Przejdź do artykułu

Maść witaminowa - jak stosować? Najpopularniejsze maści witaminowe

9 min czytania

Nie od dziś wiadomo, że witaminy są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Czy jednak niosą one te same korzyści, gdy są stosowane na skórę? Witaminy bowiem są składnikiem wielu różnych produktów do pielęgnacji skóry, a jednym z nich jest maść witaminowa. Jakie witaminy znajdziemy w maści witaminowej i jaką maść wybrać, by spełniała nasze potrzeby?

Maść witaminowa - jak stosować? Najpopularniejsze maści witaminowe | Me dia / Shutterstock

SPIS TREŚCI

  1. Maści witaminowe to popularne produkty, po które chętnie sięgamy, gdy nasza skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji
  2. W skład maści witaminowych mogą wchodzić różne witaminy — dużą popularnością cieszą się maści z witaminą A, witaminami z grupy B, witaminą C albo D
  3. Narodowy Test Zdrowia Polaków wystartował. Wypełnij ankietę i poznaj swój Indeks Zdrowia
  4. Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Czym jest maść witaminowa?

Każdy z nas wie, jak ważne jest przyjmowanie witamin dla poprawy ogólnego stanu zdrowia. Warto jednak wiedzieć też, że istnieją preparaty z witaminami do stosowania miejscowego. Bez względu na to, czy potrzebujemy witamin zapewniających nawilżenie i elastyczność, czy też przeciwutleniaczy, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami i szkodliwym działaniem środowiska, preparaty do stosowania miejscowego mogą pomóc nam uzyskać oczekiwane rezultaty.

Spośród wspomnianych preparatów, które mogą obejmować olejki, serum czy balsamy, najczęściej polecane są maści witaminowe – opracowane w celu wspierania zdrowia i wyglądu skóry. Nakłada się je bezpośrednio na skórę i często stosuje się je w celu uzupełnienia wszelkich składników odżywczych, których może brakować skórze lub których organizm nie jest w stanie wytworzyć sam.

Typowe maści witaminowe mogą zawierać takie składniki jak witaminy A, C i E, olejki eteryczne czy kolagen. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maści witaminowych różniących się kombinacją składników. Każdy z nich jednak może oferować wiele korzyści dla zdrowia i urody skóry. Maści witaminowe mogą pomóc zachować zdrową i młodzieńczą skórę, zmniejszyć trądzik i zmarszczki, chronić przed szkodliwym działaniem środowiska oraz nawilżyć i poprawić elastyczność skóry.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Jakie są zalety stosowania maści witaminowej?

Zalety stosowania maści witaminowej są ściśle związane z tym, jakie witaminy występują w składzie danej maści witaminowej.

Maść witaminowa z witaminą A

Witamina A w maściach i preparatach do stosowania miejscowego często widnieje pod nazwą retinoid i jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych aktywnych składników produktów do pielęgnacji skóry. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem witamina A odgrywa znaczącą rolę w procesie starzenia, dlatego w postaci stosowanej miejscowo witamina A jest wspaniałym składnikiem przeciwdziałającym starzeniu.

Zdaniem specjalistów witaminę A można stosować do leczenia wielu schorzeń, od trądziku, przez przebarwienia i blizny, po zmarszczki. Przy konsekwentnym stosowaniu witamina A pomaga zagęścić skórę, a także zwiększa obrót komórkowy, stymuluje produkcję kolagenu, zwiększa elastyczność i wygładza drobne linie i zmarszczki.

Niestety, ale witamina A ma też swoje wady, dlatego też maść witaminowa z witaminą A zalecana jest do stosowania na noc. Dlaczego? Witamina A zwiększa wrażliwość na światło (następnego dnia po zastosowaniu maści najlepiej zastosować krem ​​przeciwsłoneczny). Co więcej, przyzwyczajenie się skóry do retinolu i retinoidów (pochodnych witaminy A) może zająć trochę czasu. Proces ten może oznaczać kilka tygodni suchej i wrażliwej skóry, ale istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie tego rodzaju skutków.

Szerzej o maści z witaminą A pisaliśmy w tym artykule. Znajdziesz tam informacje dotyczące składu, wskazań i przeciwwskazań do stosowania maści z witaminą A.

Maść witaminowa z beta-karotenem

Jednym ze składników maści witaminowych może być beta-karoten, czyli pigment roślinny nadający kolor czerwonym, pomarańczowym i żółtym warzywom. Należy on do kategorii prowitaminy A-karotenoidu, co oznacza, że organizm może przekształcić go w witaminę A.

Stosowany miejscowo ma działanie przeciwutleniające dla skóry, chroniąc przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, które przyczyniają się do widocznych oznak starzenia, i ogólnie wpływa na rozjaśnienie skóry. W przeciwieństwie do retinolu i retinoidów beta-karoten można stosować w dzień.

Maść witaminowa z witaminą B3

Witamina B3 (niacynamid), jest częstym składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry ze względu na jej zdolność do delikatnego rozwiązywania szeregu typowych problemów skórnych. Przyjmuje się, że może służyć jako przeciwutleniacz, środek przeciwzapalny, zmniejszać pigmentację, a także pomóc w kontroli sebum i trądziku oraz minimalizować widoczność zmarszczek. Wynika to z faktu brania udziału witaminy B3 w wielu procesach metabolicznych w naszym ciele i skórze.

Co więcej, warto wiedzieć, że ta rozpuszczalna w wodzie witamina nie występuje naturalnie w organizmie, dlatego należy ją przyjmować doustnie (w pokarmach takich jak ryby, zboża, awokado, grzyby i zielony groszek) lub stosować miejscowo np. przy pomocy maści witaminowej.

Maść witaminowa z witaminą B5

Witamina B5 (kwas pantotenowy) to kolejna rozpuszczalna w wodzie witamina, którą można znaleźć w maściach witaminowych. Działa jako środek utrzymujący wilgoć, który wciąga wodę w skórę, jak i emolient, który ją zatrzymuje. Jest to środek zmiękczający, który leczy suchą, zniszczoną skórę, nadając jej pulchny wygląd.

Co więcej, witamina B5 oprócz nawilżania skóry zmniejsza także wypryski trądzikowe (szczególnie gdy jest przyjmowana jako suplement diety) i łagodzi schorzenia skóry, takie jak trądzik różowaty i egzema. Ma bowiem działanie przeciwzapalne, które pomaga stymulować naturalne procesy gojenia organizmu. Można ją stosować w leczeniu uszkodzeń i urazów spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

Nie powinno nikogo dziwić, że witamina B5 znalazła swoje zastosowania m.in. w maściach witaminowych, ponieważ dobrze współdziała z innymi substancjami aktywnymi i warto ją połączyć z innymi środkami nawilżającymi, takimi jak kwas hialuronowy i gliceryna.

W tym artykule opisaliśmy inne substancje, po które warto sięgnąć w pielęgnacji bardzo suchej skóry.

Maść witaminowa z witaminą C

W skład maści witaminowej może wchodzić również witamina C. Jest ona ceniona za swoją zdolność do ochrony skóry przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez promienie ultrafioletowe i zanieczyszczenia. Jest również powszechnie chwalona za rozjaśnianie skóry, rozjaśnianie pigmentacji i wspomaganie produkcji kolagenu, który zmniejsza drobne linie i zmarszczki oraz nadaje skórze młodzieńczego wyglądu.

Jednak moc witaminy C może czasami wiązać się ze skutkami ubocznymi (może działać drażniąco na skórę), dlatego warto najpierw przetestować produkt na małym obszarze skóry. Dobrze też, gdy preparat z witaminą C ma w swoim składzie kojące składniki roślinne i inne witaminy, takie jak B i E, aby uniknąć problemów z nadwrażliwością.

Szukając preparatów na skórę z witaminą C, warto zawracać uwagę na informacje na opakowaniu – kwas L-askorbinowy jest najbardziej aktywną i zbadaną formą witaminy C, ale trudno jest ją skomponować. Bardziej stabilną alternatywę można znaleźć w askorbinianu tetraheksylodecylu (THD), chemicznie zmodyfikowanej formie kwasu L-askorbinowego, która lepiej przenika przez skórę.

Co więcej, witamina C utlenia się w kontakcie z powietrzem, a ekspozycja na światło może zmniejszyć jej zalety, dlatego zawierająca ją maść witaminowa powinna być przechowywana w chłodnym i suchym miejscu. Witaminę C można stosować rano lub wieczorem, ale jedną z jej najbardziej godnych uwagi cech jest to, jak może poprawić pielęgnację przeciwsłoneczną.

Badania wykazały, że nakładanie przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i witamina E, razem z filtrem przeciwsłonecznym zapewnia czterokrotnie większą ochronę w porównaniu z samym filtrem przeciwsłonecznym.

Maść witaminowa z witaminą D

Kolejnym składnikiem maści witaminowej może być witamina D. Jest rozpuszczalna w tłuszczach i odgrywa znaczącą rolę w odmładzaniu komórek skóry i ochronie skóry. Chociaż często uważa się, że witamina D pochodzi ze słońca, można ją również znaleźć w żywności, suplementach diety i właśnie w produktach do stosowania miejscowego.

Jako składnik maści witaminowej działa przeciwutleniająco, mogąc wzmocnić barierę skórną, zmniejszyć stan zapalny i odeprzeć stresory środowiskowe, które prowadzą do stresu komórkowego, który z kolei może powodować utratę elastyczności i spadek kolagenu. Witamina ta ma kluczowe znaczenie dla wchłaniania wapnia oraz pomaga w wymianie i naprawie komórek. Ponieważ witamina D delikatnie zwiększa obrót komórek i zmniejsza stan zapalny, szczególnie pomaga pacjentom z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, łuszczyca i egzema.

Maść witaminowa z witaminą E

W składzie maści witaminowej można znaleźć wiele witamin, a jedną z nich może być witamina E (alfa-tokoferol). To również witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która ma właściwości przeciwutleniające. Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, w tym w zielonych warzywach liściastych, orzechach, nasionach, mięsie, jajach i olejach roślinnych. Dlaczego stosowana jest jako składnik maści witaminowej? Jako przeciwutleniacz chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi światłem UV i utlenianiem lipidów, a także pomaga uzupełnić inne przeciwutleniacze, takie jak witamina C (dlatego witaminy C i E są powszechnie stosowane razem w preparatach).

Witamina E działa jak środek zmiękczający skórę i spaja elementy budulcowe naskórka, czyli ceramidy, cholesterol i tłuszcze. Co więcej, neutralizuje wolne rodniki, poprawia koloryt i teksturę skóry oraz pomaga zapewnić optymalne funkcjonowanie bariery skórnej. Doskonale nadaje się do leczenia problemów skórnych, takich jak blizny, oparzenia i trądzik.

Maść witaminowa z witaminą K

Kolejna rozpuszczalna w tłuszczach witamina, którą znajdziemy w maściach witaminowych, to witamina K. Odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu, w tym w krzepnięciu krwi, regulacji stężenia wapnia we krwi i zdrowiu kości. Choć jej działanie miejscowe nie jest tak dobrze zbadane, jest najbardziej znana w produktach do pielęgnacji skóry ze względu na jej właściwości rozjaśniające skórę. Witamina K to przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, dlatego stosuje się ją w celu wspomagania gojenia się ran, rozjaśniania cieni pod oczami, walki z siniakami, łagodzenia przebarwień i minimalizowania pojawiania się rozstępów.

Stosowana miejscowo nie powoduje podrażnień i jest uważana za bezpieczną dla każdego rodzaju skóry (w tym wrażliwej). Dzięki właściwościom rozświetlającym najchętniej znajdziemy ją w kremach pod oczy, chociaż w maści witaminowej również. Chociaż witaminę K powinno się spożywać, to jest świetna do stosowania miejscowego, dlatego można ją śmiało włączyć jako preparat do rutynowej pielęgnacji skóry.

Maść witaminowa z witaminą F

Witamina F (termin odnosi się do połączenia dwóch niezbędnych kwasów tłuszczowych – kwasu linolowego i kwasu linolenowego) jest stosowana w pielęgnacji skóry. Ma działanie przeciwzapalne, jest bogata w przeciwutleniacze i działa odbudowująco na barierę skóry. Jest rozpuszczalna w olejach, co oznacza, że z łatwością wnika w naturalną barierę skóry, odżywiając ją, uzupełniając i wspierając jej funkcje polegające na ochronie skóry i zatrzymywaniu w niej wilgoci.

Zdrowa bariera skórna pomaga złagodzić objawy stanu zapalnego i uszkodzeń skóry oraz zapewnia cerze wyraźnie promienny blask. Skórze skłonnej do wyprysków również zwykle brakuje kwasów omega 6, dlatego witamina F idealnie nadaje się do przywrócenia równowagi i uzyskania wyraźniejszego wyglądu cery. Co więcej, wykazano, że witamina F stosowana miejscowo skraca czas gojenia się wrzodów.

Jaką maść witaminową wybrać?

W zasadzie nie ma najlepszej maści witaminowej, tak jak nie ma jednego uniwersalnego podejścia do pielęgnacji skóry, które sprawdziłoby się u każdego. Różne składniki i ich kombinacje dadzą różne rezultaty, dlatego ważne jest, aby wybrać taki produkt, który będzie najlepszy dla nas i naszego unikalnego typu skóry. Do wyboru jest szeroka gama składników, dlatego warto sprawdzić, która maść witaminowa będzie najlepsza dla nas i naszego rodzaju skóry.

Jak stosować maść witaminową?

Maść witaminową powinno się stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania produktu. Takich maści witaminowych nie należy przyjmować doustnie. Należy stosować je wyłącznie na skórę, a także trzymać z dala od ust, nosa i oczu.

Przy stosowaniu maści witaminowej zaleca się umyć ręce przed i po użyciu. Jedynie nie powinno się myć rąk po użyciu, jeśli nałożymy maść witaminową na dłonie. Przed użyciem należy umyć skórę i dobrze ją wysuszyć.

Maść witaminą należy nałożyć cienką warstwą na skórę i delikatnie wmasować.

Maść witaminowa — skutki uboczne stosowania

Witaminy są powszechnie stosowane jako miejscowe środki aktywne w produktach do pielęgnacji skóry. Przy odpowiednim doborze formy i stężenia witamin wiele z nich (m.in. A, B3, B5, C, E) można bezpiecznie stosować miejscowo w celu poprawy wyglądu skóry. Aby zapobiec utracie aktywności w wyniku procesów, takich jak inaktywacja światłem lub utlenianie, a także, aby uzyskać produkty akceptowalne estetycznie, wymagane jest odpowiednie formułowanie i pakowanie maści witaminowych.

Jak wszystkie preparaty, tak również maść witaminowa, może powodować działania niepożądane. Jednak u wielu osób nie występują żadne skutki uboczne lub występują jedynie niewielkie skutki uboczne.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, które nas niepokoją lub nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to w szczególności poniższych objawów, które mogą wiązać się z bardzo poważnym działaniem niepożądanym:

Objawy reakcji alergicznej, takie jak:

  1. wysypka;
  2. pokrzywka;
  3. swędząca, czerwona, opuchnięta, pęcherzowa, łuszcząca się skóra z gorączką lub bez;
  4. świszczący oddech;
  5. ucisk w klatce piersiowej lub gardle;
  6. problemy z oddychaniem, połykaniem lub mówieniem;
  7. niezwykła chrypka;
  8. obrzęk ust, twarzy, warg, języka lub gardła;
  9. bardzo silne podrażnienie skóry.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie masz czasu na wizytę w przychodni?

- umów zdalną konsultację z lekarzem od ręki!

Telemedico banner

Rekomendowane dla Ciebie

Hej, zaczekaj - mamy coś dla ciebie! Sprawdź, jaki masz Indeks Zdrowia! Sprawdź →