa EDP zakontraktowała w Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Brazylii i we Włoszech łącznie 623 MWp, co stanowi wzrost na poziomie niemal 80 proc. w porównaniu z 2022 r. Na tych rynkach spółka posiada łącznie około 1500 MWp zakontraktowanej mocy.

Różne modele finansowania

EDP oferuje firmom różne modele finansowania z uwagi na ich odmienne potrzeby, strategie zrównoważonego biznesu czy możliwości finansowe. Klienci mogą uzyskać dostęp do odnawialnego źródła energii, płacąc z góry lub w ratach, a także w ramach modelu usługowego.

Wśród propozycji finansowania jest usługa PV-as-a-Service (fotowoltaika jako usługa), szczególnie korzystna dla firm, które chcą korzystać z zielonej energii bez inwestowania własnych środków w montaż instalacji PV. W tym modelu EDP bierze na siebie koszty instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada także za jej obsługę i konserwację przez cały okres trwania umowy.

REKLAMA

Jak podkreśla EDP, jest to korzystny sposób finansowania mniejszych i średnich przedsiębiorstw dysponujących ograniczonym kapitałem, umożliwiający ich rozwój w dłuższej perspektywie. Klient zyskuje niezależność energetyczną, a oszczędności na rachunkach za energię zauważa od razu po uruchomieniu fotowoltaiki.

Nie tylko instalacje fotowoltaiczne

Grupa EDP zajmuje się nie tylko energetyką słoneczną i wiatrową. Niedawno spółka zrobiła kolejny krok w kierunku dekarbonizacji klientów z branż energochłonnych, łącząc siły z dostawcą zeroemisyjnego ciepła Rondo Energy. Współpraca EDP i Rondo Energy zakłada wdrożenie rozwiązania, które umożliwi wykorzystanie energii odnawialnej z wiatru i słońca do wytwarzania ciepła. Pozwoli to zapewnić energochłonnym branżom dostawy ekologicznego ciepła w przystępnych cenach na szeroką skalę. Więcej o tym w artykule: Energia z wiatru i fotowoltaiki zasili akumulatory ciepła.

Strategia EDP w Polsce

Grupa EDP działa na rynkach na czterech kontynentach i zatrudnia ponad 13 tys. pracowników. W Polsce grupa działa od 2007 r. poprzez firmę EDP Renewables Polska, która rozwija projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Z kolei EDP Energia Polska, także będąca członkiem Grupy EDP, działa na polskim rynku energetycznym od 2020 r. Firma dostarcza klientom biznesowym rozwiązania fotowoltaiczne.

W marcu ubiegłego roku Grupa EDP ogłosiła strategię do 2026 r. Zakłada ona stałe inwestycje w projekty związane z transformacją energetyczną. W naszym kraju grupa rozwija działalność i portfolio klientów w obszarze fotowoltaiki także poprzez akwizycje. EDP Energia Polska przejęła spółki Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com, co – jak zaznacza EDP – miało kluczowe znaczenie dla rozwoju grupy w Polsce.

Od początku swojej działalności do końca 2023 r. EDP Energia Polska zakontraktowała 152 MWp na rynku polskim, rozwijając kolejne projekty słoneczne.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA