Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Znikają tworzywa sztuczne z opakowań okien dachowych Velux

Aż 90% opakowań okien dachowych firmy Velux jest produkowanych z materiału bazującego na papierze, bez dodatku tworzyw sztucznych. Strategia wprowadzona przez Grupę Velux pozwoli na wyeliminowanie produkcji plastiku do 900 ton rocznie.

Znikają tworzywa sztuczne z opakowań okien dachowych Velux
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
www.velux.pl

Na całym świecie co roku produkuje się 300 milionów ton odpadów plastikowych, a badacze szacują, że 60% tworzyw sztucznych wyprodukowanych od 1950 roku trafiło do śmieci lub do środowiska naturalnego.

Dowiedziono, że jeżeli tworzywa sztuczne jednorazowego użytku trafią do nieodpowiednich miejsc, będą wywierały negatywny wpływ na różnorodność biologiczną oraz na środowisko naturalne. Teraz opakowania okien dachowych VELUX zamiast plastiku będą zawierały tekturę z certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC).

Po wyeliminowaniu z opakowań komponentów ze styropianu, klienci VELUX nie będą musieli marnować czasu na segregowanie odpadów i na ich sortowanie, co sprawi, że utylizacja tych opakowań będzie tańsza i bardziej wydajna.

Grupa VELUX ogłosiła, że 90% opakowań okien dachowych produkowanych jest bez dodatku tworzyw sztucznych
Grupa VELUX ogłosiła, że 90% opakowań okien dachowych produkowanych przez tę firmę jest bez dodatku tworzyw sztucznych

Dzięki tej zmianie, ślad węglowy generowany przez opakowania okien dachowych Grupy VELUX obniżył się o 13%, co jest kluczowe dla realizacji celu Strategii Zrównoważonego Rozwoju, czyli stosowania do roku 2030 opakowań wykonanych z jednorodnego materiału pozbawionego całkowicie elementów z tworzyw sztucznych i nadającego się w 100% do recyklingu.

To również pierwszy krok na drodze do zdecydowanego przekształcenia sposobu prowadzenia działalności przez Grupę VELUX, w tym wprowadzanych na rynek produktów i rozwiązań zgodnie ze równoważonym rozwojem.

W firmie VELUX robimy, co w naszej mocy, aby nasza wspólna przyszłość była bardziej zrównoważona, stawiając w centrum decyzji związanych z produktami dobro naszej planety i środowiska naturalnego - powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Opakowanie to istotny element naszych produktów, musi więc być jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Jesteśmy dumni z tego, że znacznie zredukowaliśmy ilość tworzyw sztucznych używanych do pakowania i zabezpieczania naszych okien dachowych. To ważny krok na drodze do osiągnięcia celu w zakresie zrównoważonego rozwoju, który nazywamy bardziej ekologicznym opakowaniem - dodaje Jacek Siwiński.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX, wprowadzona w życie w 2020 roku, to przewidziany na 10 lat proces transformacji, w ramach którego VELUX podejmuje pionierskie działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska, żeby osiągnąć neutralność emisyjną.

W tym celu tworzy innowacyjne ekologiczne produkty i prowadzi działalność gospodarczą w sposób odpowiedzialny.

Więcej informacji na temat Strategii Zrównoważonego Rozwoju VELUX 2030 można znaleźć na stronie Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030 - Dożywotnia Neutralność Węglowa.

Źródło i zdjęcia: VELUX Polska