Maas Loop wprowadzi firmy w system kaucyjny. Start-up poparli inwestorzy

Anna BełcikAnna Bełcik
opublikowano: 2024-03-26 20:00

Spółka zdobyła kapitał na dalszy rozwój biznesu i zwiększenie sprzedaży za granicą. Chce zaistnieć na zagranicznym rynku, optymalizując proces gromadzenia i zarządzania odpadami.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są perspektywy rozwoju biznesu prowadzonego przez Maas Loop
  • co skłoniło inwestorów do wyłożenia piniędzy w dalszy rozwój spółki
  • czy nowe regulacje prawne, w tym system kaucyjny, mogą okazać się motorem napedowym dla nowych rozwiązań technologicznych
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Maas Loop zamknął pierwszą rundę inwestycyjną. Spółka, która na rynek wprowadza własne rozwiązania technologiczne, odpowiadając na wyzwania związane z recyklingiem i redukcją odpadów, a także z systemem kaucyjnym, otrzymała 5 mln zł. W inwestycyjny potencjał projektu uwierzyły fundusze venture capital Aper Ventures, AIP Seed, ASP Capital oraz anioł biznesu Aleksander Szalecki. Umowa inwestycyjna została podpisana w grudniu ubiegłego roku, teraz informację upubliczniono. Dotychczas spółka posiłkowała się własnym kapitałem i dotacjami. Teraz chce mocniej zaznaczyć swoją obecność na zagranicznym rynku, skąd pochodzą jej pierwsi klienci.

Testowanie produktów

Spółka Maas Loop rozpoczęła działalność w 2020 r., tuż przed wybuchem pandemii. Trafiła na trudny czas, tym bardziej że biznesowo współpracuje z detalistami i branżą HoReCa. Ze sprzedażą swoich rozwiązań wystartowała więc dopiero w ubiegłym roku. Próbuje wskoczyć na falę nowych standardów w zakresie ochrony środowiska, podbijaną unijnymi regulacji prawnymi np. w zakresie systemu kaucyjnego.

Maas Loop opracował dwa urządzenia: Glass Loop i Rev Loop. Pierwsze to kruszarka do jednorazowych szklanych butelek oferowana głównie lokalom gastronomicznym.

— Korzystanie z kruszarek do szkła zwiększa efektywność zarządzania odpadami w firmach, instytucjach i lokalach gastronomicznych. Nawet pięciokrotnie zmniejsza objętość szklanych odpadów, ułatwiając tym samym ich gromadzenie i obniżając koszty odbioru. Obecnie urządzenie obsługuje pierwszy etap w procesie recyklingu i przetwarzania szkła. W przyszłości planujemy pójść o krok dalej i zaangażować się również w przetwarzanie szkła opakowaniowego oraz produkcję retencyjnych płyt chodnikowych, które wykazują większą absorpcję wody niż tradycyjne — wyjaśnia Paweł Ciesielski, założyciel i prezes start-upu.

Urządzenie Glass Loop ma już pierwszych odbiorców na rynku brytyjskim, gdzie jest dystrybuowane za pośrednictwem lokalnych firm wyspecjalizowanych w gospodarowaniu odpadami. Rev Loop natomiast ułatwia zbiórkę i segregację plastikowych butelek i puszek. Spółka liczy, że urządzenie wpisze się w rodzące się właśnie zapotrzebowanie sklepów i sieci handlowych na automatyzację odbioru butelek w ramach systemu kaucyjnego.

W Polsce rozwiązania start-upu testuje Orlen — start-up wziął udział w Orlen Skylight Accelerator i programie pilotażowym. Urządzenie Rev Loop w dwóch miastach — Bydgoszczy i Zielonej Górze — przetestowała Żabka. Młoda spółka ma nadzieję, że może to być początek dłuższej współpracy.

Zaangażowani inwestorzy

Obecnie przychody Maas Loop pozostają jeszcze niewysokie, start-up liczy, że realizacja zadeklarowanych kontraktów pozwoli w bieżącym roku je zwiększyć.

— Działania zespołu nad systemami Glass Loop i Reverse Loop pokazują, jak głęboko mogą sięgać zmiany w recyklingu i zarządzaniu odpadami, gdy połączy się zaangażowanie na rzecz środowiska z najnowszą technologią — mówi Jacek Błoński, partner w Aper Ventures.

— Rozwiązania spółki mają szansę stać się w przyszłości standardem w efektywnym zarządzaniu odpadami, co będzie mieć kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Współpraca ze spółką będzie opierać się nie tylko na wsparciu kapitałowym, ale również na wymianie wiedzy i kontaktów eksperckich. Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczynią się do rewolucji w sektorze gospodarki odpadami — dodaje Darek Żuk, prezes i założyciel funduszu AIP Seed.