XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Idą na zwarcie z rolnikami. Dla nich ukraińskie zboże to szansa

Idą na zwarcie z rolnikami. Dla nich ukraińskie zboże to szansa
Laude Smart Intermodal obsługuje tranzyt z Ukrainy, prowadzi także przewozy w tym kraju Fot. mat. pras. Laude

Coraz głośniej jest o mocnym ograniczeniu tranzytu ukraińskiej żywności przez nasz kraj. Logistycy mają tu jednak inną perspektywę niż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Marcin Witczak, prezes  Laude Smart Intermodal, uważa pomysł za niepokojący.

  • Zdaniem wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Michała Kołodziejczaka należałoby zmniejszyć tranzyt ukraińskich produktów rolnych przez Polskę, przede wszystkim kukurydzy i pszenicy.
  • - Ministerstwo pilnie powinno udzielić odpowiedzi na pytanie, jak rozumie słowo "tranzyt". Mówimy o rynku wewnętrznym UE czy o wywozie towarów poza UE? To jest bardzo ważne rozróżnienie! - podkreśla Marcin Witczak, prezes Laude Smart Intermodal.
  • - Nie postrzegamy ukraińskiego zboża jako zagrożenia. Przy odpowiednim mechanizmie tranzytowym i pewności, że towar ten opuście teren UE, obsługa transportu ukraińskiego zboża będzie sytuacją win-win dla wszystkich - powiedział Kamil Jedynak, prezes OT Logistics.

- Potrzebujemy mocno ograniczyć tranzyt z Ukrainy, by uporządkować sytuację na swoim rynku, będziemy do tego skutecznie dążyć, czemu służyć będą kolejne rozmowy (ze stroną ukraińską - red.) - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak w środę (27 marca) na  konferencji pod hasłem "100 dni rządu - najważniejsze działania MRiRW". 

Jak dodał, obecnie tranzyt z Ukrainy jest wprawdzie zmniejszony, ale mimo tego należałoby go jeszcze zmniejszyć, przede wszystkim jeśli chodzi kukurydzę i pszenicę. Ocenił, że niskie ceny zbóż na rynku to efekt sprzedaży ziarna przez Rosję, ale także przez Ukrainę. Jego zdaniem, Polska jest w bardzo trudnej sytuacji. Zapewnił, że ministerstwo zrobi wszystko, by dotrzymać zobowiązań wobec polskich rolników.

"Tranzyt", ale jaki? Bardzo ważne doprecyzowanie pojęcia

- Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy - oświadczyła przed tygodniem Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

- Kraj blokujący tranzyt towarów z Ukrainy nie będzie w przyszłości hubem odbudowy Ukrainy. Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy - zaznaczyła w oświadczeniu Izba.

Dziś (27 marca) do sprawy odniósł się Marcin Witczak, prezes zarządu Laude Smart Intermodal, którego firma transportu kolejowego obsługuje tranzyt z Ukrainy, prowadzi także przewozy w tym kraju.

Jego zdaniem, Ministerstwo Rolnictwa pilnie powinno udzielić odpowiedzi na pytanie, jak rozumie słowo "tranzyt".

- Mówimy o rynku wewnętrznym UE czy o wywozie towarów poza kraje Unii Europejskie? To jest bardzo ważne rozróżnienie! - podkreśla Marcin Witczak.

Jak dodaje, Polska stoi od dawna przed wyzwaniem usprawnienia procesu tranzytu. Z tym bardzo istotnym doprecyzowaniem, że tranzyt to przewóz towarów z Ukrainy zakończony "SADem" eksportowym (Single Administrative Document) potwierdzającym wywóz poza Unię Europejską. Dzięki temu można uniknąć ryzyka, że towar z Ukrainy trafi do Litwy czy Niemiec, a stamtąd do Polski.

- Od dawna apelujemy o konieczność usprawnienia wymiany handlowej pomiędzy Ukrainą i Polską, a szerzej Unią Europejską. Powinniśmy szukać rozwiązań opartych o kompromis i usprawnienia, a nie zakazy, które spowodują straty gospodarcze dla przedsiębiorców i z Polski i z Ukrainy. Brak doprecyzowania i wprowadzenie całkowitej blokady tranzytu, czyli zakazu wszelkiego transportu produktów z Ukrainy, nawet w kontekście przewozu towarów z granicy polsko-ukraińskiej do portów i dalej do krajów spoza UE, uderzy też w polskich przedsiębiorców eksportujących swoje towary do Ukrainy. A przypomnę, że w 2023 roku eksport polskich produktów do Ukrainy sięgnął 51,7 mld euro, import zaś około 20,3 mld euro - komentuje Marcin Witczak.

W jego opinii, abyśmy, jako kraj mogli zająć właściwe miejsce, adekwatne do naszych możliwości i wielkości konieczne są zmiany, które wpłyną na zwiększenie przepustowości na naszej wschodniej granicy i zapewnią większą pewność, że towary z Ukrainy transportowane są w procedurze tranzytowej. Kluczowe znaczenie ma wprowadzenie takich zmian, które uczynią tranzyt przez Polskę dóbr z Ukrainy kosztowo porównywalnym dla zachodniej Ukrainy z wysyłką przez Odessę.

Jak dodaje, najlepszym rozwiązaniem problemu z importem jest właśnie wsparcie tranzytu, a nie jego blokowanie.

Obsługa transportu ukraińskiego zboża sytuacją win-win dla wszystkich

O konieczności systemowego rozwiązania sprawy tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę mówił w WNP.PL Kamil Jedynak, prezes OT Logistics. Jego zdaniem, wspomogłoby to potencjalne inwestycje w obszarze logistyki.

- Nie postrzegamy ukraińskiego zboża jako zagrożenia. Przy odpowiednim mechanizmie tranzytowym i pewności, że towar ten opuście teren Unii Europejskiej, obsługa transportu ukraińskiego zboża będzie sytuacją win-win dla wszystkich. Skorzystają z tego polskie firmy przewozowe, logistyczne i portowe. Skorzysta też Ukraina - powiedział.

Firma ma w planach uruchomienie w połowie przyszłego roku w OT Port Świnoujście terminala zbożowego z najwyższą ratą przeładunkową w Polsce - przekraczającą 20 tys. ton na dobę. Służy temu zakup shiploadera do zboża i połączenie istniejącego magazynu zbożowego z nabrzeżem.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Idą na zwarcie z rolnikami. Dla nich ukraińskie zboże to szansa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!