REKLAMA

Pisma wyznaniowe bez dotacji z ministerstwa. "To jest świeckie państwo"

2024-03-14 13:42, akt.2024-03-14 14:17
publikacja
2024-03-14 13:42
aktualizacja
2024-03-14 14:17

Staraliśmy się tak zrównoważyć program "Czasopisma", aby odzwierciedlał całe spektrum opinii publicznej w Polsce, nawet obozów polityczno-ideowych - powiedział w czwartek w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Pisma wyznaniowe bez dotacji z ministerstwa. "To jest świeckie państwo"
Pisma wyznaniowe bez dotacji z ministerstwa. "To jest świeckie państwo"
fot. Attila Husejnow / / FORUM

Podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników naboru do programu MKiDN "Czasopisma" szef resortu zaprezentował kryteria, jakimi się kierował. "W pierwszej kolejności pieniądze powinny wpływać do redakcji czasopism, które zajmują się kulturą i sztuką. To jest tak oczywiste, że nie wymaga komentarza" - podkreślił.

Według Sienkiewicza kolejnym kryterium jest jakość. "To jest płynne i ocenne, ale chciałbym, żeby w tym rozdaniu było oczywiste, że te czasopisma, które potrafią trzymać poziom wydawniczy, merytoryczny, będą premiowane i są premiowane" - powiedział.

Dodał, że "to jest także kwestia jakości debaty publicznej". "Tutaj dochodzę do trzeciego kryterium - staraliśmy się tak zrównoważyć ten program, aby odzwierciedlał całe spektrum opinii publicznej w Polsce. Co tu dużo mówić, nawet obozów polityczno-ideowych, tak aby można było w tym wykazie znaleźć instytucje czasopisma środowiska z różnych stron, które razem budują całe spektrum debaty publicznej w Polsce. Tam, gdzie te czasopisma mają znaczenie - bo koncentrują wokół siebie istotne środowisko - w naszym przekonaniu powinny być beneficjentami takiego programu" - wyjaśnił minister kultury.

Jak przyznał, docierały do niego głosy, że "po ośmiu latach dość jednostronnej polityki w zakresie przyznawania pieniędzy z programu na czasopisma pora pokazać, że można zrobić to zupełnie inaczej i tym samym dawać wyłącznie tym, którzy np. nie otrzymywali pieniędzy z tego programu". "Jestem przeciwnikiem takiego myślenia. Uważam, że kwestia debaty publicznej jest kwestią niesłychanie ważną i że musimy pilnować jakości tej debaty. Natomiast kto bierze udział w tej debacie - to już jest rzecz drugorzędna z punktu widzenia ministra kultury. Drugorzędna w tym sensie, że nie powinien mieć swoich czasopism, czasopism swojego środowiska, a równocześnie pomijać te, które są po przeciwnej stronie" - zaznaczył Sienkiewicz.

Szef MKiDN wyraził nadzieję, że w przyszłym roku ogłoszenie wyników naboru do programu Czasopisma" nastąpi w styczniu. Jak wyjaśnił, opóźnienie wynika z tego, że wymieniono radę ekspertów. "Eksperci poprzedni mieli swoje poglądy na ten temat i pan minister poprzedni też miał swoje poglądy dość twarde na ten temat i także w ten sposób dobierał ekspertów. Postanowiłem, że tym razem będzie to o wiele bardziej pluralistyczne spektrum osób i stąd opóźnienie" - wyjaśnił.

Sienkiewicz: Nie będzie dotacji dla pism wyznaniowych

Nie będzie dotacji dla pism wyznaniowych – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podczas czwartkowej konferencji nt. naboru do programu "Czasopisma". Misją państwa nie jest szerzenie wiary i zbawienia. To jest świeckie państwo – wyjaśnił.

Podkreślił, że pieniądze z podatków pochodzą od obywateli o różnych poglądach oraz wyznaniach i nie mogą wspierać jednej religii.

"W grupie pism, którym przyznano dotacje, znalazły się za to pisma, za które być może będę krytykowany przez część mojego obozu politycznego, ale w imię kryterium debaty, uważam że na przykład takie pismo jak krakowskie +Arkana+, z symbolicznym profesorem Nowakiem, intelektualistą zażarcie krytykującym mój obóz polityczny, absolutnie zasługuje na dotacje, bo skupia ważne środowisko dla debaty publicznej w Polsce" – mówił szef MKiDN. "Podobnie +Kronos+, znakomite pismo filozoficzne, z redaktorami którego mój obóz polityczny łatwo by się nie porozumiał" – dodał.

"Wśród beneficjentów znalazły się czasopisma, które mają wybitny charakter, a które do tej pory nie dostawały żadnych środków, na przykład +Przegląd Polityczny+, pismo gdańskich liberałów, które powstało jeszcze w podziemiu, a jest jednym z najlepszych pism filozoficzno-politycznych w Polsce" – podkreślił.

Sienkiewicz wyjaśnił, że chciał aby "te pieniądze były pewnym symbolem polityki, która nikogo nie wyklucza, pilnuje poziomu i rzetelności debaty oraz tego, co w kulturze jest najważniejsze"

Sienkiewicz: Zwiększyliśmy dotację na czasopisma z  2,8 na 3,7 miliona zł

"Zwiększyliśmy dotację na czasopisma o milion - z 2,8 milionów na 3,7 miliona. To są pieniądze większe o jedną trzecią. Postulat, by zwiększyć pulę do nastu milionów złotych uważam za zbyt daleko idący, bo o żywotności danego środowiska świadczy jego zdolność do pozyskiwania funduszy z różnych źródeł na wydanie tego czasopisma, szukanie sojuszników. To jeden z wymiarów życia społecznego" - powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej MKiDN.

"Zalanie rynku wydawniczego czasopism w Polsce rządowymi pieniędzmi prowadziłoby do całkowitego uzależnienia tych czasopism od rządu. Wydaje mi się, że nie jest to dobra droga do budowania zróżnicowanego systemu debaty w Polsce. A wręcz przeciwnie - bardzo bym nie chciał dożyć chwili, gdyby się okazało, że czasopisma w Polsce mogą się ukazywać tylko wtedy, gdy rząd za nie płaci" - wskazał, podkreślając, że "byłoby to wypaczeniem idei debaty w Polsce". "Mam nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie" - dodał.

Szef resortu kultury wyjaśnił, że obowiązkiem MKiDN jest "pomaganie pieniędzmi państwowymi w tworzeniu i istnieniu środowisk wydających czasopisma, a nie zastępowanie ich w tym"

autorki: Daria Porycka, Anna Kruszyńska, Tomasz Szczerbicki, Maciej Replewicz

Źródło:PAP
Tematy
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
po_co
Aborcja im nie siadła w kampanii to teraz chcą kręcić aferę na religii?
Mniejsze dotacje lub ich brak to mniej potrzebnych urzędników, w końcu To nie jest państwo biurokratyczne!

Zamiast 112 ministrów wystarczy czterech:
- Minister finansów
- Minister spraw wewnętrznych
- Minister spraw zagranicznych
- Minister
Aborcja im nie siadła w kampanii to teraz chcą kręcić aferę na religii?
Mniejsze dotacje lub ich brak to mniej potrzebnych urzędników, w końcu To nie jest państwo biurokratyczne!

Zamiast 112 ministrów wystarczy czterech:
- Minister finansów
- Minister spraw wewnętrznych
- Minister spraw zagranicznych
- Minister wojny

Nawet w obecnej sytuacji kiedy mamy publiczną służbę zdrowia, szkolnictwo, sądownictwo itd. może się tym z powodzeniem zajmować MSW. Jeżeli minister potrzebuje dodatkowych dyrektorów do obsługi poszczególnych sektorów to powinien ich zatrudnić na warunkach rynkowych.

Minister wojny może zarządzać wojskiem, a wojsku powinny podlegać pozostałe służby.
Ostatecznie w razie kryzysu policja, jednostki straży pożarnej itd. powinny w pełni podlegać działaniom koordynowanym przez przeszkolone i przygotowane struktury wojskowe.

Wiele w Polsce można poprawić i nie trzeba robić z tego dymu ale to się źle sprzedaje i nie można wsadzić na stołki swoich pociotków - bo to tylko i wyłącznie o to chodz.
W żadnych wyborach nie chodzi o ludzi, bo to nie ludzie załatwiają interesy z politykami - w kwietniu odbywają się najważniejsze wybory dla każdego obywatela, proponuję aby nikt nie głosował na ludzi z jakiejkolwiek partii, głosujcie na swoje lokalne inicjatywy trzymające się z dala od politycznego bagna.

Jeżeli PO, PiS, Lewica, PSL itd. nie będą mieć swoich ludzi w samorządach to nie będą w stanie sprawować lokalnie władzy, a to oznacza, że nie będą was okradać z pieniędzy przekazywanych takim ludziom jak Obajtek.
polonu
ta chanuka nie tylko w sejmie jest też w pałacu Aarona . cały kraj w objęciach chanuki .
wic
chanuka w sejmie też straci dotację?
samsza
https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisja.xsp?documentId=120E794910446515C1258A85004DF32A&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T

Gościu dba o świeckość na zapalaniu chanuki... widać go po godz. 16:16.... OK
samsza
Nie ma info, konkretnie które pisma zyskały od ministra miano "wyznaniowych".
Podanie tego komuś szkodzi? Może jest tak, że pisma "wyznaniowe" przed wyznaniem ministra, nie dostawały żadnych dotacji. O co chodzi (?) w tym dezindo? Przypominam, że niepełna info, też jest dezinfo...
inwestor.pl
Po co dotacje jak ktoś czegoś nie czyta? Co to ma na celu? Tak samo możesz dawać dotacje do produkcji samochodów z plasteliny, tylko po co?
po_co
Nie nadużywaj nicku mego kolego!
zenonn
https://www.portal.arcana.pl/
https://kronos.org.pl/

Prof. Andrzej Nowak wystąpił z apelem do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na łamach portalu miesięcznika „Arcana”.
Dziś, w roku 2024, mówię wyłącznie we własnym imieniu: Jarosław Kaczyński niestety nie sprostał już tej wielkiej odpowiedzialności,
https://www.portal.arcana.pl/
https://kronos.org.pl/

Prof. Andrzej Nowak wystąpił z apelem do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na łamach portalu miesięcznika „Arcana”.
Dziś, w roku 2024, mówię wyłącznie we własnym imieniu: Jarosław Kaczyński niestety nie sprostał już tej wielkiej odpowiedzialności, którą sam na siebie przyjął.
Najbardziej brutalnym tego świadectwem jest wynik ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce. Nie mam na myśli tylko faktu, że PiS te wybory przegrał, to znaczy musiał w ich wyniku oddać władzę ustawodawczą i wykonawczą w państwie. Mówię o widocznych już konsekwencjach tej przegranej. Mówię o całkowitej bezradności partii opozycyjnej w jej obecnym kształcie wobec metod przejmowania rządów przez koalicję 13 grudnia. Mówię o widocznym również braku przygotowania przez PiS na wypadek, który przecież był do przewidzenia: wyborczej porażki z rywalem, który nie będzie przestrzegał żadnych reguł demokracji, przyzwoitości ani prawa po zdobyciu władzy

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki