Studia dzienne czy zaoczne – co się bardziej opłaca?

  • 26 Wrz 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(3)
Myślisz, że studia dzienne są bezpłatne? Wydaje ci się, że pracować możesz tylko studiując zaocznie? Dowiedz się, która forma studiowania przyniesie ci więcej korzyści.
Studia dzienne czy zaoczne – co się bardziej opłaca?

Z tego artykułu dowiesz się:

Do rozpoczęcia roku akademickiego pozostał już niecały tydzień. Za chwilę tysiące żaków rozpoczną zajęcia na uczelniach, a ulice największych polskich miast zapełnią się młodymi ludźmi. Tegoroczni maturzyści mają już za sobą decyzję, czy podjąć studia w trybie dziennym, czy zaocznym, postanowiłam więc sprawdzić, jaka forma studiowania jest bardziej ekonomiczna. Czy faktycznie nauka w trybie stacjonarnym jest bezpłatna? Co zyskują studenci, którzy mają zajęcia jedynie w weekendy?

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że studia zaoczne są gorsze od tych w trybie dziennym. Obecnie coraz więcej osób przyznaje jednak, że studia niestacjonarne pozwalają podjąć jednocześnie pracę zarobkową, co owocuje zdobyciem doświadczenia zawodowego, niezbędnego na rynku pracy. Bez względu na to, czy podejmiesz naukę w trybie dziennym, czy zaocznym, zdobędziesz równorzędne wykształcenie, będziesz jednak musiał się liczyć z całkiem innymi kosztami studiowania.

Opłaty za studia

Decydując się na studia zaoczne, będziesz musiał płacić za sam fakt uczęszczania na zajęcia. Dodatkowe koszty poniesiesz w przypadku, gdy nie zaliczysz przedmiotu w wyznaczonym terminie, co wiąże się z powtórką całego kursu. Koszty studiów niestacjonarnych są bardzo zróżnicowane i zależą od takich czynników, jak: kierunek studiów, rodzaj uczelni oraz miasto, w którym znajduje się wybrana przez ciebie szkoła. Średnio za semestr studiów zaocznych zapłacisz od 2 tys. do nawet 7 tys. zł.

A jak to wygada w przypadku studiów dziennych? Często mówi się, że są one bezpłatne. Owszem, za same zajęcia nie zapłacisz, jednak decydując się na naukę w innym mieście, będziesz musiał opłacić mieszkanie, stancję lub akademik. W zależności od wybranej opcji oraz miasta, żacy muszą się liczyć z kosztami od 350 za miejsce w akademiku do ok. 1500 zł za kawalerkę. Co prawda studenci zaoczni też często szukają lokum w miejscu, gdzie znajduje się uczelnia, ale bywają też tacy, którzy dojeżdżają na uczelnię jedynie w weekendy, a w tygodniu mieszkają nadal z rodzicami. Koszty utrzymania są wówczas znacznie niższe.

Możliwość podjęcia pracy

Jednym z argumentów, który najczęściej przemawia za podjęciem studiów niestacjonarnych, jest możliwość połączenia nauki z pracą zarobkową. Mając zajęcia jedynie w weekendy, możesz podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin i nie martwić się, że obowiązki zawodowe będą kolidowały z zajęciami na uczelni. Nie jest jednak prawdą, że studenci dzienni muszą całkowicie rezygnować z pracy. Po pierwsze na wielu kierunkach jest mało zajęć, po drugie sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne oferują możliwość pracy także w weekendy. Należy jednak mieć na uwadze, że pracując na etacie, z reguły można zarobić więcej, niż wówczas, gdy pracujesz jedynie w weekendy. Ponadto wielu studentów zaocznych nawiązuje trwałe relacje zawodowe, dzięki czemu nie musi się martwić znalezieniem pracy po skończeniu studiów.

Czas wolny

Wiele osób, które kończy studia, podkreśla, że najważniejszym elementem nauki na uczelni wyższej są nawiązane kontakty i przyjaźnie. Widząc się z osobami z roku jedynie w weekendy, kiedy większość z nich jest skupiona na pracy i obowiązkach zawodowych, trudno nawiązać bliskie relacje. Znacznie łatwiej o to, gdy pojawiasz się na uczelni codziennie. Niestety, tzw. „życie studenckie” również kosztuje. Wyjścia do kina, na obiad lub pubu mogą silnie nadwyrężyć studencki budżet. Kolejnym atutem posiadania większej ilości wolnego czasu jest możliwość rozwijania swoich zainteresowań, brania udziału we wszelkiego typu wolontariatach i wydarzeniach kulturalnych, co z czasem może również przełożyć się na lepsze perspektywy zawodowe.

Każdy rodzaj studiów ma swoje plusy i minusy. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze trybu kształcenia, zastanów się, na czym najbardziej ci zależy. Czy chcesz cieszyć się „studenckim życiem”, poznawać jak najwięcej ludzi i mieć czas na pogłębianie wiedzy, czy wolisz od razu skupić się na rozwijaniu kariery zawodowej? Pamiętaj również, że większość uczelni oferujących ten sam kierunek zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym, daje możliwość przeniesienia się ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne i odwrotnie.

Dodano:
26 Wrz 2017

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Eliza Ekspert 16 lipca 2020
    Ja się zaczęłam ostatnio zastanawiać nad studiowaniem online, ostatnio wszyscy tego trochę doświadczyliśmy i na początku było spore zamieszanie ale finalnie uważam, że to mega fajny sposób. Nie traci się czasu na dojazdy, na okienka, można w spokoju sobie pracować w domu a jak się uda to nawet i pracować. Szkoda, że tak mało uczelni ma taki tryb w swojej ofercie.
    Serafin Anna Ekspert 20 lipca 2020
    Cześć Elizo, masz 100% racji ;) Moim zdaniem szczególnie studia zaoczne powinny być w ten sposób prowadzone. W końcy i tak za to się płaci, a jednocześnie nie trzeba by było spędzać całego weekendu na uczelni.
    Karolek Ekspert 22 lipca 2020
    Tylko pytanie czy faktycznie jesteśmy później ekspertami z danej dziedziny? Idąc tym tropem można samemu się uczyć korzystając z nieograniczonej bazy wiedzy dostępnej w internecie
    viko Ekspert 23 lipca 2020
    studia online? A jak jest to postrzegane przez pracodawców?
    Serafin Anna Ekspert 24 lipca 2020
    Cześć Karolku ;) Z jednej strony masz rację, ale wymaga to ogromnego samozaparcia. Po sobie wiem, że studia pozwalają chociaż zapoznać się z podstawami w danej dziedzinie, a potem we własnym zakresie można je pogłębiać. Ja studiowałam Finanse i Rachunkowość i to sporo mi dało pod kątem teorii ekonomii, rachunkowości czy bankowości. Po studiach nie wiedziałam wszystkiego, ale chociaż wiedziałam, gdzie szukać ;)
    Serafin Anna Ekspert 24 lipca 2020
    Cześć Viko ;) Są zawody, w których studia są niezbędne, ale jest także wiele profesji, gdzie ukończenie studiów naprawdę nie ma znaczenia. Dla pracodawcy liczą się umiejętności i doświadczenie, więc nie skreślałabym studiów online z tego powodu.
    Eliza Ekspert 05 sierpnia 2020
    @Karolek według mnie zawsze dobrze mieć kogoś, kto na początku pokaże co z czym i dlaczego, po prostu wskaże kierunek gdzie zacząć i co dalej robić. Owszem, w necie jest masa info, ale nie oszukujmy się, drugie tyle to bezsensowy bełkot który potrafi nieźle w głowie namieszać gdy nie mamy pojęcia czego szukamy.
    Eliza Ekspert 05 sierpnia 2020
    @Malek Anna Zgadzam się, nie wyobrażam sobie żeby ktoś został inżynierem np budownictwa nigdy nie ucząc się na uczelni, od kogoś kto ma o tym pojęcie, a bazując jedynie na tym co znajdzie w internecie. Oby taki ktoś nigdy niczego nie wybudował :)
    Karolek Ekspert 10 sierpnia 2020
    Jest to całkiem logiczny punkt widzenia. Ja raczej skupiałem się na studiowaniu online w moim toku rozumowania. Mając wybór wolałbym studia dzienne i możliwość spotkania się z wiedzą na zajęciach.
    Karolek Ekspert 10 sierpnia 2020
    Zależy gdzie szukasz. Są w internecie narzędzia do wyszukiwania publikacji naukowych, czasopisma naukowe... jak ktoś szuka informacji w Google i myśli że coś wie to tak na prawdę nie wie nic.
    asia Ekspert 31 października 2020
    Jak jest za dużo dostępnych informacji to często jest to tylko utrudnienie, bo nie wiadomo co jest prawdziwe a co naciągane.. :/ wiec zawsze dobrze miec jakiegoś wykładowcę, który podpowie co i jak.
  • Aleksandra Z. Ekspert 27 września 2017
    kacperro, cieszę się, że zestawienie Ci się spodobało. Zgadzam się, że najlepiej dopasować formę studiowania do swoich aktualnych potrzeb. Twój przypadek pokazuje, jak można połączyć studia dzienne, zaoczne, a przy okazji mieć satysfakcjonującą pracę. Pozdrawiam
  • kacperro Ekspert 27 września 2017
    Fajne porównanie! Ja na licencjat poszedłem dziennie, ale na magisterkę już zaocznie. To była bardzo dobra decyzja, bo już od kilku lat pracuję w zawodzie i kończąc studia, nie musiałem pracować dalej w sklepie czy w restauracji, tylko tam gdzie chcę. Wszystkim to polecam
    Asia Ekspert 31 października 2020
    @kacperro wiadomo nie od dzisiaj, że studia rzadko kiedy przygotowują do pracy. Tak na prawdę doświadczenie daje najwięcej więc fajnie jak można równolegle robić i jedno i drugie :)

Podobne artykuły