whitebit

Cena złota z nowym historycznym szczytem! Czy warto jeszcze kupować?Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Złoto ustanawia dziś nowy historyczny poziom powyżej 2227 dol. za uncję. Choć obecne notowania wydają się ekstremalnie wysokie,  tak analityk Squaber Marcin Tuszkiewicz uważa, że po pokonaniu bariery 2150 dol. za uncję wykres powinien poszybować między 2200, a 2400 dol. Czyżby kupujący mieli przed sobą jeszcze wiele do zrobienia?

Kurs złota kontynuuje rajd powyżej 2220 dol. za uncję

Od 14 lutego 2024 r. kurs GOLD/USD wzrósł o blisko 12%, co było najsilniejszym impulsem wzrostowym od listopada 2023 r. i według Marcina Tuszkiewicza powinno prowadzić do ustanowienia nowych historycznych rekordów.







Patrząc z szerszej perspektywy, widzimy, że od dołka z października 2022 r. kurs złota wzrósł już o przeszło 37%, a dotychczasowa korekta po ustanowieniu nowego historycznego rekordu była całkowicie normalnym oraz zdrowym zjawiskiem realizacji zysków.

Notowania GOLD/USD Źródło: TradingView
Notowania GOLD/USD Źródło: TradingView

Zdaniem analityka powodów dalszych wzrostów jest kilka, spośród których do najważniejszych należą: oczekiwania wobec obniżek stóp procentowych w USA, dalsza słabość dolara, chęć dywersyfikacji majątku, czy po prostu moda na “bezpieczne aktywa”.

Czytaj więcej: Złoto znów drożeje. Nowy historyczny szczyt to dopiero początek!

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Kurs EUR/USD łamie wsparcie 1,08. Bloomberg spodziewa się powrotu do parytetu!

Kurs EUR/USD testował dziś linię trendu wzrostowego rysowaną od października ub.r. przy 1,0785, a analitycy Bloomberga spodziewają się, że oddanie wsparcia 1,08 to dopiero początek słabości euro. Gorsze zachowanie wspólnej waluty jest między innymi pokłosiem gorszych odczytów z Niemiec, które przybliżają temat czerwcowej obniżki stóp przez ECB.


fundscapRozpocznij Finansowe Wyzwanie
Dołącz do FundsCap, jednego z czołowych prop tradingów i zdobądź nawet 500 000 EUR w zarządzanie!.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>




xm

Aktualnie rynek wycenia prawdopodobieństwo cięć na już ponad 80 proc., a rynek czeka na jutrzejsze dane o inflacji PCE Core, które mogą zburzyć narracje o 3 obniżkach stóp procentowych w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i doprowadzić eurodolara do poziomu parytetu (1,00).

Inwestorzy znów nie mają pewności co do obniżek stóp procentowych. Mowa tu zarówno o amerykańskiej Rezerwie Federalnej, jak i Europejskim Banku Centralnym, które to instytucje uzależniają swoją politykę od najnowszych odczytów makroekonomicznych. Te z kolei dają mieszany obraz najważniejszych światowych gospodarek, wprowadzając na rynek niepokój, z którego korzystają przede wszystkim notowania dolara amerykańskiego.

Notowania EUR/USD Źródło: TradingView
Notowania EUR/USD Źródło: TradingView

Podczas dzisiejszej sesji kurs EUR/USD przebił barierę 1,08 i spadł do najniższego poziomu od 5 tygodni. Technicznie przetestowana została linia trendu wzrostowego przy 1,0785, a jeśli rynek zdecydowałby się na jej połamanie, to kolejnym przystankiem byłby dopiero rejon wsparć z lutego przy 1,0695-1,0725.

Czytaj więcej: Kurs EUR/USD znów traci na wartości. Inwestorzy stawiają na słabsze euro i silniejszego dolara przed jutrzejszym odczytem PCE Core z USA

JPMorgan ma cel dla S&P 500 na koniec roku na poziomie 4,200. To najniższy cel wśród dużych banków Wall Street

Dubravko Lakos-Bujas z JPMorgan ostrzegł w środę swoich klientów, że mogą znaleźć się „po złej stronie” handlu, gdy trend zacznie słabnąć, i zasugerował, aby rozważyli dywersyfikację swoich portfeli inwestycyjnych i przemyśleli zarządzanie ryzykiem. Dodatkowo, ponowił ostrzeżenie, że przeludnienie w akcjach, które obecnie najlepiej sobie radzą, zwiększa ryzyko zbliżającej się korekty rynkowej.

Według analityka, mogą pewnego dnia pojawić się nagle. – Gdy jeden duży fundusz rozpoczyna likwidację pewnych pozycji, inny fundusz, dowiedziawszy się o tym, stara się dostosować, a trzeci zostaje zaskoczony. W efekcie, obserwujemy narastające odwracanie trendu na rynku – podaje.

– Wiele czynników zostało już wycenionych – stwierdził, odnosząc się do oczekiwań zysków i polityki Fed, aż po potencjalne zwycięstwo w wyborach byłego prezydenta Donalda Trumpa, które mogłoby być postrzegane jako pozytywne dla rynku. Dodatkowo, zauważył, że mało jest źródeł potencjalnych pozytywnych niespodzianek, poza Nvidia Corp. i perspektywą innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Czytaj więcej: Zatłoczony rynek akcji jest narażony na gwałtowne spadki, twierdzi analityk JPMorgan

Cezary Graf zdradził wartość posiadanego majątku! Na jaw wyszły 2 skrywane inwestycje “doradcy majątkowego”

Ostatnie dni przyniosły ze sobą nie lada ożywienie na rynku kryptowalut. W ciągu zaledwie 9 dni Bitcoin podrożał bowiem o niemal 11 tysięcy dolarów, tj. blisko 18 proc. Wyraźne wzrosty widoczne są także na notowaniach zdecydowanej większości Altcoinów, w tym również meme coinów. Sytuacja ta z pewnością ucieszyła Cezarego Grafa, który zdradził, iż posiada 42 miliony Krasnalcoinów.

Cezary Graf to niezwykle kontrowersyjny “doradca majątkowy”, który znany jest m.in. z takich powiedzonek jak “myślcie mądrze o pieniądzach” czy “dywersyfikujcie się majątkowo”. Sporą rozpoznawalność przyniósł mu także cykl “12 zamkniętych webinarów o pieniądzach” oraz pakiety “50 apetycznych firm chińskich” i “50 apetycznych firm amerykańskich”. 

Nie małe kontrowersje wywołało także nazwanie przez niego Bitcoina i innych kryptowalut “krasnalcoinami”. Ba, stało się to na tyle mimiczne, że doprowadziło do powstania pierwszego polskiego memecoina o nazwie Krasnalcoin.

Czytaj więcej: Cezary Graf zdradza wartość posiadanego majątku

Tajemniczy transfer 2000 Bitcoinów z 2010 roku. Co stoi za ruchem uśpionych BTC?

W ostatnich dniach odnotowano znaczący ruch na rynku kryptowalut, gdy duży tajemniczy inwestor, potocznie nazywany „Mega Whale”, dokonał kolejnej serii transferów Bitcoinów, przemieszczając łącznie 2000 tokenów BTC z 2010 roku. Ta seria działań stanowi trzeci taki przypadek w tym miesiącu, wzbudzając znaczną uwagę wśród społeczności wirtualnych walut. Kurs BTC/USD nieznacznie wzrasta w czwartek w okolice 70 400 USD.

Pierwsze podejrzenia dotyczące tego inwestora pojawiły się w 2020 roku, jednakże jego aktywność na rynku Bitcoina stała się szczególnie intensywna w tym miesiącu. Wcześniejsze transakcje w marcu obejmowały przeniesienie 2000 BTC oraz 1000 BTC w dniach 1 i 5 marca odpowiednio. Tym razem, 26 marca, „Mega Whale” ponownie zwrócił na siebie uwagę, przemieszczając kolejne 2000 BTC, co stanowi trzecią serię transferów w ciągu jednego miesiąca.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Transakcje z 26 marca obejmowały 40 transakcji, w których nagrody blokowe zgromadzone między sierpniem a listopadem 2010 roku zostały przekazane. Chociaż te nagrody nie były przenoszone w kolejności sekwencyjnej, zostały zidentyfikowane jako pochodzące z okresu między wysokościami bloków 71 723 a 89 778 w 2010 roku. Transakcje te zostały następnie zweryfikowane w jednym bloku o wysokości 836 425.

Czytaj więcej: Wieloryb Bitcoina w ruchu. Kontekst wydarzenia i szczegóły transakcji

Spadek japońskiego jena do 34-letniego minimum wywołał niepokój na rynkach finansowych

W ostatnich dniach japoński jen doświadczył gwałtownego spadku, osiągając poziom niewidziany od 34 lat. W obliczu tego wydarzenia, japońscy urzędnicy zwrócili uwagę traderów walutowych, zapowiadając gotowość do zdecydowanego działania na rynku w celu powstrzymania dalszych spadków. Ostrzeżenie to zostało potraktowane bardzo poważnie przez uczestników rynku, choć początkowe reakcje przyniosły tylko niewielkie zmiany w kursie jena. Para USD/JPY konsoliduje w czwartek w okolicach 151,40.

Po zbliżeniu się do poziomu 152 jen za dolara, który wielu obserwatorów rynku uważa za granicę, która mogłaby skłonić japońskie władze do bezpośredniej interwencji, jen nieznacznie zmienił kierunek po ostrzeżeniach ministra finansów Japonii. Niemniej jednak reakcja ta okazała się krótka, a JPY nadal utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.

Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

Obserwatorzy jena wskazują na poziom 152 za dolara jako kluczowy punkt dla tej waluty. Fundusze hedgingowe mają miliardy dolarów zainwestowanych w instrumenty pochodne, które aktualnie przynoszą zyski, ale stają się coraz bardziej ryzykowne, gdy jen zbliża się do tej granicy. Naruszenie tego poziomu może doprowadzić do dalszej wyprzedaży jena, gdy inwestorzy, którzy obstawiają spadek JPY, będą chcieli zabezpieczyć swoje pozycje.

Czytaj więcej: Jen wstrząśnięty spadkiem do 34-letniego minimum. Japonia musi reagować?

Autor poleca również: 



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem walut. Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem