Miejscowości

i

Autor: Google Street View, pexels

Wydarzenia

Które z tych miejscowości leżą w Kujawsko-Pomorskiem? Rozwiąż szybki QUIZ geograficzny. Bijemy brawo za 7/10!

2024-04-27 16:38

Jak dobrze znasz województwo kujawsko-pomorskie? Ile razy odkrywałeś nowe zakamarki regionu? A może jesteś ekspertem z geografii? Czy potrafisz rozpoznać, czy dane miejsce znajduje się w Kujawsko-Pomorskiem? Sprawdź swoją wiedzę w naszym krótkim quizie PRAWDA/FAŁSZ i przekonaj się sam! Powodzenia!

W 1998 roku mieszkańcy Bydgoszczy otrzymali niepokojącą wiadomość - województwo bydgoskie miało przestać istnieć, a od nowego roku 49 dotychczasowych województw miało być zredukowanych do 16. Bydgoszcz miała zostać (i została) częścią nowego województwa, które łączyło ze sobą trzy dotychczasowe regiony: bydgoski, toruński i włocławski. Województwo kujawsko-pomorskie zostało utworzone na początku 1999 roku.

Na chwilę obecną w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się ponad 50 miast, z czego dwa – Bydgoszcz i Toruń mają powyżej 100 tys. mieszkańców. Z dekady na dekadę miast na Kujawach i Pomorzu przybywa.

Czy rozpoznasz ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim? Rozwiąż quiz dla dobrych z geografii.

Rozpoznasz czy ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim? Rozwiąż krótki quiz!

Pytanie 1 z 10
Janowiec Wielkopolski znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim
Z zazdrości wbiła Tomkowi nóż w brzuch

Nowe miasta w województwie kujawsko-pomorskim

1 stycznia 2022 roku prawa miejskie otrzymała miejscowość Pruszcz. Dawniej wieś, obecnie miasto, oddalone jest o ok. 30 km od Bydgoszczy, a jego mieszkańcy na pół roku przed wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, usłyszeli wspaniałą nowinę.

Zgodnie z opublikowanym w 2023 r. rozporządzeniem Rady Ministrów, 1 stycznia 2024 roku trzy wsie w woj. kujawsko-pomorskim uzyskały status miast. Są to:

  • Bobrowniki (powiat lipnowski)
  • Kikół (powiat lipnowski)
  • Gąsawa (powiat Żniński)

Od nowego roku, liczba miast w Polsce wzrosła o 34. W gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt. Pozytywne opinie wrazili też właściwi terytorialnie wojewodowie.