Co to są urządzenia logiczne?

Urządzenia logiczne są to urządzenia, które istnieją w systemie i do których w każdej chwili możemy się odwołać wysyłając do nich dane lub dane z nich odebrać. Niekoniecznie są to urządzenia fizycznie dostępne czy widziane. Niektórym z nich możemy nadać własne nazwy. Istnieje pewna grupa urządzeń logicznych z góry przypisanych do systemu, których nazw ani oznaczeń nie można zmienić. Można także tworzyć własne urządzenia logiczne. Każde urządzenie logiczne jest wywoływane przez handler, który jest plikiem znajdującym się w katalogu L: (najczęściej) lub w ROM-ie. Najważniejsze rodzaje urządzeń logicznych występujących w Amiga DOS:


CON: - konsola (okno, w którym wpisujemy komendy),

DF0: - odnosi się do wbudowanej stacji dysków,

DF1:, DF2:, DF3: - odnoszą się do kolejnych zewnętrznych stacji dysków. W modelach z dwoma wbudowanymi stacjami dysków DF1: odnosi się do drugiej wbudowanej stacji,

DHx: - odnosi się do kolejnych partycji dysku twardego/dysków twardych (x to liczba naturalna). Jest to nazwa zwyczajowa niekoniecznie stosowana,

NIL: - odnosi się do urządzenia, które należy traktować jak śmietnik. Wszystkie wpisywane do niego dane znikają. Jego zawartość jest zawsze pusta, więc próba odczytu będzie równoznaczna z odczytaniem "niczego". Zastosowanie tego urządzenia polega na przekierowaniu do niego komunikatów, które generują pewne komendy, a nie chcemy ich (komunikatów) czytać.

RAM: - tak zwany RAM-dysk, czyli "dysk w pamięci komputera". Jest on tak duży, jak dużo jest obecnie wolnej pamięci,

PAR: - odnosi się do drukarki przez "parralel.device" z pominięciem zmian generownych przez sterownik drukarki,

PRT: - odnosi się do drukarki przez "printer.device", do którego uprzednio odwołuje się sterownik drukarki zmieniając odpowiednio dane,

SER: - odnosi się do portu szeregowergo przez urządzenie "serial.device".

PIPE: - kontroluje wyjście/wejście zapewniając komunikację między programami. To co pierwsze trafia do PIPE:, jako pierwsze z niego wychodzi.

RAD: - jest bardzo podobny do RAM:, lecz jego zawartość nie jest usuwana w momencie resetu (trzeba wyłączyć komputer lub skorzystać z komendy REMRAD). Wielkość RAD: jest określana stosowną mountlistą.

CC0: - wykorzystywane do obsługi kart PCMCIA,

QUEUE: - Urządzenie ustawiające "w kolejce" dane oczekujące na wyjście z komputera.
  • Szukaj w dziale

  • Menu PPA.pl

  • Amiga Friendship #3

  • Forum

Muzyka z FutureCompose... (7) 
GBA 1000 pytania... (57) »
Sam 460 - zawieszanie ... (10) 
HEX PISTONS 3 (2) 
Amiga na scenie muzycz... (2) 
CD32 + 2MB rom + kicks... (59) »
PiStorm32 Amiga 1200 (653) »
Spokojne demka które m... (19) 
Wielkopolska - amigowy... (182) »
Amiga 2000 (rev.4) i s... (5) 
  • Imprezy

kalendarz imprez

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem