Jak zarabiać na blogu i odnieść sukces? Od czego najlepiej zacząć i ile można zarobić?

Jak zarabiać na blogu 
Jak zarabiać na blogu 
Źródło: Klaus Vedfelt/Getty Images
Zarobki na blogu to bardzo ciekawy temat. Ze względu na to, że trudno uśrednić zarobki blogerów, trudno też powiedzieć dokładnie, ile można w ten sposób zarobić. Wskazujemy jednak orientacyjne kwoty i sprawdzamy, jak zarabiać na blogu w Internecie!

Zarabianie poprzez prowadzenie swojego bloga to fenomen XXI wieku . Jeszcze kilka dekad temu nikt nie miał nawet pojęcia, co to może oznaczać, a już na pewno, jak zarabiać na blogu.

Zawód? Bloger! Jak zacząć zarabiać na blogu i jakie trzeba mieć do tego umiejętności?

Na to, ile można zarobić na blogu, w praktyce wpływa bardzo wiele czynników, które trudno określić. Przede wszystkim zarobki na blogu uzależnione są od atrakcyjności samego bloga. Jakie czynniki wpływają na to, czy blog może pochwalić się setkami tysięcy indywidualnych wyświetleń w skali miesiąca, czy może "tylko" kilkoma tysiącami? Sprawdźmy!

Czynniki wpływające na różnice w atrakcyjności blogów :

  • tematyka bloga
    • umiejętności z zakresu SEO/SEM (czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych, pozycjonowania stron),
      • wizualna i funkcjonalna atrakcyjność bloga
        • występowanie reklam na blogu (i ich rodzaj)
          • zaufanie względem blogera
            • erudycja i sposób pisania (umiejętność dopasowania się do potrzeb i stylu czytelnika)
              • atrakcyjność prezentowanych materiałów
                • regularność postowania i wiele, wiele innych!

                  Jak widać, prowadzenie bloga to dość specyficzna działalność, która wcale nie jest łatwa. Dobry bloger, by mógł w ogóle liczyć na zarobki na blogu, to człowiek-orkiestra : musi jednocześnie być niezłym pisarzem, aby jego teksty czytało się przyjemnie, być bardzo kreatywny i zaangażowany w to, co robi, szczery ‒ aby czytelnicy mu zaufali ‒ a także powinien posiadać podstawowe umiejętności techniczne, jak np. obsługa strony internetowej lub platformy blogowej, pozycjonowanie bloga w internecie, a często także obsługa kamery i montaż filmów wideo.

                  Jak przekuć umiejętności w zyski i jak zacząć zarabiać na blogu?

                  Jeżeli mamy interesujący pomysł na bloga i chcemy podzielić się nim ze światem, to kwestia tego, jak zarabiać na blogu, staje się drugorzędna. Podstawową zasadą w blogowaniu jest autentyczność – im bardziej autentyczny i „od serca” prowadzony blog, tym więcej fanów, a im więcej fanów – tym lepsze zarobki na blogu!

                  Jeśli nasz blog jest atrakcyjny, możemy czerpać z niego zyski w różny sposób. To, na jaką ścieżkę zarabiania się zdecydujemy, zależy tylko od nas. Oczywiście istnieją pewne różnice, które dotyczą rodzaju bloga. W inny sposób zarobimy na blogu poświęconym ciekawostkom historycznym, a inne są sposoby tego, jak zarabiać na blogu kulinarnym lub jak zarabiać na blogu modowym.

                  Jak zarobić na blogu drugą wypłatę?

                  Więlu blogerów traktuje prowadzenie bloga głównie jako hobby. Można jednak z tego zajęcia czerpać dodatkowe zarobki, a przy dużej determinacji i konsekwencji w prowadzeniu bloga można osiągnąć wynagrodzenia, które w niektórych przypadkach będą nawet wyższe od płacy „na etacie”. Poniżej przedstawiamy sposoby, jak zarobić na blogu drugą wypłatę

                  • Banery reklamowe – przynoszą zysk w momencie, gdy inny użytkownik w nie kliknie i przejdzie do strony reklamodawcy. Przy dużym ruchu na naszym blogu spokojnie możemy z nich czerpać kilkaset złotych miesięcznie.
                    • Kampanie i posty sponsorowane – to poniekąd temat tabu, ponieważ rzadko który bloger przyznaje się do tego, że tworzy treści sponsorowane. Wszak największym atutem bloga jest jego autentyczność. Czasem można to jednak łączyć poprzez prezentowanie treści, które naszym zdaniem naprawdę są godne uwagi.
                      • Programy afiliacyjne – uzyskujemy określony procent zapłaty w sytuacji, kiedy ktoś za naszym poleceniem dokona transakcji afiliowanej. Przykładowo, jeśli reklamujemy na blogu kredyt bankowy, a przez nasz odnośnik ktoś zdecyduje się z niej skorzystać, to otrzymujemy od banku określony procent jego zysków.
                        • Własne usługi i produkty – chyba najbardziej warty polecenia sposób na to, jak zarabiać na blogu. Ta ścieżka prowadzenia bloga jest też najbardziej zaawansowana i wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Mając jednak na to odpowiedni pomysł, prawdopodobnie nie będziemy już więcej pytać, jak zarobić na blogu drugą wypłatę! Przykład? Jeśli prowadzimy bloga o modelach kolekcjonerskich, świetnym pomysłem będzie sprzedawanie złożonych i pomalowanych modeli. Możemy także sprzedawać pokrewne przedmioty, np. poradniki do modelowania.

                          Ile można zarobić na blogu – liczby

                          Wysokość zysków z prowadzenia bloga zależy głównie od indywidualnych propozycji reklamodawców . Dotyczy to zarówno banerów reklamowych, jak i programów afiliacyjnych czy postów sponsorowanych.

                          Najlepiej zarabiające blogi dostarczają swoim właścicielom nawet ponad 300 000 zł miesięcznie , jednak jest ich niewiele i faktycznie są najbardziej popularne w swoich branżach. Ile na początku można zarobić na blogu? Przy szybkim starcie i dużej ilości tzw. contentu możemy liczyć nawet na dochód rzędu płacy minimalnej. Oczywiście, im dłużej będziemy blog prowadzić, tym lepsze powinny być zarobki na blogu. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim nasz blog zacznie zarabiać, zwykle musi upłynąć trochę czasu potrzebnego do pozyskania pierwszych fanów, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

                          Zobacz wideo:

                          Nauczycielka blogerka
                          Źródło: Dzień Dobry TVN

                          Zobacz także:

                          Autor: Adrian Adamczyk

                          Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                          Materiał promocyjny

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana