Nadchodzi rewolucja w szkołach. Barbara Nowacka zapowiedziała "odchudzanie"

Barbara Nowacka zapowiedziała "odchudzenie" podstawy programowej. Jak wyjaśniła, wszystko po to, aby zerwać z "fikcją". - Nauczyciele pędzą z tym programem, młodzież nie nadąża się nauczyć - dodała. Ministerka jest też przeciwna "ocenozie".

Barbara Nowacka w poniedziałek (25 marca) odwiedziła Szkołę Podstawową nr 9 w Kołobrzegu. Wizyta zakończyła się konferencją prasową, podczas której ministerka edukacji zapowiedziała ważne zmiany w polskiej oświacie.

Zobacz wideo Barbara Nowacka przeprosiła Polaków. "Rządzący upokorzyli biednych"

Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany. Kiedy "odchudzona" podstawa programowa?

Barbara Nowacka podkreśliła, że celem nadchodzących zmian jest to, by "rozwijać potrzebne kompetencje, a nie udawać, że w szkole się uczy". Mówiła także o większej autonomii dla placówek edukacyjnych w kontekście szkolnej podstawy programowej. 

- Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad zmianami programowymi takimi, by właśnie tę większą autonomię szkołom przyznać. Odchudzona podstawa programowa wejdzie w życie 1 września. 20 proc. ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych - poinformowała szefowa Ministerstwa Edukacji. - Po pierwsze dlatego, by zerwać z fikcją, bo program jest dzisiaj przeładowany, nauczyciele pędzą z tym programem, młodzież nie nadąża się nauczyć - wyjaśniła.

Koniec z "ocenozą". Od kwietnia wchodzi rozporządzenie 

- Polska szkoła musi skończyć z "ocenozą" - podkreśliła Barbara Nowacka. Skomentowała także nowelizację rozporządzenia dotyczącego braku prac domowych. Proponowane przez nią rozwiązanie od dawna funkcjonuje w Szkole Podstawowej nr 9 w Kołobrzegu. - Od prac domowych odeszli trzy lata temu, odeszli też od ocen cyfrowych, a rodzice mówią, że im to odpowiada, bo dostają więcej informacji o postępach dziecka, a nie tylko cyfrę - powiedziała ministerka.

Przypomnijmy, 22 marca Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie dotyczące prac domowych oraz oceny klasyfikacyjnej z religii i etyki. Od kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane. - Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, realizowanie swoich pasji i odpoczynek - wyjaśniła.

Zgodnie z rozporządzeniem:

  • W klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.
  • W klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych zadawanych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.

"Zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych" - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji.

100 dni rządu Donalda Tuska. Barbara Nowacka: Mogę powiedzieć, że realizujemy obietnice

22 marca minęło 100 dni od powołania rządu Donalda Tuska. Tego samego dnia Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej podsumowała działania MEN. Co konkretnie udało się do tej pory zrealizować? Szefowa resortu wymieniła: podwyżki dla nauczycieli, odpolitycznienie kuratoriów oświaty, uszczuplenie podstaw programowych, odejście od obowiązkowych prac domowych w szkole podstawowej. Jak podkreśliła, polska szkoła staje się miejscem bezpiecznym, przyjaznym, nowoczesnym, które uczy efektywnie, przygotowuje młodych ludzi do wyzwań dynamicznie zmieniającego się świata. - Jesteśmy gotowi do dalszych wyzwań, dalszej pracy - zadeklarowała Nowacka. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.