whitebit

Złoto, tradycyjnie uważane za bezpieczną przystań w czasach niepewności, utrzymuje się stabilnie w okolicach poziomu 2200 USD pomimo jastrzębich komentarzy ze strony Rezerwy Federalnej. Ekonomiści z dużych banków dokonują analizy perspektyw dla tego szlachetnego metalu w kontekście aktualnych wydarzeń na rynku.

Prognoza ceny złota: Jak działania Fed wpływają na XAU/USD – analiza Commerzbanku

W ocenie ekspertów nawet sugerowane przez Fed jastrzębie komentarze, które wskazywałyby na możliwość opóźnienia lub ograniczenia cięć stóp procentowych, nie wydają się mieć istotnego wpływu na cenę złota.







Gubernator Fed Christopher Waller podkreślił, że ostatnie dane gospodarcze mogą uzasadniać takie działania. Jednak rynek zdaje się nie dostrzegać ryzyka związanego z późniejszymi i mniej znaczącymi obniżkami stóp procentowych w USA.

Chociaż mediana prognoz stóp procentowych najwyższych urzędników Fed pozostała bez zmian na ostatnim posiedzeniu, zauważa się, że tylko niewielu z nich musiałoby zwiększyć swoje oczekiwania dotyczące stóp procentowych, aby podnieść medianę – napisano w raporcie.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Tymczasem cena złota kontynuuje wzrost w związku z oczekiwaniami na spadek inflacji. Rynek wyraża przekonanie, że spadki inflacji wesprą dalsze obniżki stóp procentowych przez banki centralne, co z kolei sprzyja wzrostowi ceny żółtego metalu.

Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) w USA, preferowany przez Fed wskaźnik inflacji, zostanie opublikowany w piątek. Rosnąca cena złota sugeruje, że rynek spodziewa się dalszych spadków inflacji, co powinno wesprzeć ruch banków centralnych w kierunku obniżenia stóp procentowych jeszcze w tym roku – dodano.

Cofnięcie oczekiwań na obniżkę stóp może wpłynąć na XAU/USD

Tymczasem według ANZ Banku, czas i tempo obniżek stóp procentowych przez Fed to kluczowe czynniki wpływające na ceny złota. Obecnie FOMC potrzebuje większej pewności, że inflacja powróci do 2% przed rozważeniem cięć.




xm

Prognozujemy rozpoczęcie cięć stóp od lipca 2024 roku, jednak rynki wyceniają te działania na drugą połowę tego samego roku. Przesunięcie oczekiwań rynkowych z marca na czerwiec może ograniczyć wzrost cen złota, choć dalsze działania banku centralnego pozostają kluczowe dla dalszego kierunku cenowego – podsumowano.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Niewątpliwie mimo jastrzębich komentarzy z Rezerwy Federalnej i oczekiwań co do dalszych działań dotyczących stóp procentowych, złoto utrzymuje się stabilnie w okolicach poziomu 2200 USD. Perspektywy dla tego szlachetnego metalu pozostają pozytywne, zwłaszcza w kontekście spadającej inflacji i oczekiwań co do dalszych obniżek stóp procentowych. Kluczowe będzie obserwowanie kolejnych działań FOMC oraz ewentualnych zmian w oczekiwaniach rynkowych, które mogą wpłynąć na dalszy kierunek cenowy żółtego metalu.

Zobacz również:



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem walut oraz surowców. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.