Pokaż wszystko

Zespół KGHM BC Polkowice mistrzem Polski w koszykówce kobiet

📝Polska Agencja Prasowa

14/03/2024, 23:33 GMT+1

Koszykarki KGHM BC Polkowice zdobyły mistrzostwo Polski. W drugim meczu finałowym pokonały zespół PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 83:79 (19:24, 19:26, 24:12, 21:17) i wygrały rywalizację 2-0. To piąty tytuł polkowiczanek, odzyskany po rocznej przerwie.

CCC Polkowice mistrzem Polski

Play off został skrócony do dwóch zwycięstw w każdej fazie (ze względu na kwietniowe kwalifikacje do igrzysk Paryż 2024 w koszykówce 3x3 z udziałem Polek), ale przyniósł wiele emocji. Drugie spotkanie finałowe także było godne decydującej rywalizacji.

Polkowice mistrzem Polski

Najlepszą zawodniczką finałów została uznana Amerykanka Erica Wheeler, która w decydującym spotkaniu uzyskała 25 punktów, miała sześć zbiórek i pięć asyst. To jej drugi tytuł MVP w polskiej ekstraklasie - z pierwszego gwiazda ligi WNBA i MVP Meczu Gwiazd za oceanem (2019) cieszyła się w 2022 roku.
picture

Koszykarki z Polkowic zostały mistrzyniami Polski w koszykówce

Gorzowianki, które w sezonie zasadniczym pokonały polkowiczanki na własnym parkiecie 93:89, były o krok od powtórzenia tego wyniku. Do przerwy prowadziły bowiem 50:38.
Forma Wheeler oraz akcje młodej, 22-letniej Julii Piestrzyńskiej w trzeciej kwarcie sprawiły, że przyjezdne pokrzyżowały plany AZS Enea Dariusza Maciejewskiego.

Walka do końca

W ostatniej kwarcie przyjezdne prowadzone przez trenera reprezentacji Karola Kowalewskiego objęły prowadzenie 66:65, którego nie oddały do końca. Doświadczenie polkowiczanek m.in. kapitan Weroniki Gajdy, Wheeler i Brianny Fraser dawało zdobywczyniom Pucharu Polski lekką przewagę.
Gorzowianki walczyły do końca. Na 62 sekundy przed końcową syreną przegrywały 77:78 po rzucie Chloe Bibby za trzy punkty. W odpowiedzi za dwa rzuciła Piestrzyńska, a Wheeler dołożyła kolejne dwa. Sukces przypieczętowała rzutem wolnym.
Polkowiczanki po złoto sięgnęły po raz piąty w historii. Poprzednio uczynniły to w 2013, 2018, 2019 i 2022 roku.
(dasz/łup)
PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. - KGHM BC Polkowice 79:83 (24:19, 26:19, 12:24, 17:21)
Gorzów Wlkp.: Elina Tsineke 19, Chloe Bibby 16, Nora Wentzel 14, Weronika Telenga 13, Aleksandra Pszczolarska 8, Stephanie Jones 7, Anna Jakubiuk 2, Wiktoria Kuczyńska 0.
Polkowice: Erica Wheeler 25, Julia Piestrzyńska 14, Dragana Stankovic 10, Brianna Fraser 10, Liliana Banaszak 9, Weronika Gajda 5, Emilia Kośla 5, Klaudia Gertchen 3, Zala Friskovec 2.