fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatry: górskie szlaki zamknięte po zmroku

Do końca listopada obowiązuje zakaz poruszania się po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Trasy zamknięte są od zmierzchu do świtu. Ograniczenie jest związane z ochroną zwierząt, w tym budzących się po zimie. Dodatkowe ograniczenia będą na szlakach, gdzie odbywają się toki cietrzewi.

Z uwagi na toki, czyli gody cietrzewi, do połowy maja szlaki zamknięte są od zmierzchu do godz. 8.00. Jak wyjaśniają przyrodnicy z TPN, cietrzewie swoją aktywność mają właśnie w godzinach wczesnoporannych. Dlatego, aby zapewnić im spokój po niektórych odcinkach szlaków będzie można wędrować dopiero od godziny 8.00. Są to odcinki szlaków: Polana Chochołowska – Bobrowiecki Żleb – Grześ; Bobrowiecka Przełęcz – Bobrowiecki Żleb – Grześ; Grześ – Długi Upłaz – Rakoń.

Jak wyjaśnił edukator TPN i przewodnik tatrzański, Tomasz Zając, nocne wędrówki turystów czy narciarzy nie są obojętne dla tatrzańskiej przyrody.

„Nocna obecność ludzi w Tatrach niesie ze sobą negatywne skutki dla zwierząt. Zwłaszcza teraz, kiedy swoją aktywność zaczynają niedźwiedzie, niedługo zaczną się wykoty kozic, a z nor po zimowym śnie wyjdą świstaki. Zadaniem parku narodowego jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom spokoju i możliwie najlepszej ochrony, w tym przed turystami. Dodatkowo w okresie wczesnowiosennym wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, w tym zagrożone cietrzewie” – powiedział Tomasz Zając.

Nocne ograniczenie turystyki ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Takie gatunki jak wilki, niedźwiedzie, rysie czy lisy w nocy nocną często przechodzą wzdłuż szlaków turystycznych lub je przecinają. Przyrodnicy przypominają, że wędrowanie nocą po Tatrach może być niebezpieczne dla turystów właśnie z uwagi na aktywne wtedy niedźwiedzie czy wilki. Nocą zwierzęta stają się bowiem bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny nawet dla człowieka. Według obserwacji przyrodników z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie o tej porze.

W polskich Tatrach jest dostępnych 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne, takie jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlaki w Tatach są znakowane pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. Kolory nie wskazują trudności szlaku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl