HiProMine: Nowa fabryka w Karkoszowie

Nowa fabryka w Karkoszowie ma ponad 20 tys. mkw. i jest w stanie rocznie wyprodukować 50 tys. ton produktów na bazie owadów, w tym 25 tys. ton białka i tłuszczu. HiProMine zainwestowało w to przedsięwzięcie około 225 mln zł, z czego 32,37 mln euro pochodziło z pożyczki przyznanej przez BGK i 51 mln zł z emisji akcji. Do tego dochodzą jeszcze dotacje, granty czy inne źródła dofinansowań. Wykonawcą robót budowlanych była firma Atlas Ward Polska.

Rozpoczęcie sprzedaży, po przejściu wszystkich procedur jakościowych oraz weterynaryjnych, odbędzie się na przełomie kwietnia i maja tego roku.

Nowy zakład w Karkoszowie jest wyposażony w specjalistyczne maszyny. Jak podaje firma, potencjał produkcyjny powinien zwiększyć się około 40-krotnie w porównaniu do obecnych możliwości.

HiProMine jest w trakcie rozmów z producentami karm dla zwierząt oraz producentami pasz dla ryb.

– Obecne prognozy mówią, że w 2030 roku luka w produkcji paszy dla łososia sięgnie 860 tys. ton, a innowacyjne surowce, w tym również owady, będą w stanie dostarczyć około 140 tys. ton. Stąd producenci pasz oczekują od poddostawców znacznego zwiększenia mocy, co wiąże się z budową nowych fabryk. Chcemy to wykorzystać i już od kilku miesięcy przygotowujemy się do budowy kolejnego zakładu – mówi prof. Damian Józefiak, założyciel i członek zarządu HiProMine SA.

Z końcem stycznia br. działa druga część Centrum Genetycznego rozrodu i hodowli Hermetia illucens w Robakowie. Dzięki uruchomieniu pierwszej części wylęgarni moce produkcyjne surowca do zakładu w Karkoszowie wzrosły około 20-krotnie. W podobnym rozmiarze zwiększył się potencjał za sprawą uruchomienia drugiej części Centrum Genetycznego.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl