poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Prosty trening kaligrafii dla przedszkolaków w Strefa Smyka. Dlaczego nauka pisania ręcznego jest ważna w rozwoju dziecka?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneProsty trening kaligrafii dla przedszkolaków w Strefa Smyka. Dlaczego nauka pisania ręcznego...

Prosty trening kaligrafii dla przedszkolaków w Strefa Smyka. Dlaczego nauka pisania ręcznego jest ważna w rozwoju dziecka?

- Advertisement -

Umiejętność estetycznego, pięknego pisania na początkowym etapie szkoły nie jest u dziecka rzeczą przypadkową. Nikt ot tak nie rodzi się z umiejętnością ładnego pisania. To praktyka czyni mistrza. Warto wiedzieć, że szkoły organizują konkursy z kaligrafii już dla pierwszaków, co za tym idzie część dzieci ma szansę na pierwsze nagrody na starcie edukacji. Pisanie i czytanie rozpoczyna się od nauki alfabetu. Oczywiście siedzenie z dzieckiem nad zeszytem w linie i kreślenie liter nie jest dla niego niczym atrakcyjnym. Każdy kto ma w domu trzylatka bądź czterolatka, doskonale wie, że dziecko w tym wieku ma problem, by usiedzieć minutę na miejscu. Jednak są takie zabawki i zabawy, które wspierają rozwój pisania u dziecka. Poświęć chwilę na lekturę, a później dłuższą chwilę swojemu maluchowi. Ten czas zaprocentuje w przyszłości!

Strefa Smyka – zabawki na każdy etap nauki pisania

Przez pierwsze dwa lata życia dziecko zajmuje się sobą i otaczającym światem. Poznaje swoje ciało, otaczające przedmioty, uczy się chodzić, biegać, skakać, wchodzić po schodach. Dwulatek biega już na tyle szybko, że może to dla części rodziców oznaczać niemałą zadyszkę. Jeśli w okresie przed drugimi urodzinami dziecko interesuje się literami, to warto mu tłumaczyć: to jest litera A, to C itd. Dziecko może o to zapytać, gdy widzi napis na bluzie brata, kolegi ze żłobka czy mamy albo na sklepie, gdy są duże, np. podświetlone litery.

Pierwszą kredkę dziecka chwyta całą dłonią, jest to tzw. chwyt cylindryczny. Nadgarstek nie jest mobilny, a za ruchy kredką odpowiada łokieć bądź bark. Ruch jest mało precyzyjny, a na kartce są po prostu bazgroły, ale któryż rodzic się nimi nie zachwyca?

Natomiast dziecko w wieku 2-3 lata trzyma kredkę w tzw. chwycie grzbietowym, charakterystyczny jest dla niego wyprostowany palec wskazujący. Dziecko w wieku 3,5-4 lata trzyma już kredkę chwytem trójpalcowym, widać większą kontrolę przy rysowaniu i mobilność nadgarstka. Z badań wynika, że więcej niż połowa dzieci w wieku trzech lat jest w stanie się nauczyć tego chwytu. Szybciej sztukę opanowują dziewczynki.

Dzieci powyżej 4,5 lat opanowują sztukę dynamicznego chwytu trójpalcowego. Rysują, robią szlaczki i piszą pierwsze litery, cyfry, bardziej precyzyjnie. Pewniej trzymają narzędzie pisarskie w dłoni.

Do nauki rysowania, malowania, pisania nie wystarczy obecnie dzieciom kartka papieru – to dla nich zbyt nudne. Dziecko szybko się zniechęca i traci motywację – a nie o to w nauce chodzi. Z gotowymi propozycjami na naukę alfabetu i cyfr przychodzi internetowy sklep Strefa Smyka. Zamiast dawać dziecku elektronikę na prezent, podaruj magiczną książeczkę ze znikającym tuszem, która zachwyci każdego malucha.

Naśladowanie a kopiowanie

Kiedy dziecko nauczy się pisać samodzielnie? Gdy opanuje sztukę kopiowania, a przed nią naśladowania. W rozwoju dziecka nic nie da się przyspieszyć, a każde dziecko rozwija się we własnym tempie i widełki wiekowe, kiedy i co powinno umieć, należy wziąć w cudzysłów. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dostrzegasz, że dziecko ma duży problem w przedszkolu z malowaniem szlaczków, odwzorowywaniem figur, naśladowaniem wzorów. Wówczas warto porozmawiać z pedagogiem.

  • Naśladowanie – w pierwszych latach życia. Dziecko musi widzieć, jak narysować określony kształt, linie, szlaczek, a później rysuje samodzielnie. Dwulatek opanowuje umiejętność naśladowania rysowania kreski i szlaczków z krągłościami. Nieco starsze dzieci potrafią narysować figury geometryczne, gdy zobaczą, jak rysuje dorosły.

  • Kopiowanie – to kolejny w procesie rozwoju etap po naśladowaniu. Dziecko nie potrzebuje już wskazówek jak narysować kształt. Ma go na obrazku i rysuje po swojego tak jak to widzi. Im szybciej dziecko wykształci umiejętność kopiowania, tym szybciej nauczy się pisać ręcznie i czytać płynnie.

Nie zmuszaj do nauki – efekt może być odwrotny

Każdy rodzic chciałby dla swojej pociechy jak najlepiej i rzeczą oczywistą jest, że edukacja dla większości rodziców jest obecnie priorytetem. Jednak warto pamiętać, że trzylatek, czterolatek czy pięciolatek to małe dziecko, dla którego podstawą życia jest zabawa. Przez zabawę poznaje świat, uczy się funkcjonowania w grupie, rozwija na wielu innych frontach.

Zmuszanie małego człowieka do nauki nie jest nigdy dobrym rozwiązaniem dla żadnego dziecka. Naukę alfabetu najlepiej wprowadzać swobodnie, na zasadzie słuchania piosenek z alfabetem, rymowanek na platformach z muzyką. Pokazywać dziecku literki. Możesz pisać literkę i bawić się w zgadywanki, a później tą literkę wspólnie przerobić na rysunek: buzię, kwiatek, domek, drzewo itd. Spontaniczne, nienachalne angażowanie dziecka i nauka przez zabawę przynoszą najlepsze efekty.

Strefa Smyka – magiczna książeczka ze znikającym tuszem

To jest prosty przepis na naukę kaligrafii, już dla trzylatków. Dzieci uwielbiają prezenty, nowości i zaskakujące zabawki. Magiczna książeczka ze znikającym tuszem dostępna w internetowym sklepie Strefa Smyka to hit wśród dziecięcych zabawek edukacyjnych. Z tymi książeczkami dzieci:

  • poznają litery,

  • uczą się pisania prawidłowych kształtów liter – książeczka ma specjalne trójwymiarowe rowki,

  • ćwiczą właściwy chwyt – co ułatwia wyprofilowany długopis,

  • poznają cyfry i uczą się odwzorowywać ich kształt,

  • ćwiczą umiejętność naśladowania, przygotowującą do opanowania umiejętności kopiowania,

  • poznają pierwsze słówka w języku angielskim.

Znikający tusz zaskakuje dziecko, które wielokrotnie może wypełniać pola z literkami i cyferkami, wypracowując prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego, a przy okazji zapamiętuje litery. Książeczki mają dobre opinie od rodziców, co oznacza, że zabawa w naukę pisania w takiej formie jest dla dzieci przyjemną, atrakcyjną formą spędzania czasu.

Dzieci to chyba najbardziej wymagający i szczerzy konsumenci, zatem gdy oceniają coś wysoko, to musi to być kuszącą i sprawiającą frajdę zabawką. Magiczne zestawy do nauki pisania dostępne są tutaj.

Praktyka czyni mistrza

Pismo ręczne pochłania więcej energii niż pisanie na klawiaturze telefonu. I co ważne nauka pisma ręcznego ma istotny wpływ na naukę czytania. Dzieci, które ćwiczą pisanie, szybciej uczą się czytać. Zapamiętują napisane słowa i później wyłapują je w tekście.

Pisanie ręczne wiąże się z większą aktywnością mózgu niż pisanie na klawiaturze. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez norweskich naukowców. Pisząc ręcznie, kodują się nowe informacje, co pozytywnie wpływa na naukę również innych rzeczy.

Norwescy badacze wskazali również na istotny fakt – pisanie ręczne wiąże się z większym wykorzystaniem zmysłów. Dlatego na każdym etapie edukacji lepsze dla dzieci są tradycyjne narzędzia pracy jak: kartki i długopis.

Inne, wcześniej prowadzone badania wskazują, że pisanie ręczne pozytywnie wpływa na człowieka w wielu aspektach:

  • poprawia koncentrację,

  • wpływa na umiejętność czytania ze zrozumieniem,

  • pobudza wyobraźnię,

  • pomaga we właściwym formułowaniu myśli.

Dziecko, które najpierw nauczy się pisać na ‘elektronice’, może mieć niemały problem z nauką pisania ręcznego. Pisanie na telefonie – z sugestiami – jest szybkie i wygodne. A pisanie ręczne wymaga zaangażowania i cierpliwości, dlatego warto zacząć naukę właśnie od niego.

Jak poprawić małą motorykę? – Strefa Smyka zna odpowiedź

Sprawne władanie rękami nie jest czymś, co jest dane wraz z przyjściem na świat. Każde dziecko musi ćwiczyć sprawność dłoni i palców, czyli tzw. małą motorykę. Należy w tym celu bawić się z dzieckiem w różne zabawy, np.:

  • robienie form/kształtów z ciastoliny,

  • przewlekanie sznureczka przez dziurki,

  • łapanie/rzucanie piłki,

  • nawlekanie koralików na żyłkę,

  • malowanie rękami,

  • ugniatanie domowego gniotka (balon wypełniony np. ryżem).

Inspirujące zabawki znajdziesz w sklepie internetowym Strefa Smyka, wśród zabawek edukacyjnych. Oferują m.in.: maty do malowania wodą, elementarze, klocki i inne zabawki, które dzieci uwielbiają. Rodzice też, bo dzięki nim dzieci powoli przygotowują się do nauki w szkole.

Jeśli chcesz, by dziecko uczyło się z przyjemnością, podaruj mu magiczne zabawki, wspierające naukę pisania i rozwój. A to zaprocentuje na kolejnych etapach edukacji.

- Advertisment -

Szkolny turniej w układaniu kostki Rubika

Szkoła Podstawowa numer 18 zorganizowała szkolny turniej w układaniu kostki Rubika na czas. Ciekawa inicjatywa, której założeniem jest układanie kostki Rubika w formacie 3x3, wyszła...

Ruszyły zapisy na 9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach

Zapisy na 9. Rajd Nordic Walking doliną Żabnika zostały rozpoczęte już 29 kwietnia. Cykliczne wydarzenie gromadzące fanów maszerowania z kijkami rozpoczęło zapisy uczestników. Rajd, który...

Piknik Strzelecki w Jeleniu

Jaworznicki LOK zorganizował Piknik Strzelecki, który odbył się w piątek w OSP w Jeleniu. Podczas wydarzenia można było wziąć udział w konkursie strzeleckim, a...