Obserwuj w Google News

Polacy na potęgę zwracają mieszkania. Deweloperzy wiedzą, jak to wykorzystać

2 min. czytania
25.03.2024 12:38
Zareaguj Reakcja

Mimo zakończenia programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., popyt na nowe mieszkania rośnie. Jak wynika z raportu opublikowanego przez serwis Otodom, jest to związane z masowym zwracaniem mieszkań do deweloperów przez osoby, które nie otrzymały kredytu.

W lutym Polacy zwrócili ponad 800 mieszkań
fot. EastNews

Portal Otodom przygotował ciekawy raport na temat obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Analizowano 7 największych miast w Polsce (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań Warszawę i Wrocław). W lutym 2024 roku deweloperzy sprzedali łącznie 4600 lokali. W porównaniu do stycznia jest to aż 9 proc. więcej, a biorąc pod uwagę luty 2023 roku – 17 proc. więcej. Średnia miesięczna sprzedaż mieszkań deweloperskich to obecnie 4400 lokali (chodzi o mieszkania, na które została podpisana umowa rezerwacyjna).

Mimo że ceny utrzymują się na tym samym poziomie, a nawet rosną (w Krakowie za metr kwadratowy zapłacimy powyżej 15 tys.), popyt nie maleje.

Polaków nie stać na kredyty, do deweloperów wracają setki mieszkań

W lutym wprowadzonych do sprzedaży zostało 4700 nowych mieszkań. Liczba ta zmniejszyła się względem poprzedniego miesiąca o 12 proc. Jednak mimo to w porównaniu do lutego 2023 roku jest to aż 139 proc. więcej. Łącznie, jeśli zsumujemy liczbę dostępnych w lutym lokali z Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia, mamy 41 200 mieszkań. W porównaniu ze styczniem tego roku jest to aż 3-procentowy wzrost. Jak wskazuje Otodom, w lutym deweloperzy sprzedali kilkadziesiąt mieszkań mniej niż wprowadzili do sprzedaży, ale liczba oferowanych lokali rosła.

Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań Otodom Analytics tłumaczy, że główną przyczyną takiego zjawiska może być powrót do obiegu mieszkań, które są zwracane, a wcześniej były zarezerwowane lub sprzedane. W lutym do deweloperów wróciło łącznie ponad 800 lokali.

– Wiele wskazuje na to, że były to mieszkania zarezerwowane z nadzieją na uzyskaniem finansowania w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. W danych z lutego, podobnie jak w danych z badania styczniowego, widoczne są efekty działania rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, który formalnie został wygaszony na przełomie 2023 i 2024 roku – wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz, cytowana przez serwis Otodom.

Jak podaje serwis Bizblog.pl, w grudniu złożono 29 400 wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc. Był to ostatni miesiąc, więc wyniki przebiły lipiec 2023 roku, czyli start programu. Niektórzy wnioskodawcy kredytu nie otrzymali, co wiązało się dla nich z rezygnacją z wymarzonego mieszkania. Dla deweloperów taka sytuacja jest korzystna. Mieszkania, które do nich wracają, są sprzedawane w wyższych cenach. Otodom podkreśla, że na wszystkich dużych rynkach, które poddał analizie, mieszkania wprowadzone do sprzedaży w lutym były droższe niż te, które trafiły do sprzedaży wcześniej.

Nie przegap