Aktywa obrotowe w przedsiębiorstwie - co to? Definicja i przykłady

Źródło:
TVN24 Biznes
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24
wideo 2/5
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24

Aktywa posiadane przez przedsiębiorstwo wskazują nie tylko na jego wartość, ale pozwalają również na ocenę jego kondycji finansowej. Szczególne znaczenie mają w tym przypadku aktywa obrotowe. Co wchodzi w skład aktywów obrotowych, a co nie? Czym aktywa obrotowe różnią się od kapitału obrotowego?

●     Na majątek przedsiębiorstwa składają się aktywa trwałe i aktywa obrotowe. ●     Aktywa obrotowe to takie, których zbycie lub zużycie nastąpi w ciągu 12 miesięcy. ●     Aktywa obrotowe dzielą się na rzeczowe, finansowe, krótkoterminowe należności i inwestycje, oraz krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. ●     Aktywa obrotowe należy odróżnić od pojęcia kapitału obrotowego netto, który może być istotnym wskaźnikiem wypłacalności przedsiębiorstwa.

Prawne regulacje aktywów, w tym aktywów obrotowych, znajdują się w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W dokumencie tym znajdują się zarówno definicje, jak i podział, wycena i inne przepisy dotyczące aktywów.

Aktywa obrotowe i trwałe - definicja

Zgodnie z definicją aktywa to "kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych". Najprościej mówiąc, aktywami nazywa się więc określony majątek posiadany przez dane przedsiębiorstwo.

Aktywa te dzieli się na dwie kategorie:

- aktywa trwałe, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok podatkowy,

- aktywa obrotowe, których zbycie lub zużycie nastąpi w ciągu 12 miesięcy.

Inaczej mówiąc aktywa to takie składniki majątku, które oczekuje się, że zostaną w krótkim czasie zużyte, sprzedane lub wykorzystane w inny sposób. Wszystkie aktywa obrotowe charakteryzują się przy tym dużą płynnością, co oznacza, że przynajmniej teoretycznie mogą w każdej chwili zostać spieniężone.

Aktywa trwałe to z kolei wszystkie aktywa, które nie są aktywami obrotowymi - kluczową cechą jest w tym przypadku ich dłuższy okres użytkowania.

Aktywa obrotowe - przykłady

Aktywa obrotowe przedsiębiorstwa można podzielić na:

●     aktywa rzeczowe,

●     aktywa finansowe,

●     należności i inwestycje krótkoterminowe,

●     krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.

Przykład rzeczowych aktywów obrotowych to materiały zużywane w toku codziennej działalności firmy, np. materiały biurowe oraz środki czystości, a także wszystkie posiadane gotowe produkty czy usługi oraz znajdujące się w produkcji półprodukty i materiały.

Finansowe aktywa obrotowe to przede wszystkim wszystkie posiadane środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych przedsiębiorstwa, ale też krótkoterminowe papiery wartościowe czy kontrakty, z których wynikają prawa do określonego majątku.

Należności krótkoterminowe to wszelkie należności wymagalne w ciągu 12 miesięcy, przede wszystkim z tytułu wykonanych usług czy dostaw. Z kolei rozliczenia międzyokresowe to koszty poniesione w innym okresie sprawozdawczym niż okres, w którym przyniosły one przychody.

Aktywa trwałe - przykłady

Aktywa trwałe przedsiębiorstwa można podzielić na:

●     wartości niematerialne i prawne, m.in. prawa autorskie, licencje, spółdzielcze prawo do lokalu.

●     rzeczowe aktywa trwałe (środki trwałe i środki trwałe w budowie),

●     należności i inwestycje długoterminowe,

●     długoterminowe rozliczenia międzyokresowe.

Aktywa trwałe to ta część aktywów przedsiębiorstwa, których przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż jeden rok podatkowy. Wykorzystywać można je przez wiele tzw. cykli operacyjnych, na przykład samochód firmowy można używać przez wiele lat.  

Aktywów trwałych nie należy mylić ze środkami trwałymi. Środki trwałe to część rzeczowych aktywów trwałych, m.in. nieruchomości, maszyny, urządzenia i samochody. Co istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa, środki trwałe nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, podlegają natomiast amortyzacji.

Aktywa obrotowe a kapitał obrotowy

Aktywa obrotowe należy rozróżnić z pojęciami kapitału obrotowego brutto i kapitału obrotowego netto. Kapitał obrotowy brutto to środki zaangażowanie w finansowanie działalności bieżącej przedsiębiorstwa, czyli finansowanie całkowitej wartości aktywów obrotowych przedsiębiorstwa. Upraszczając, można kapitałem obrotowym brutto nazwać całość aktywów obrotowych przedsiębiorstwa.

Kapitał pracujący, inaczej kapitał obrotowy netto, to z kolei nadwyżka aktywów obrotowych nad bieżącymi, krótkoterminowymi zobowiązaniami przedsiębiorstwa, takimi jak otrzymane faktury, podatki, składki i wynagrodzenia dla pracowników. Są to więc środki pieniężne, krótkoterminowe papiery wartościowe, materiały, zapasy, półprodukty i należności krótkoterminowe, które mogą w każdej chwili zostać wykorzystane przez przedsiębiorstwo na dowolny cel.

Kapitał obrotowy netto uważany jest za istotny wskaźnik pokazujący wypłacalność danego przedsiębiorstwa. Im wyższy, tym lepsza jest jego kondycja finansowa.

Kapitał obrotowy netto - wzory

W praktyce istnieją dwa sposoby obliczania kapitału obrotowego netto przedsiębiorstwa. Pierwszym jest podejście majątkowe, w którym kapitał obrotowy netto stanowią aktywa obrotowe pomniejszone o krótkoterminowe zobowiązania.

Drugim jest podejście kapitałowe, w którym kapitał obrotowy netto stanowi kapitał stały (długoterminowy) po odjęciu aktywów trwałych. Niezależnie od wybranego wzoru wyliczenia powinny jednak przynieść taki sam wynik.

Wskaźnik ROA

Ocena posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów jest sposobem na zmierzenie jego rentowności. Jednym z najczęściej wykorzystywanych na to sposobów jest wskaźnik rentowności aktywów ROA (Return On Assets).

Wskaźnik ten uzyskuje się poprzez podzielenie zysku netto przedsiębiorstwa przez wartość jej całego majątku. Im wyższy wskaźnik ROA, tym lepiej. Przy ocenie kondycji finansowej firmy brany bywa również stałość wskaźnika ROA w kolejnych latach działalności – im mniejsze są jego wahania, tym przedsiębiorstwo wydaje się stabilniejsze.

Odpowiednie ustawy i rozporządzenia:

1. Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości 2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych 3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk poinformował, że poprosił o odwiedziny prokuratora generalnego i koordynatora służb specjalnych. Jak napisał, chodzi o sprawę "kluczową dla bezpieczeństwa państwa". Wcześniej Onet przekazał, że prezesem szwajcarskiej spółki Orlenu był pochodzący z Libanu Samer A., podejrzewany o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Do słów Tuska we wpisie w mediach społecznościowych odniósł się Daniel Obajtek.

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Źródło:
tvn24.pl

Przez ostatnie lata podatki znacznie wzrosły, racjonalność wydatkowania środków spadła, a dług publiczny według metodologii Unii Europejskiej znalazł się na ścieżce do przekroczenia progu 60 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) – czytamy w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów w poniedziałek Białej Księdze finansów publicznych.

Ministerstwo alarmuje w sprawie długu publicznego

Ministerstwo alarmuje w sprawie długu publicznego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 800 milionów euro podatków zapłaciły w Rosji w 2023 roku największe zachodnie banki - pisze brytyjski dziennik "Financial Times". To czterokrotny wzrost względem poziomów sprzed ataku na Ukrainę. Wpływy do rosyjskiej kasy rosną, pomimo deklaracji o mniejszym lub większym stopniu wycofania się z rosyjskiego rynku.

Setki milionów euro od zachodnich banków do kasy Putina. Skokowy wzrost

Setki milionów euro od zachodnich banków do kasy Putina. Skokowy wzrost

Źródło:
"Financial Times"

Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie problemów z pociągami Impuls, produkowanymi przez spółkę Newag z Nowego Sącza. "W dalszym ciągu gromadzony jest materiał dowodowy" - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl prokurator Katarzyna Duda, rzeczniczka prasowa krakowskiej prokuratury. Postępowanie wyjaśniające prowadzi też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który skierował kilkadziesiąt wezwań do udzielenia informacji, między innymi przez Newag.

Zagadkowe awarie pociągów. "Śledztwo pozostaje w biegu"

Zagadkowe awarie pociągów. "Śledztwo pozostaje w biegu"

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2023 rok można złożyć do końca kwietnia, jednak wielu podatników już dawno wysłało deklaracje. Obecnie sprawdza je fiskus i niektórzy dostają wezwania w sprawie błędów w zeznaniach. Jeśli poprawią je w ciągu dwóch najbliższych dni, nic im nie grozi - pisze "Rzeczpospolita".

Fiskus wysyła wezwania do podatników

Fiskus wysyła wezwania do podatników

Źródło:
PAP

Andrzej Domański zgromadził niemal milion złotych oszczędności w różnych walutach - wynika z oświadczenia majątkowego ministra finansów. W dokumencie znalazły się również informacje o dochodach i nieruchomościach, których szef MF jest właścicielem.

Duże oszczędności, akcje i rower szosowy. Minister pokazał majątek

Duże oszczędności, akcje i rower szosowy. Minister pokazał majątek

Źródło:
tvn24.pl

O tym, że Orlen Trading Switzerland może być dla Orlenu źródłem wielu kłopotów, władze koncernu za czasów Daniela Obajtka ostrzegane były wielokrotnie - pisze w poniedziałek Onet. Z informacji serwisu wynika, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa płockiego koncernu alarmowały przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah.

"Wysokie ryzyko defraudacji" i człowiek podejrzany o kontakty z Hezbollahem. Obajtek nie posłuchał

"Wysokie ryzyko defraudacji" i człowiek podejrzany o kontakty z Hezbollahem. Obajtek nie posłuchał

Źródło:
Onet, tvn24.pl

W połowie maja mija termin dla pracodawców na dostosowanie się do nowych przepisów Kodeksu pracy. Dotyczą one bezpieczeństwa i higieny pracy. Według regulacji pracodawca musi zapewnić na żądanie pracownika monitor stacjonarny lub dodatkową podstawkę. Dotyczy to również podnóżków.

Ważne zmiany dla pracowników i pracodawców

Ważne zmiany dla pracowników i pracodawców

Źródło:
tvn24.pl

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, "jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu".

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Ministerstwo Finansów rozmawia z firmą Alphabet, właścicielem Google, o jej potencjalnych inwestycjach w Polsce - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Szef MF spotkał się też z przedstawicielami Intela w sprawie planowanej fabryki. Domański zapowiedział również, że we wtorek rząd ma omawiać Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027.

Nowe inwestycje amerykańskich gigantów w Polsce. "Rozmawiamy"

Nowe inwestycje amerykańskich gigantów w Polsce. "Rozmawiamy"

Źródło:
PAP

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - powiedział założyciel kancelarii Mariański Group Adam Mariański o odroczeniu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), o czym poinformował minister finansów w piątek. W opinii Piotra Juszczyka, głównego doradcy podatkowego InFaktu, bez przesunięcia terminu "polskim firmom groził paraliż". W wykazie prac legislacyjnych opublikowana została zapowiedź pilnego projektu w tej sprawie.

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

"Polskim firmom groził paraliż". Rząd szykuje pilną zmianę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT za 2023 rok. Termin składania deklaracji upływa w przyszłym tygodniu. Część osób nie musi robić nic, a fiskus uzna za wysłane zeznanie wstępnie wypełnione wcześniej przez Krajową Administrację Skarbową. Takie udogodnienie nie dotyczy jednak wszystkich podatników.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
tvn24.pl

Borge Brende, prezes Światowego Forum Ekonomicznego, ocenił, że świat czeka dekada niskiego wzrostu, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki. Stwierdził także, że takiego długu, jaki jest obecnie w światowej gospodarce, "nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich".

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

"Takiego długu nie widzieliśmy od czasów wojen napoleońskich"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Złoty kieszonkowy zegarek, który miał przy sobie w chwili katastrofy najbogatszy pasażer na pokładzie Titanica, został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 900 tysięcy funtów. W przeliczeniu to 4,5 miliona złotych. Kwota jest kilkukrotnie większa niż szacował dom aukcyjny Henry Aldridge & Son.

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Zegarek pasażera Titanica sprzedany za zawrotną kwotę

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl