Jakie prace ogrodnicze wykonać w kwietniu? 

W pierwszej kolejności należy uporządkować rabaty i przygotować je do nowego wysiewu. Ziemię należy spulchnić i jeśli nie wykonaliśmy tego wcześniej zasilić kompostem. 

Ten miesiąc jest dobrym czasem na rozpoczęcie produkcji wielu gatunków warzyw. Poza wysianiem ich wprost do gruntu możemy już wsadzać do gruntu rozsadę sałaty, pora czy kalarepy. 

Co zrobić z trawnikiem w kwietniu? 

W pierwsze kolejości należy trawnik wygrabić, najlepiej miotłograbiami na krzyż. Warto się do tego przyłożyć, żeby usunąć wszystkie resztki liści, gałęzi i stare żółte źdźbła trawy. Jeżeli na trawniku zauważyliśmy wybrzuszenia warto przeprowadzić zabieg wałowania trawnika.

Kolejnym ważnym zabiegiem, który warto przeprowadzić jeszcze przed wzrostem trawy jest wertylukacja i aeracja. 

W pierwsze kolejości należy trawnik wygrabić, najlepiej miotłograbiami na krzyż. / fot. wideonet shutterstock
W pierwsze kolejości należy trawnik wygrabić, najlepiej miotłograbiami na krzyż. / fot. wideonet shutterstock

Wertykulację trawnika najlepiej przeprowadzić wiosną. Powtarzanie tego procesu co kilka lat może pomóc w utrzymaniu trawnika w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Nie należy wykonywać tego zabiegu na trawnikach, które mają mniej niż 2 lata. Nie zaleca się również wertykulowania trawnika na którym zaobserwowaliśmy wybrzuszenia i wykonywaliśmy wałowanie. 

Aerację, czyli napowietrzanie trawnika również warto wykonać wiosną po to, żeby dostarczyć do korzeniu tlenu i składników odżywczych.

Mniej więcej na przełomie marca i kwietnia możemy przystąpić do pierwszego koszenia trawy po zimie. Kiedy trawnik nieco odżyje i zacznie rosnąć warto pomysleć o nawożeniu trawnika. W tym czasie warto podać takie składniki pokarmowe jak azot i potas. 

Jakie warzywa siać w kwietniu?

Początek kwietnia to dobry moment na posianie warzyw strączkowych takich jak groch i bób. To również odpowiedni czas na rozpoczęcie produkcji cebuli - zdaniem ekspertów dobrze jest ją wysiać od 5 do 20 kwietnia. W kwietniu możemy również rozpocząć produkcję pasternaku, który powinien być wysiany wprost do gruntu do połowy kwietnia.

Początek kwietnia to dobry moment na posianie warzyw strączkowych takich jak groch i bób. / fot. Zhanna Kavaliova shutterstock
Początek kwietnia to dobry moment na posianie warzyw strączkowych takich jak groch i bób. / fot. Zhanna Kavaliova shutterstock

Pietruszkę korzeniową możemy siać już od marca do końca kwietnia. Wczesne odmiany można posiać jeszcze na początku maja. Początek kwietnia to odpowiedni czas na wysiew szpinaku którego liście będziemy zbierać na koniec maja i początku czerwca. 

 Po połowie kwietnia możemy rozpocząć produkcję buraków ćwikłowych. Termin siewu przypada na połowę kwietnia i może potrwać nawet do początku lipca. Buraki wysiane wcześnie będą idealne na botwinkę. Będzie to również odpowiedni moment na wysiew kopru ogrodowego. Aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów należy go wysiewać co 2-3 tygodnie. Możemy również rozpocząć produkcję wczesnej marchwi jednak trzeba będzie ją okryć agrowłókniną lub folią przed ewentualnymi przymrozkami. Kwiecień to odpowiedni czas na wysiew rzodkiewki i szczypiorku.