×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykłe projekty domów. Zobacz 20 świetnych domów z dobrą architekturą

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 07 mar 2024 08:54
  • Zaktualizowano: 27 mar 2024 11:18
Niezwykłe projekty domów. Zobacz 20 świetnych domów z dobrą architekturą
Jaki projekt domu wybrać? Na zdj. Małopolska Chata Podcieniowa, proj. BXB Studio, fot. mat. prasowe

Przedstawiamy 20 niezwykłych realizacji i projektów domów w Polsce, nagradzanych w prestiżowych konkursach architektonicznych. Ich architektura zaskakuje.

REKLAMA

Projekty domów w Polsce przykuwają uwagę i są nagradzane w międzynarodowych konkursach. Zobaczcie  20 świetnie zaprojektowanych domów z Polski:

Origami House, projekt: Medusa Group

Na pozór prosty budynek o geometrycznej formie tworzy skomplikowany układ stalowej konstrukcji, krytej grafitową powłoką poliuretanową. Pozwoliło to na uzyskanie efektu wizualnie lekkiej, papierowej formy zaczerpniętej z japońskiej sztuki tworzenia przestrzennych form z papieru.

Projekt Origami House spod kreski Medusa Group, fot. mat. prasowe
Projekt Origami House spod kreski Medusa Group, fot. mat. prasowe

Wewnątrz powstała przestrzeń wypoczynku w razie potrzeby także pomieszczenie gościnne, a także miejsce chwilowego odosobnienia i refleksji. Efekt wyciszenia wnętrza wzmacnia wykończenie sklejką wybielaną, materiałem kojarzonym z architekturą drewniano-papierowych ścian fusuma.

Budynek pełnić ma również rolę rzeźby w przestrzeni przydomowego ogrodu.

Projekt był nominowany do nagrody Miesa Van der Rohe 2022.

Circle Wood House, projekt: Mobius Architekci

Architekci stworzyli dom, który wygląda jak wielki kawałek pnia, wpisany w krajobraz Kampinoskiego Parku Narodowego. Budynek o powierzchni 400 mkw. wykonany w konstrukcji żelbetowej obłożonym jest panelami z drewna Okume, pochodzącego z zachodniej Afryki. To egzotyczne drewno – eleganckie i bezsęczne - doskonale wpasowało obiekt w leśne otoczenie. Za sprawą materiałów, kolorystki i owalnej formy budynek organicznie zanurza się w naturalny krajobraz puszczy.

Projekt Circle Wood House spod kreski Mobius Architekci, fot. Paweł Ulatowski
Projekt Circle Wood House spod kreski Mobius Architekci, fot. Paweł Ulatowski

Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy idee projektu jego autor, Przemek Olczyk z warszawskiego biura.

Projekt pracowni Mobius Architekci, Circle Wood House, został nagrodzony w kategorii „Architecture Single Residence” w konkursie European Property Awards 2021-2022.

Dom po drodze, projekt: KWK Promes

Dom po drodze to willa "owinięta" ścieżką.  Dom zaprojektowano na skarpie, a klientem był człowiek o bardzo stanowczych i nienegocjowalnych wymaganiach. Aby im sprostać, Konieczny opracował niezwykłą formę budynku unoszącego się nad zboczem i "owiniętego" meandrującą wstęgą drogi, biegnącej od szczytu skarpy, przez dom, aż do brzegu rzeki poniżej.

Projekt Dom Po Drodze spod kreski KWK Promes, fot. Jarosław Syrek
Projekt Dom Po Drodze spod kreski KWK Promes, fot. Jarosław Syrek

Dom po Drodze był nominowany do nagrody im. Miesa van der Rohe 2019. Zdobył także nagrodę German Design Award Special 2019.

Małopolska Chata Podcieniowa; projekt: BXB Studio

Małopolska Chata Podcieniowa to dom, który czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu tworząc podcieniowe schody. 

Małopolska Chata Podcieniowa, proj. BXB Studio, fot. mat. prasowe
Małopolska Chata Podcieniowa, proj. BXB Studio, fot. mat. prasowe

Projektując ten dom, architekci dostosowali się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem dwuspadowym. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystana została topografia widokowej działki, wydzielono aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego. Na uwagę zasługuje to, że modernistyczny, w całości przeszklony od południa parter od strony wejścia i wjazdu do garażu powiązany jest z istniejącym poziomem terenu.

Projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej pracowni BXB Studio został zwycięzcą międzynarodowego konkursu Rethinking the Future Awards w 2021 roku. Chata została również nagrodzona w prestiżowym konkursie German Design Awards 2022.

Bolko Loft, projekt: Przemo Łukasik - Medusa Group

Dwadzieścia lat temu Przemo Łukasik zaadoptował prawie 200-metrową przestrzeń industrialną na mieszkanie dla swojej rodziny. Bolko Loft stoi w typowo śląskim otoczeniu, na terenie kopalni, a sąsiadami jego mieszkańców są pracujący tu górnicy. Jego forma jest prosta, surowa, industrialna, tak jak cała architektura Śląska. Bolko Loft to bowiem prostopadłościan postawiony na żelbetowych słupach osiem metrów nad ziemią. Do domu prowadzi zewnętrzna klatka schodowa, która liczy sobie niemal 40 stopni. Poniżej urządzono zaś w pełni wyposażoną letnią kuchnię.

Dom Przemo Łukasika: Bolko Loft w Bytomiu, fot. Bartek Barczyk
Dom Przemo Łukasika: Bolko Loft w Bytomiu, fot. Bartek Barczyk

Architekt z pełną świadomością zachował pierwotny, industrialny charakter miejsca. Surowy beton i wiekowa cegła na ścianach, odsłonięte belki sufitowe eksponujące urok starzejącego się drewna oraz postfabryczne elementy konstrukcyjne doskonale oddają charakter otoczenia, ukochanego Bytomia i Śląska. Na 100-metrowej przestrzeni o imponującej wysokości 3 metrów znajduje się kuchnia z jadalnią, a za lekkim szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach - strefa dzienna.

W 2004 r. projekt został nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, a w 2007 roku zdobył I miejsce w Leonardo Competition.

Dom Parterowy, projekt: MFRMGR Architekci

Zamiast okien świetliki, spadzisty dach ukryty attyką i niewidzialny cokół – architekci z pracowni MFRMGR stworzyli projekt domu, który jest kwintesencją minimalizmu. Budynek z założenia miał być parterowy i miał dawać poczucie bezpieczeństwa. Zarazem powinien być przestrzennym i jasnym wewnątrz. Została też określona powierzchnia maksymalna, która nie mogła przekroczyć 190-200 mkw.

Dom Parterowy projektu MFRMGR Architekci, fot. ONI Studio
Dom Parterowy projektu MFRMGR Architekci, fot. ONI Studio

W efekcie powstał obiekt liniowo rozłożony na działce, z prawie niewidocznym detalem betonowego cokołu. Cały budynek doświetlony jest pasem wysoko położonych nad ścianami podłużnych okien-świetlików. Gdzieniegdzie pojawiają się wnęki - tam architekci umieścili wejścia i przejścia. Rząd okien-świetlików jakoby odcina pas dachu, który został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami planu miejscowego jako spadzisty, jednak został otoczony wysoką attyką. Tworzy to wrażenie lewitującego nad ścianami dachu.

Ramy okien oraz drzwi zostały wykonane z aluminium malowanego proszkowo na jasny odcień szarości. Cały dom jest otynkowany i pomalowany na biało co wzmacnia jego geometryczny charakter. Jest to niejako “lekki papierowy pawilon do mieszkania” na tle pięknej zielonej działki – dodają twórcy projektu.

Hilltop House; projekt: mode:lina

Projekt Hilltop House to efekt realizacji marzeń inwestorów, dla których miłość do gór, sportów zimowych i samochodów stanowiła tutaj równie ważny punkt odniesienia, co ogromna waga poszukiwania oryginalnych rozwiązań architektonicznych. Stojąca w sąsiedztwie lasu nowoczesna stodoła otulona z trzech stron zielonym pagórkiem stała się dla nich naturalnym azylem w jednej z podpoznańskich sypialni.

Projekt Hilltop House, autorstwa mode:lina, fot. Patryk Lewiński
Projekt Hilltop House, autorstwa mode:lina, fot. Patryk Lewiński

Ponieważ pasja właścicieli do motoryzacji wyraża się między innymi w tuningu, jedną z wielu wytycznych projektowych był garaż na trzy auta z podnośnikiem samochodowym. Realizacja tej prośby została w projekcie sprzęgnięta z architektoniczną sugestią górskiego krajobrazu - w ten sposób powstała zielona górka przykrywająca rozległy garaż, części techniczne domu oraz biuro. Na szczycie zielonego pagórka stanęła z kolei główna sypialnia zaprojektowana w formie małej chatki górskiej, z której bezpośrednio można wyjść na stok.

Projektanci z mode:lina połączyli proste, geometryczne formy z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i beton, wpisując budynek w żywy dialog z otaczającą zielenią. Elementy drewniane przeplatają się tutaj z ciemną blachą oraz dużymi, przeszklonymi powierzchniami, które wpuszczają do wnętrza dużo światła.

Dom przenośny, projekt: Wierciński-studio

Dom przenośny spod kreski Wierciński studio został między innymi doceniony w plebiscycie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego 2021. Był również nominowany w międzynarodowym konkursie ArchDaily Building of the Year 2022. To co wyróżnia projekt na tle innych to fakt, że powstał on... z dwóch kontenerów morskich oraz to, że można zmieniać jego lokalizację. Mobilność domu miała być odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata.

Projekt Dom przenośny spod kreski Wierciński studio, fot. mat. NAWW
Projekt Dom przenośny spod kreski Wierciński studio, fot. mat. NAWW

Kapituła konkursu NAWW chwaliła dom w takich oto słowach:

Dostępność mieszkań, recycling i mobilność należą do podstawowej agendy w dzisiejszej debacie architektonicznej. W przedmiotowym projekcie otrzymaliśmy jedną z możliwych odpowiedzi, nie tracąc przy tym na jakości architektury. Prostota zastosowanych rozwiązań i umiar w architektonicznych środkach wyrazu tylko podnoszą tę jakość. Uniwersalność typologii również staje się przyczynkiem do dyskusji na temat odejścia od monofunkcyjnych przeznaczeń, na rzecz pojemnych znaczeniowo hybryd.

Off Cabin; projekt: Mariusz Kuźniak

Off Cabin to samowystarczalny domek z potencjałem rozwiązań. Projekt wyszedł z pracowni DesignOFF architekta Mariusza Kuźniaka. Wpisuje się w ruch off gridowy promujący życie poza systemem, w bezpośredniej symbiozie z przyrodą. To domek całoroczny (ocieplany), o wymiarach 5m x 2,5mkw. Jest wykonany z małego kontenera transportowego, a jego budowa trwała 3 miesiące.

Instalacja PV zakłada użycie akumulatora oraz przetwornicy, która zamienia napięcie wyjściowe akumulatora 12V (prąd stały, DC) na prąd sieciowy 230V. Domek wyposażony został również w zestaw do pozyskiwania wody deszczowej, która może być następnie filtrowana i użyta w aneksie kuchennym oraz w wc z natryskiem. Dopełnieniem całości jest kominek na biopaliwo, który może zostać zawieszony zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domku, gdzie może stać się częścią przytulnego patio.

Samowystarczalny domek Off Cabin, proj. Mariusz Kuźniak, fot. DesignOFF
Samowystarczalny domek Off Cabin, proj. Mariusz Kuźniak, fot. DesignOFF

W domku funkcja i design idą ze sobą w parze. Dominują w nim ponadczasowe kolory - czerń i odcienie szarości, przełamane ciepłą barwą korka, którym pokryty jest sufit. Na ścianach znajduje się wykładzina dywanowa, która nadaje wnętrzu przytulny, domowy klimat. Podłoga pokryta jest czarną wykładziną loftową. Monochromatyczne powierzchnie przełamane są ścianą wyłożoną wykładziną o wzorze przypominającym marokańskie kafelki.

Cabin Bookworm, projekt: POLE Architekci

Na zalesionym wzniesieniu w malowniczym Adelinie powstał dwuosobowy dom z niczym nie zakłóconym widokiem na pola. Budynek został zaprojektowany przez pracownię POLE Architekci, a jego prototyp zrealizowano w polskich górach. Skonstruowany jest tak, by był najbardziej ergonomiczny i ekonomiczny. Dwa skrzydła okiennic pozwalają całkowicie zamknąć całą bryłę. Po ich otwarciu możemy korzystać z całkowicie przeszklonej fasady, której wysokość sięga nawet pięciu metrów. Cabin Bookworm oferuje sypialnię na antresoli, kompaktowa kuchnię oraz w pełni wyposażoną łazienkę. Na gości czeka spokój z pięknym widokiem i wytchnienie wśród drzew.

Cabin Bookworm, proj. POLE Architekci, fot. Ernest Wińczyk
Cabin Bookworm, proj. POLE Architekci, fot. Ernest Wińczyk

Chatka stanęła w 2019 roku, po siedmiu miesiącach od akcji crowdfundingowej. Budynek został zaprojektowany przez pracownię POLE Architekci. O komfort i piękno wnętrza chatki zadbała Marta Puchalska-Kraciuk, współzałożycielka nagradzanego biura projektowego MP Studio Architektury oraz kobiecego butiku Collage na warszawskim Powiślu. Część organizacyjną wziął na siebie Bartłomiej Kraciuk, współtwórca Grupy Warszawa.

Chatka jest wyjątkowa: jest bowiem dostępna dla każdego, kto zechce ją wynająć.

Cabin Bookworm zdobyła wyróżnienie w konkursie Nagroda Roku SARP 2020 w kategorii Budynek Jednorodzinny.

Rezydencja lewitujących domów; projekt: Grupa Hola (Hola Design & Exterio)

Niewielka podwarszawska Lesznowola, położona w malowniczym otoczeniu sosnowych borów, stała się idealnym tłem dla unikatowej rezydencji. 

W założeniu projektowym zaproponowaliśmy stworzenie architektury, która nawiązywać będzie do hasła modernistów „form follows function” (forma podąża za funkcjonalnością). Nowoczesna willa miała integrować dużą rodzinę, a z drugiej strony spełniać oczekiwania wszystkich domowników, którzy pragną posiadania własnej, zacisznej enklawy z widokiem na las – opowiada architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola.

Rezydencja lewitujących domów projekt: Grupa Hola (Hola Design & Exterio), fot. Yassen Hristov
Rezydencja lewitujących domów projekt: Grupa Hola (Hola Design & Exterio), fot. Yassen Hristov

Punktem wyjścia do kształtowania formy było stworzenie dla każdego z domowników osobnego „domku” będącego ich prywatnym azylem. Tak powstała kompozycja powtarzających się rytmicznie brył w formie nowoczesnych stodół. Domki-azyle zostały posadowione na łączącej je przeszklonej bazie tworzącej wspólną przestrzeń życiową rodziny. Tutaj znajduje się hol wejściowy, dwukondygnacyjny salon, jadalnia, kuchnia, gabinet do pracy oraz strefa rekreacyjna z sauną i basenem. Wszystkie przestrzenie otwierają się widokowo na otaczający krajobraz poprzez niemal całkowicie przeszklone elewacje.

Lewitującą formę poszczególnych domków zaakcentowano poprzez użycie blachy cortenowej, zarówno na elewacjach szczytowych, jak i podsufitkach.

From the Garden House, projekt: KWK Promes

Projekt „From The Garden House" był dla architektów z KWK Promes niecodziennym doświadczeniem. Właściciel przyszedł do nich z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu. Wydawało im się to wtedy niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy.

From the Garden House, projekt: KWK Promes, fot. Jakub Certowicz
From the Garden House, projekt: KWK Promes, fot. Jakub Certowicz

Zanim się spotkali, miłośnik przyrody zamienił zupełny ugór w piękną zieloną oazę z jeziorem i płynnie poprowadzoną drogą do miejsca, gdzie miał się znaleźć dom. I te krzywizny, po których lubił się poruszać, zainspirowały architektów. Parter domu z częścią dzienną stał się ich kontynuacją, wpisując się w otoczenie. Miękkie kształtowanie przyziemia pozwoliło wydzielić podjazd oraz wprowadzić ogród niemalże do wnętrza domu.

Z topograficznie ukształtowanym parterem kontrastuje bryła piętra zamykana okiennicami od strony południowej, zapewniającymi prywatność od strony dojazdu. Te dwie odmienne geometrie łączy miękko wykrojone atrium - zielone serce domu.

Projekt w 2022 roku został zdobywcą specjalnego wyróżnienia w konkursie Architizer A+Awards. Został również doceniony przez międzynarodowe portale Archello i Archilovers. 

Dom Leśny, projekt: 81.waw.pl

Dom Leśny położony na działce leśnej budynek idealnie komponuje się z otaczającą go przyrodą. Kamienna elewacja domu nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie. Aby zmniejszyć wrażenie masywności czarnej bryły, wszystkie wnęki zostały wykończone jasnym drewnem. Dzięki temu dom wydaje się również ciepły i przytulny.

Projekt Dom Leśny spod kreski 81.waw.pl, fot. Bartek Zaranek
Projekt Dom Leśny spod kreski 81.waw.pl, fot. Bartek Zaranek

Dom Leśny to próba połączenia architektury z naturalnym krajobrazem. Architektura staje się niemal dosłownie tworem leśnym. Geometrycznej bryle, złożonej z trzech nałożonych na siebie prostopadłościanów, projektanci dodali głębię dzięki loggiom i arkadom tarasowym. Wyrafinowaną formę podkreślają starannie dobrane materiały wykończeniowe – łupek budzący skojarzenia z rosnącą przy domu korą sosen oraz jasne drewno wykańczające wnęki.

Projekt został doceniony między innymi w konkursach Iconic Awards 2021 i WA Awards. 

Pasterska Chata, projekt: Grupa Hola (Hola Design & Exterio)

Projekt Pasterskiej Chaty spod kreski Moniki i Adama Bronikowskich jest współczesną interpretacją kultury i krajobrazów tego regionu. Dom położony jest nad Jeziorem Czorsztyńskim na południu Polski.

Pasterska Chata to dom wyjątkowy jak jego otoczenie. Malowniczy półwysep Stylchyn w Pieninach jest miejscem o niezwykłej historii i zabudowie - uratowanych przed zalaniem zabytkowych, drewnianych willi, zagród, spichlerzy z XIX i początku XX wieku. To także oszałamiające widoki na jezioro oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy.

Pasterska Chata, projekt: Grupa Hola (Hola Design & Exterio), fot. mat. Grupa Hola
Pasterska Chata, projekt: Grupa Hola (Hola Design & Exterio), fot. mat. Grupa Hola

Architekci tworząc projekt starali się opierać na lokalnej tradycji i materiałach oraz umiejętnościach lokalnych rzemieślników. Za cel postawili sobie połączenie motywów z przeszłości ze współczesnymi.

Dom został nagrodzony w plebiscytach Red Dot Design Awards oraz uzyskał tytuł innovative Architecture w plebiscycie Iconic Awards.

Dune House, projekt: Mobius Architekci

Autorem projektu, zlokalizowanego pod Warszawą, jest Przemek Olczyk z Mobius Architekci. Architekt wpisał budynek w spadek terenu, kreśląc jego linię miękko wzdłuż rzeki. W projekcie bryła rozległego domu o powierzchni ponad 1500 m kw. nabrała formy fałdy terenu wpisanej w spadek zbocza i przypominając nadmorską wydmę. Stąd budynek wziął swoją nazwę – Dune, co w języku angielskim oznacza właśnie wydmę.

Dune House spod kreski pracowni Mobius Architekci, fot. mat. prasowe
Dune House spod kreski pracowni Mobius Architekci, fot. mat. prasowe

Jego znaczenie jest jednak dużo głębsze, sięga fascynacji architekta projektami okazałych rezydencji. Dom łapie światło, ale dają też schronienie przed palącym słońcem, pozwalając na przebywanie wewnątrz i na zewnątrz bez wyraźnych barier i podziałów. Te same cechy budują charakter willi zlokalizowanej na wzgórzu nabrzeża Narwi.

Od strony drogi dojazdowej domu nie sposób zobaczyć. To częsty zabieg stosowany przez Przemka Olczyka. Jego domy powstają z myślą o ich użytkownikach i eksponują swoją architekturę tylko im, tworząc zarazem liczne niedomówienia i tajemnice ich postronnym obserwatorom. Zapewnienie intymności domowników przy jednoczesnej otwartości i swobodzie funkcjonalnej architektury to częsty mariaż i cecha projektów Przemka Olczyka.

Projekt został polskim laureatem konkursu European Property Awards 2023-2024 i zwycięzcą w kategorii Architecture Single Residence. 

Polska zagroda; projekt: BXB Studio

Polska Zagroda została zaprojektowana w 2017 i 2018 r. To jeden z barwniejszych projektów BXBstudio ze względu na wartość architektoniczną, ale również ciekawy proces projektowy. Polska Zagroda to transformacja typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję.

Polska Zagroda spod kreski BXB Studio, fot. mat. prasowe
Polska Zagroda spod kreski BXB Studio, fot. mat. prasowe

W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. Kreują one bardzo ciekawą przestrzeń. Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów - opowiada Bogusław Barnaś, architekt i założyciel BXBstudio.

Celem tego projektu nie był stricte nowoczesny budynek, a raczej unikalna, zrównoważona przestrzeń, będąca syntezą lokalnej tradycji, pięknego krajobrazu i użytkowej funkcji.

Polska Zagroda zrobiła niemałą furorę zarówno w Polsce jak i za granicami naszego kraju. To najczęściej nagradzany dom w Polsce. W październiku bieżącego roku informowaliśmy o 18. już wyróżnieniu dla projektu. Został on doceniony między innymi w takich plebiscytach jak: A'Design Awards TAC, IDA, Archello top 10, BLT Built Design Awards czy World Architecture Festival 2022 (jako finalista).

Dom jednorodzinny LUS_4; projekt: PL.architekci

Nowoczesny dom zaprojektowany na nieregularnej działce, która w znacznym stopniu zdefiniowała wygląd bryły. Oryginalna architektura podąża bowiem za kształtem nietypowej działki. To on, wraz z bezpośrednim sąsiedztwem budynku z przeskalowanymi połaciami dachu, stały się swoistym punktem wyjścia dla projektu.

Dom jednorodzinny LUS_4 proj. PL.architekci, fot. Tom Kurek
Dom jednorodzinny LUS_4 proj. PL.architekci, fot. Tom Kurek

Dom jest piętrowy, ale nie ma typowej formy piętrowego domu. Piętro zostało zaprojektowane jako swoista antresola, zawieszona na środku budynku - architekci zastosowali takie rozwiązanie na życzenie klientów, którym zależało na tym aby dom był otwarty.

Dom zdobył Nagrodę Roku SARP 2020 w kategorii Dom Jednorodzinny. Jury chwaliło swobodną i bezpretensjonalną architekturę oraz zastosowanie zwyczajnych materiałów budowlanych w niezwyczajny sposób.

Dom kwadrantowy, projekt: KWK Promes

W założeniu architektów z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, dom miał reagować na słońce i zapewnić mieszkańcom relaksującą przestrzeń do życia.

Dom Kwadrantowy, projekt: Robert Konieczny, KWK Promes. fot. Olo Studio, Juliusz Sokołowski, Jarosław Syrek
Dom Kwadrantowy, projekt: Robert Konieczny, KWK Promes. fot. Olo Studio, Juliusz Sokołowski, Jarosław Syrek

Wykorzystaliśmy motyw kwadrantu, dawnego przyrządu do wyznaczania pozycji gwiazd na niebie. W efekcie powstał dom z mobilnym elementem, który obraca się w przestrzeni ogrodu pomiędzy dwoma ramionami budynku mieszczącymi salon i część rekreacyjną. Reaguje on na słońce i podąża za jego ruchem. W zależności od położenia może być otwartym, wolnostojącym tarasem albo przedłużeniem budynku - wyjaśniają twórcy.

Co ważne, taki ruchomy taras to nie tylko efektowne rozwiązanie, ale także sposób na poprawienie bilansu energetycznego budynku, bez użycia dodatkowych systemów. Latem taras daje cień. Zimą z kolei wpuszcza więcej słońca. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań jak rolety, nie blokuje kontaktu z otoczeniem za oknami.

Dom Kwadrantowy pracowni Roberta Koniecznego, KWK Promes, zdobył nagrodę w konkursie Iconic Awards 2021 w dwóch kategoriach: Innowacyjna Architektura i Innowacyjny Materiał. Wcześniej zdobył tytuł Architizer A+AWARD 2019. 

Re: Q House, projekt: Reform Architekt

Re: Q House został zaprojektowany tak, aby budynek mógł ewaluować wraz z potrzebami domowników, nie tracąc przy tym wyważonej kompozycji. Daje to nieskończone możliwości rozbudowy domu i uzupełniania go o kolejne bryły. Swobodę w formowaniu, ustawianiu i dokładaniu brył udało się osiągnąć także dzięki usytuowaniu budynku w centralnej części działki. Aby idea nieskończoności mogła się urzeczywistnić, ważne było także trzymanie się zasady organizującej cały projekt - każda funkcja musiała zmieścić się w danym prostopadłościanie, by bryły pozostały w styku, bez przenikania się.

Projekt Re: Q House, proj. Reform Architekt, fot. mat. pras. Reform Architekt
Projekt Re: Q House, proj. Reform Architekt, fot. mat. pras. Reform Architekt

Zaprojektowanie prostopadłościanów względem siebie nawzajem pozwala uzyskać efekt ruchu. Tworzy to ciekawą formę właśnie ze względu na dynamikę. Klarowny podział na bryły z wpisanymi w nie funkcjami wprowadza naturalny porządek i organizuje przestrzeń. Wywodzący się z tradycyjnego podziału układ funkcjonalny nabiera nowego wyrazu dzięki świeżemu spojrzeniu architekta.

Projekt otrzymał tytuł Best Architecture Single Residence Poland w konkursie European Property Awards 2022.  

Mikrokamienica, projekt: BXB studio

Mikrokamienica to niewielki budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy równej 70 mkw. Zlokalizowany jest na wąskiej i ciasnej działce, pomiędzy zabudową mieszkaniową, kameralną ulicą miejską oraz drzewami, które architekci postanowili zachować.

Projekt Mikrokamienica spod kreski BXB studio, fot. mat. BXB studio
Projekt Mikrokamienica spod kreski BXB studio, fot. mat. BXB studio

Cechą charakterystyczną budynku jest jego elastyczność. Jak zaznaczają autorzy projektu, pomimo niewielkiej skali budynek można w łatwy sposób zaadaptować do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez potrzeby naruszania konstrukcji nośnej, przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku. Wspomniane warianty to: dom jednorodzinny, dwa mieszkania i cztery kawalerki.

Projekt wyróżnia także dynamiczna fasada ze starannie ułożoną cegłą.

Mikrokamienica zdobyła Nagrodę Roku SARP 2023 w kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA