×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Metamorfoza zabytkowego Dworca Podmiejskiego w Gdyni. Kiedy otwarcie?

  • Autor: Tomasz Złotoś, opr. Anna Sołomiewicz
  • Opublikowano: 14 mar 2024 10:56
  • Zaktualizowano: 09 kwi 2024 11:06
Metamorfoza zabytkowego Dworca Podmiejskiego w Gdyni. Kiedy otwarcie?
Takie zmienia się zabytkowy Dworzec Podmiejski w Gdyni, fot. Tomasz Złotoś

Zabytkowy budynek Dworca Podmiejskiego w Gdyni przechodzi modernizację z dbałością o przywrócenie jego historycznego kształtu. Budynek ma zostać otwarty dla pasażerów pomiędzy II a III kwartałem 2024 roku. Sprawdziliśmy postępy prac!

REKLAMA

  • Zabytkowy budynek Dworca Podmiejskiego w Gdyni przechodzi generalny remont. 
  • Dworzec Podmiejski w Gdyni zbudowany został w 1959 roku.
  • Podczas prac rozbiórkowych okazało się, że w narożniku budynku, w którym kiedyś znajdował się lokal gastronomiczny, pierwotnie był otwarty podcień, który został zrekonstruowany.
  • Modernizacja zabytkowego budynku jest częścią większej inwestycji PKP SKM w Trójmieście, która obejmuje również modernizację peronu na stacji Gdynia Główna oraz budowę systemu monitorowania bezpieczeństwa na linii 250.
  • Wartość całego projektu to to 62 mln zł brutto.

Spółka PKP SKM w Trójmieście  buduje zintegrowany system monitorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania informacją na  linii kolejowej 250, czyli na odcinku Gdańsk Śródmieście - Rumia oraz odrestaurowuje i modernizuje budynek Dworca Podmiejskiego i peron SKM na stacji Gdynia Główna.

W ramach tej inwestycji PKP SKM zamierza:

  • przywrócić  blask zabytkowemu budynkowi Dworca Podmiejskiego,
  • wybudować w nim centrum monitorowania bezpieczeństwa,
  • zmodernizować  peron SKM  Gdynia Główna oraz  wymienić tory wzdłuż tego peronu,
  • zamontować nowy system informacji pasażerskiej i monitoringu na całej linii SKM: Gdańsk Śródmieście – Rumia.

Modernizacja Dworca Podmiejskiego we współpracy z konserwatorem

W trakcie modernizacji budynku Dworca Podmiejskiego pojawiły się okoliczności, które spowodowały konieczność uzyskania pozwolenia zamiennego na budowę. Podczas prac rozbiórkowych okazało się, że w narożniku budynku, w którym kiedyś znajdował się lokal gastronomiczny, pierwotnie był otwarty podcień.

Jako że budynek wpisany jest do rejestru zabytków i objęty jest opieką konserwatorską, a spółka dba o przywrócenie historycznego kształtu tego obiektu, po stwierdzeniu tego faktu konieczna była konsultacja z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który zalecił odtworzenie historycznego podcienia w tym miejscu.

Zabytkowy Dworzec Podmiejski w Gdyni przechodzi metamorfozę, fot. Tomasz Złotoś
Zabytkowy Dworzec Podmiejski w Gdyni przechodzi metamorfozę, fot. Tomasz Złotoś

Jako że jest to zmiana istotna, wymagało to wykonania  projektu zamiennego oraz uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę. W związku z tym prace na tym odcinku oraz te zależne od nich musiały zostać wstrzymane do czasu pozyskania tych dokumentów. We wrześniu ub. została wydana  decyzja o zamiennym pozwoleniu na budowę i to umożliwiło wykonawcy wznowienie  prac w tym miejscu, a także pozostałych robót objętych pozwoleniem zamiennym.

Kolejną niespodzianką w budynku Dworca  Podmiejskiego, która objawiła się w trakcie prac, była konstrukcja sufitu w hallu głównym. Wedle planów miała być to solidna betonowa konstrukcja, tymczasem okazało się, został on wykonany  z  otynkowanej, cienkiej, metalowej siatki podwieszonej do stropu.  Montaż oświetlenia, czy instalacji technicznych do takiej siatki byłby niezgodny z przepisami, ponadto taka siatka ze względu na swój stan techniczny mogłaby nie utrzymać dodatkowego obciążenia. Sufit trzeba więc było zdemontować i po montażu instalacji systemów ppoż. bezpośrednio do betonowego stropu, odtworzyć go oraz  zainstalować na nim oświetlenie.

Także w tym wypadku należało wykonać dodatkowy projekt, uzyskać uzgodnienie konserwatora zabytków oraz zrealizować wspomniane wcześniej roboty dodatkowe. Powyższe czynniki spowodowały też konieczność  wstrzymania innych prac. Ich wznowienie było możliwe dopiero po zakończeniu prac odtworzeniowych związanych z sufitem i  wymuszonej tymi pracami przebudowie elementów systemów teletechnicznych.

Najważniejsze już zrealizowane prace w budynku Dworca Podmiejskiego w Gdyni to:

  • w piwnicach położono nowe tynki, zaimpregnowano i odgrzybiono ściany,
  • wykonano nowe instalacje wentylacyjne, wodociągowo-kanalizacyjne oraz elektryczne, odwodnienie oraz nowe przyłącza do sieci miejskiej, wymienione zostały instalacje C.O.,
  • wykonano nowe poszycie dachu wraz z posadowieniem masztu antenowego zapewniającego radiołączność,
  • ułożono trasy kablowe w budynku, zamontowano szafy serwerowe, systemy gaszenia oraz urządzenia klimatyzacyjne w serwerowni, wykonano podniesione podłogi techniczne,
  • zmodernizowano istniejące oraz wykonano nowe węzły sanitarne, przystosowując je dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
  • odtworzono zabytkowy sufit w holu głównym, zamocowano konstrukcję szybu windy,
  • odebrano już też prace związane z wdrożeniem systemów bezpieczeństwa oraz informacji pasażerskiej na  12-stu peronach SKM.

Najważniejsze rzeczy pozostałe do wykonania w budynku Dworca Podmiejskiego w Gdyni to:

  • wykończenie wszystkich pomieszczeń, wyposażenie je w meble, instalacja i uruchomienie urządzeń w serwerowni, wykonanie systemów teletechnicznych i bezpieczeństwa  oraz ich uruchomienie i optymalizacja.
  • dokończenie prac na peronie SKM Gdynia Główna, głównie ułożenie do końca  nowej nawierzchni.
  • prace montażowe na pozostałych peronach, uruchomienie i optymalizacja systemów oraz ich  integracja z centrum monitoringu.

Jeśli nie pojawią się nowe okoliczności,  to zakończenie modernizacji peronu SKM Gdynia  Główna i oddanie do użytku Dworca Podmiejskiego  powinno nastąpić  na przełomie 2 i 3 kwartału 2024 r.

Dłużej potrwa realizacja całego  projektu, gdyż do jego zakończenia niezbędna jest modernizacja peronów: Gdynia Grabówek (faza końcowa) oraz Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski i Gdańsk Stocznia (faza projektowa). Dopiero po zakończeniu  modernizacji tych przystanków możliwe będzie podłączenie znajdujących się na nich  systemów bezpieczeństwa i monitoringu do powstającego w budynku Dworca Podmiejskiego centrum monitorowania bezpieczeństwa.

Wartość tego projektu to 62 mln zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA