Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Rekuperacja a dom pasywny

Rekuperacja w domu pasywnym jest konieczna, ponieważ wentylacja grawitacyjna dyskwalifikowałaby budynek z możliwości określenia go mianem pasywnym. Dlatego osoby decydujące się na budowę domu w tej technologii muszą wybrać wentylację mechaniczną. Istnieje wiele rzeczy, które warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i o wyborze odpowiedniego urządzenia.

Rekuperacja a dom pasywny
ECOMAX Rekuperatory
www.ecomax.pl
ECOMAX Rekuperatory
Dane kontaktowe:
52 561 04 09, 888 444 419, 604 49 18 33
Chwytowo 14, 85-223 Bydgoszcz
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Rekuperacja w domu pasywnym ‑ dlaczego jest konieczna?
  • Jaka rekuperacja w domu pasywnym?
  • Jak zamontować rekuperację w domu pasywnym?
  • Jakie rekuperatory są polecane do domów pasywnych?

Rekuperacja w domu pasywnym ‑ dlaczego jest konieczna?

Domy pasywne to budynki energooszczędne, co jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów. Aby jednak móc je takimi określić, muszą spełnić szereg określonych norm. Przykładem są okna, których współczynnik Uw nie może przekroczyć 0,8 W/(m2K). Ważna jest też izolacja ścian z współczynnikiem U na poziomie maksymalnie 0,15 W/(m2K) dla budynków wielorodzinnych i 0,10 W/(m2K) dla jednorodzinnych.

Innym wymogiem jest system wentylacyjny gwarantujący odzysk co najmniej 75 proc. ciepła. Rekuperatory powietrza są więc absolutnie niezbędne w domu pasywnym, aby taki odzysk był możliwy. Ponownie widać więc, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna po prostu nie może być umieszczona w takim domu, nie zapewnia ona bowiem oszczędności.

Jaka rekuperacja w domu pasywnym?

Wybierając urządzenie do domu pasywnego trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważnym parametrem jest m.in. wydajność, która wskazuje, jaki jest stosunek powietrza wydmuchiwanego do ciśnienia w rekuperatorze.

Istotne znaczenie ma też zastosowany wymiennik ciepła, który decyduje o tym, jak sprawny jest rekuperator. Dużą popularnością w domach pasywnych cieszą się zwłaszcza warianty obrotowe, które zapewniają niski stopień mieszania strumieni powietrza. Nie osuszają też powietrza tak, jak robią to urządzenia przeciwprądowe.

Rekuperacja w domu pasywnym powinna być też oszczędna pod względem zużycia prądu. Warto zwrócić więc uwagę na fakt, ile energii pobiera rekuperator oraz czy można wybrać wariant bardziej efektywny pod tym względem.

Schemat działania rekuperatora
Schemat działania rekuperatora

Jak zamontować rekuperację w domu pasywnym?

Prawidłowa instalacja rekuperacji jest istotna niezależnie od typu domu. Ma ona jednak absolutnie kluczowe znaczenie w przypadku budynków pasywnych, w których kluczowe jest ograniczenie wszelkich strat ciepła i energii.

Istotne jest przede wszystkim bardzo dokładne zaizolowanie kanałów tak, aby nie doprowadzić do powstania mostków termicznych. Izolacja ma kluczowe znaczenie także przy czerpni oraz wyrzutni, które to miejsca w sposób szczególny narażone są na powstawanie mostków termicznych, przez które tracona jest energia.

Innym czynnikiem jest dodatkowo właściwe zakończenie czerpni oraz wyrzutni. Wszystko po to, aby unikać nadmiernych oporów powietrza. Projekt rekuperacji nie może też zakładać krzyżowania się kanałów i ich kolidowania z innymi instalacjami w domu.

Jakie rekuperatory są polecane do domów pasywnych?

Warianty spełniające wszystkie te kryteria można znaleźć również w naszej ofercie. Jednym z nich jest rekuperator obrotowy Ensy AHU 300 wyróżniający się wydajnością nawet 265 m3/h. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwy montaż, a także cicha praca. Idealnie nadaje się on zwłaszcza do mniejszych domach.

Idealnie do większych budynków sprawdzi się rekuperator obrotowy Ensy InoVent 700, który cechuje się wydajnością nawet 840 m3/h. Nie zamarza nawet z wyłączoną grzałką i dodatkowo nie wymaga odprowadzania skroplin, dzięki czemu jego montaż jest znacznie łatwiejszy.

Rekuperacja a dom pasywny? Jak doskonale widać wentylacja mechaniczna to konieczność w takich budynkach, w przeciwnym bowiem razie nie mogą być one uznawane za pasywne.

źródło i zdjęcia: ECOMAX