W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ministerstwo Przemysłu wita start projektu ROW 2.0

22.03.2024

Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych Ministerstwa Przemysłu Joanna Pauly uczestniczyła 22 marca 2024 r. w inauguracji projektu ROW 2.0. To przedsięwzięcie miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest wieloletnia transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy – ośrodek nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła czystej energii.

Start projektu ROW 2.0

W Rybniku podpisano m.in. porozumienie o współpracy typu biznes-samorząd-nauka ze spółką PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy - producentem i dostawcą pojazdów, których eksploatacja testowana jest od roku w mieście, gdzie pasażerów wozi już 20 autobusów tankowanych wodorem.

Prezydent miasta Piotr Kuczera przekonywał: - Musimy rozpocząć proces głębokiej zmiany profilu miasta. W Rybniku węgiel ma wprawdzie jeszcze przyszłość przez kolejne lata, ale już teraz musimy myśleć co dalej. Ta idea ma sens - mówił.  

- W spektrum działania Ministerstwa Przemysłu jest działanie na rzecz transformacji Śląska nie tylko pod kątem wygaszania górnictwa węgla kamiennego, ale również na rzecz holistycznego działania w zakresie transformacji Śląska – powiedziała dyrektor Joanna Pauly. - Chodzi między innymi o popieranie różnego rodzaju strategii, których przykładem jest właśnie Rybnicki Okręg Węglowy – już nie „Węglowy”, ale „Wodorowy”. To przykład dla innych samorządów, że to, co powstaje w zaciszu naukowych gabinetów staje się technologią dostępną dla nas wszystkich i za chwilę będzie po prostu zwykłą technologią. Będziemy stałymi obserwatorami tych badań – dodała przedstawicielka resortu przemysłu.

- To świetna inicjatywa i pozostaje mi tylko życzyć, by wszyscy szli w tym kierunku. Wodór jest nośnikiem energii, którą możemy wykorzystać w różnych procesach: grzewczych czy mechanicznych. Wodór pozwala nam przejść w zupełnie nową epokę – ocenił dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor filii Politechniki Śląskiej – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku.

{"register":{"columns":[]}}