REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wygrał sprawę w sądzie pracy i został przywrócony do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko pacy. Orzeczenie jest prawomocne. Co powinien zrobić i co to znaczy potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy? Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości? Czym są niezależne przyczyny od pracownika jeżeli nie dochowa terminu?
rozwiń >

Gotowość do pracy

Zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy jest wyrażeniem pracodawcy przez pracownika woli kontynuowania restytuowanego stosunku pracy.

Autopromocja

W wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 5 października 2005 r., sygn. I PK 65/05 można zauważyć, że: „Fakt, że pracownik po zgłoszeniu gotowości niezwłocznego podjęcia pracy nie wykonywał ani przez jeden dzień obowiązków, nie oznacza, że nie doszło do formalnego przywrócenia na stanowisko pracy. Przywrócenie do pracy na stanowisko i wyrażenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy na tym stanowisku pracy są wystarczające do reaktywowania stosunku pracy na stanowisku. Restytucja (reaktywowanie) stosunku pracy następuje przez samo zgłoszenie przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Okoliczność, że pracownik do końca okresu wypowiedzenia nie świadczył pracy, nie oznacza, że stosunek pracy nie istniał. (…)”.

Co ważne, utrata przez pracownika przywróconego do pracy uprawnień (kwalifikacji) do wykonywania pracy na stanowisku sprzed ustania zatrudnienia nie może być podstawą uznania, że nie zgłosił skutecznie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy.

7 dni na zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy - po orzeczeniu

Pracownik na zgłoszenie gotowości do pracy, po przywróceniu go do pracy na skutek prawomocnego orzeczenia sądowego ma 7 dni. Co jeżeli tego nie zrobi? Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. W przepisie tym mowa o gotowości podjęcia pracy w sensie prawnym, nie zaś o gotowości do pracy o charakterze faktycznym. 

Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości?

Siedmiodniowy termin zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy biegnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu do pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym są niezależne przyczyny od pracownika?

Przyjmuje się w orzecznictwie sądów polskich, że termin zgłoszenia gotowości do pracy po sądowym przywróceniu do pracy jest terminem prawa materialnego, a nie prawa procesowego, zatem nie jest terminem przywracalnym. Brak w szczególności podstaw do stosowania w tym przypadku rygorów z art. 168 i 169 kodeksu postępowania cywilnego i tym samym rozważenia "braku winy". (zob. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 14 stycznia 2008 r., sygn. II PK 104/07). Przyczyny niezależne od pracownika nie są identyczne z pojęciem: "przyczyny niezawinione przez pracownika". Przyczyny niezależne to takie, na które pracownik nie ma wpływu.

Pracownik może jednakże wykazywać, że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego. Zatem w pewnych sytuacjach pomimo upływu 7 dni, pracodawca nie ma prawa do odnowy ponownego zatrudnienia, gdy upływ ten nastąpił z przyczyn niezależnych od pracownika.

Ważne
PRZYCZYNY NIEDOCHOWANIA TERMINU - NIEZALEŻNE OD PRACOWNIKA
  • choroba pracownika uniemożliwiająca skontaktowanie się z pracodawcą czy stawienie się w miejscu pracy. Aczkolwiek tutaj należy mieć na uwadze taki pogląd sądu, że sama niezdolność do pracy z powodu choroby nie jest przeszkodą do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy, bowiem wyrażenie zamiaru kontynuowania stosunku pracy nie wymaga żadnej szczególnej formy. Wydaje się jednak, że np. brak przytomności czy śpiączka osoby mającej zgłosić gotowość całkowicie uzasadniałby niedochowanie terminu;
  • nienależyte zachowanie się pracodawcy, np. unikanie spotkania z pracownikiem czy niedobieranie od niego telefonu lub maila (zob. wyr. Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 2000 r., I PKN 683/99, OSNAPiUS 2001, Nr 22, poz. 668);
  •  niepowiadomienie pracownika o wyroku przywracającym do pracy przez pełnomocnika procesowego;
  • nieznajomość 7-dniowego terminu, szczególnie gdy opóźnienie to nie jest nadmierne, np. o 1 czy dwa dni (wyr. Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 28 grudnia 1993 r., III APr 31/93, OSA 1994, Nr 6, poz. 43).

Jednak w razie sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą ocena przyczyn uchybienia terminu z punktu widzenia "niezależności od pracownika" należy do sądu, gdzie każdorazowo rozważa on w okolicznościach konkretnej sprawy ową przyczynę niedochowania terminu.

Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy?

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przeważa pogląd, zgodnie z którym zgłoszenie przez pracownika gotowości do podjęcia pracy po przywróceniu do tejże pracy nie wymaga żadnej szczególnej formy.

Ważne

Zgłoszenie przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy może nastąpić w dowolnej formie, przez zachowanie objawiające w dostateczny sposób jego zamiar ponownego wykonywania pracy i kontynuowania stosunku pracy

Czy w ciągu 7 dni należy podjąć pracę?

Co ważne, nie jest konieczne faktyczne podjęcie pracy, wystarczy samo zgłoszenie gotowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

1 maja 2024: Święto Pracy i 20-lecie przystąpienia Polski do UE

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz pracować ani jednego dnia przez całe życie.” – Konfucjusz. W dniu 1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Na całym świecie obchodzony jest od 1890 r., dla uczczenia pamięci strajkujących robotników, którzy polegli podczas pacyfikacji pochodów w Chicago w 1886 r. 1 Maja w Polsce jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy od 1950 r. W okresie Polski Ludowej, było to jedno z największych świąt w roku, związane z jego nieodłącznym elementem  – pochodem pierwszomajowym. W dniu 1 maja 2024 r. przypada też 20-lecie wstąpienie Polski do UE. W 2024 dzień 1 maja ma więc szczególne, podwójne znaczenie!

REKLAMA

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

BHP 2024 - ważne zmiany dla pracodawców i pracowników. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

REKLAMA

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

REKLAMA