NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów. Znamy uwagi do zmian, które obejmą 36 tys. osób

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 28 marca 2024 11:00Zaktualizowano: 28 marca 2024 15:00

Z konsultacji wrócił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów. Po ich ukończeniu farmaceuci mogą kwalifikować pacjentów do szczepień oraz wykonywać szczepienia. Środowisko pozytywnie oceniło proponowane przez resort zmiany.

Kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów. Znamy uwagi do zmian, które obejmą 36 tys. osób
Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów. Fot. Shutterstock/hedgehog94

 

Kursy dla farmaceutów. Projektowane zmiany w rozporządzeniu ocenione pozytywnie

Cztery stanowiska wpłynęły do konsultowanego projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów. Proponowane w nim zmiany spotkały się z pozytywną oceną środowiska.

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła jedynie uwagę, że proponowana zmiana wprowadza jeden punkt, w którym łączone są obecnie istniejące kursy związane ze szczepieniami. W związku z tym jej przewodniczący prof. Marcin Gruchała zadał pytanie czy farmaceuci, którzy ukończyli już w trakcie pandemii kursy w zakresie badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciwko COVID-19 oraz do wykonania takiego szczepienia, będą mogli kwalifikować pacjentów i wykonywać pozostałe szczepienia (tak jest na chwilę obecną np. z grypą), czy będą musieli przejść ponownie kurs kwalifikacyjny po wejściu w życie zaproponowanej zmiany aby móc wykonywać te czynności.

Uwag do projektu rozporządzenia nie zgłosiła także Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych. Wniosła jedynie o uzupełnienie przepisów ustawy o medycynie laboratoryjnej o regulacje umożliwiające realizowanie ustawicznego rozwoju zawodowego nie tylko poprzez doskonalenie zawodowe oraz szkolenie specjalizacyjne, ale także przez uczestnictwo w kursach kwalifikacyjnych.

Pozytywnie zmiany ocenił też Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI). Zwrócił natomiast uwagę, że w oparciu o proponowane przepisy, kluczowa jest regularna organizacja kursów przez podmioty szkolące oraz wyeliminowanie bariery finansowej - kosztu uczestnictwa w szkoleniu, który obecnie w całości ponosi farmaceuta.

Konsultant Krajowy w dziedzinie analityki farmaceutycznej prof. dr hab. n. farm. Włodzimierz Opoka zaproponował natomiast, aby "rozważyć wpisanie w rozporządzeniu i uzasadnieniu ogólnego stwierdzenia, że farmaceuta
jest uprawniony do przeprowadzania szczepień ochronnych". Z racji tego, że szczepienie przeciw grypie jest szczepieniem ochronnym i szczepienie przeciw COVID-19 w ocenie Profesora także jest takim szczepieniem.

- Może byłoby lepiej wypisać wszystkie szczepienia ochronne dla dorosłych, do jakich jest uprawniony farmaceuta po zaliczeniu odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego - zaproponował. 

Zmiany dla farmaceutów. Co przewidują?

Przypomnijmy, iż zgodnie z Oceną Skutków Regulacji projekt rozporządzenia dotyczy 36 tys. farmaceutów w Polsce. Wprowadza zmianę w § 2 aktu. Dotychczas wskazywał on, że (…) kursy obejmują problematykę:

  • przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia przeciw COVID-19 oraz wykonywania szczepienia przeciw COVID-19; 
  • przeprowadzania badania kwalifikacyjnego osoby dorosłej przed szczepieniem ochronnym przeciw grypie, do którego farmaceuta jest uprawniony na podstawie art. 19 ust. 5a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909 i 1938), zwanej dalej „ustawą”, oraz wykonywania u osoby dorosłej szczepienia ochronnego przeciw grypie, do którego farmaceuta jest uprawniony na podstawie art. 19 ust. 5b tej ustawy.

Resort zdrowia zaproponował wprowadzenie korekty polegającej na: uchyleniu pkt 1 oraz zmianie brzmienia pkt 2 na:

  • przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia osoby dorosłej przed zalecanym szczepieniem ochronnym oraz szczepieniem przeciw COVID-19, do przeprowadzania którego farmaceuta jest uprawniony na podstawie art. 19 ust. 5a pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909 i 1938), oraz przeprowadzania szczepień, do których farmaceuta jest uprawniony na podstawie art. 19 ust. 5b pkt 1 tej ustawy;”.

Nowelizacja przepisów ma związek z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2023 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, które określa kwalifikacje, jakie powinien posiadać farmaceuta w celu wykonania zalecanego szczepienia ochronnego oraz szczepienia przeciw COVID-19.

Rozporządzenie to zakłada również, że określenie zakresu szczepień ochronnych, które może wykonywać farmaceuta nastąpi poprzez odesłanie do odpowiedniego przepisu zawartego w ustawie Prawo Farmaceutyczne. To właśnie ten akt (dokładnie art. 86 ust. 8a) stanowi podstawę do wykonywania szczepień ochronnych w aptekach, bez wskazywania konkretnych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum