Oszczędzanie energii w firmie z premią finansową

Nawet milion euro kredytu może pozyskać mała lub średnia firma, która skoncentruje się na wprowadzaniu energooszczędnych rozwiązań. W nagrodę za przyczynienie się do ochrony środowiska ma szansę na premię

Aktualizacja: 06.05.2011 04:39 Publikacja: 06.05.2011 03:00

Oszczędzanie energii w firmie z premią finansową

Foto: www.sxc.hu

Inwestycje w nowoczesne technologie, urządzenia i materiały przyczyniające się do lepszego wykorzystania energii muszą przynieść oszczędności. Przy drożejącej energii wydaje się to oczywiste. Takie przedsięwzięcia wymagają jednak zaangażowania kapitału, którego wielu małym i średnim firmom brakuje albo muszą go przeznaczyć na inne cele.

W ten sposób, dostrzegając wprawdzie pozytywy proekologicznych inwestycji w postaci niższych rachunków, firmy odkładają je w czasie, tłumacząc się pilniejszymi wydatkami lub tym  że zwrot z takiej inwestycji trwa zbyt długo.

Trzeba sobie postawić pytanie, czy przedsiębiorcy, którzy w odpowiednim czasie nie zaczną redukować swoich kosztów, w tym związanych właśnie z szeroko pojętymi kosztami pozyskiwania i wykorzystywania energii, nie utracą pozycji konkurencyjnej.

Innymi słowy, czy w perspektywie kilku lat będą w stanie oprzeć się konkurencji ze strony firm, które wcześniej postawiły na efektywne rozwiązania energetyczne, pozwalające często w znacznym stopniu zredukować koszty działalności.

Myśląc perspektywicznie, warto więc poszukiwać i wdrażać technologie pozwalające na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej lub cieplnej, tym bardziej  że istnieją instrumenty pozwalające firmie sfinansować takie wydatki.

Linia kredytowa

PolSEFF (Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce) dysponuje  linią kredytową o wartości 150 mln euro. Oferta programu jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, zainteresowanych inwestycją w nowe technologie obniżające wydatki na energię. Co istotne takie finansowanie można uzyskać w formie kredytu lub leasingu. Nie zawsze wymaga zatem jednorazowego zakupu nowych maszyn lub urządzeń.

Maksymalna wartość finansowania to milion euro. Zgodnie z założeniami programu taki kredyt jest spłacany dzięki oszczędnościom wynikającym ze zmniejszenia zużycia energii. Jak wynika z doświadczeń programu, który jest wdrażany w 15 krajach unijnych, tak właśnie się dzieje.

Przykład kilku tysięcy przedsiębiorstw z tych państw pokazuje, że wszystkie takie kredyty zostały spłacone w ciągu kilku lat, niektóre nawet w ciągu roku. Jednak aby zachęcić przedsiębiorców do udziału w programie  a także pomóc małym i średnim przedsiębiorcom, oferuje on dodatkowe korzyści.

Mianowicie w ramach PolSEFF możliwe jest uzyskanie premii inwestycyjnej w wysokości 10 proc. udzielonego finansowania (w niektórych przypadkach nawet 15 proc.).

Dodatkowe korzyści

Oprócz zachęty finansowej  w postaci produktu ukierunkowanego na wdrażanie efektywnych energetycznie rozwiązań i premii  program oferuje dodatkowe korzyści. Przede wszystkim daje dostęp do doradztwa.

Przedsiębiorcy i instytucje finansowe mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy zespołu inżynierów i analityków finansowych w zakresie oceny i opracowania projektu. Co istotne usługi te nie sprowadzają się do zatwierdzenia lub odrzucenia projektu. Eksperci mogą pomóc przedsiębiorcy w jego przygotowaniu, osiągnięciu jak najwyższej efektywności zużycia energii  przy jak najkrótszym okresie zwrotu oraz zwiększyć rentowność podjętych działań.

To także dostęp do tzw. listy zakwalifikowanych urządzeń. Jest to specjalny wykaz maszyn, technologii, urządzeń o wartości poniżej 250 tys. euro, spełniających standardy zdecydowanie wyższe niż wynikające z obecnych norm rynkowych.

Tym samym przedsiębiorca, który sam może nie mieć wystarczającego rozeznania rynkowego w tym zakresie, dostaje listę gotowych produktów, z których może wybierać. Równolegle opracowany został także wykaz producentów, dostawców i instalatorów.

Dzięki tym gotowym wykazom przedsiębiorca ma pewność, że korzysta ze sprawdzonych technologii, dających gwarancję uzyskania oszczędności, a ponadto otrzymuje wspomnianą 10-proc. premię inwestycyjną.

Cztery grupy

Program oferuje finansowanie dla czterech kategorii projektów. Wolno je podzielić na:

- przedsięwzięcia inwestycyjne pozwalające na osiągnięcie co najmniej 20 proc. oszczędności,

- przedsięwzięcia inwestycyjne zwiększające efektywność wykorzystania energii w budynkach (inwestycje w odnawialne źródła energii lub urządzenia podnoszące efektywność jej wykorzystania, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii w budynkach o 30 proc.),

- inwestycje w energię odnawialną (zielone źródła energii),

- inwestycje w wybrane technologie (inwestycje w przedsięwzięcia i urządzenia wybrane z listy technologii).

W przypadku pierwszej grupy chodzi o większe inwestycje, czyli bardziej złożone niż np. zakup jednej lub dwóch pozycji z listy zakwalifikowanych urządzeń.

Takie projekty mogą być przedmiotem finansowania, jeżeli przyczynią się do zwiększenia sprawności energetycznej na poziomie co najmniej 20 proc. w skali roku. Przykładowe inwestycje to:

- lokalne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w tzw. kogeneracji,

- poprawa stanu technicznego i/lub wymiana kotłów,

- poprawa stanu technicznego systemów dystrybucji pary wodnej, odwadniaczy itp.,

- poprawa stanu technicznego systemów dystrybucji sprężonego powietrza i energii elektrycznej,

- odzysk ciepła i pary wodnej,

- instalacja absorpcyjnych wytwornic wody lodowej (chłodu),

- instalacja napędów zmiennoprędkościowych (przemienników częstotliwości),

- optymalizacja procesów, szersze zastosowanie automatyki sterującej,

- poprawa funkcjonalności,

- zamiana paliw,

- wprowadzanie systemów zarządzania energią.

Druga grupa projektów wiąże się z poprawą efektywności energetycznej lub energii odnawialnej w budynkach komercyjnych i administracyjnych w celu ich dostosowania do norm efektywności energetycznej.

W tym wypadku inwestycja zgłaszana do finansowania musi spełniać wymogi audytu energetycznego oraz minimalne wymogi dotyczące sprawności energetycznej wynikające z dyrektywy unijnej o sprawności energetycznej budynków.

Tutaj do przykładowych projektów wolno zaliczyć takie, jak:

- wymiana kotłów,

- instalowanie lokalnych, niewielkich systemów kogeneracji i trigeneracji,

- poprawa stanu technicznego węzłów cieplnych i montaż liczników ciepła,

- zrównoważenie hydrauliczne systemów grzewczych i montaż urządzeń regulacyjnych,

- wprowadzanie systemów zarządzania budynkiem,

- wymiana okien na zespolone, stosowanie oszklenia niskoemisyjnego,

- izolacja termiczna skorupy budynku (przegród zewnętrznych),

- wymiana istniejących systemów ogrzewania,

- montaż systemów odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego i/lub procesów (np. montaż wymiennika odzyskowego do podgrzewu wstępnego).

Trzecia grupa projektów to inwestycje w źródła energii odnawialnej. Tutaj finansowane mogą być  niewielkie przedsięwzięcia służące do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania lub schładzania, które zastępują paliwa kopalne.

Przykładowe zastosowania to:

- kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,

- kolektory słoneczne do suszarnictwa w rolnictwie,

- pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń,

- kotły na biomasę opalane peletami lub zrębkami drzewnymi.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie pomysły wykorzystania zielonych źródeł energii mogą liczyć na wsparcie. PolSEFF nie finansuje inwestycji związanych z biopaliwami wykorzystywanymi w transporcie, energetyką wodną, wiatrową i opierających się na ogniwach fotowoltaicznych.

Wybierz z listy

Wreszcie ostatnia grupa, czyli inwestycje w wybrane technologie. To właśnie przede wszystkim pod kątem tej kategorii została stworzona lista zakwalifikowanych urządzeń.

Korzystając z niej i ograniczając inwestycję do 250 tys. euro, firma może skorzystać z najprostszej procedury uzyskiwania finansowania i ma zagwarantowaną wypłatę 10 proc. premii.

Więcej informacji o programie  znajduje się na stronie www.polseff.org.pl. Umieszczona jest tam m.in. wspomniana lista zakwalifikowanych urządzeń i przykłady już zrealizowanych projektów.

Środki dla MŚP, ale z wyjątkami

O finansowanie mają prawo ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które są wła- snością osób prywatnych w co najmniej 51 proc., w tym osoby prowadzące działalność gospodar-czą i rolnicy. Firma musi mieć zdolność kredytową.

Program jest skierowany także do przedsiębiorstw usług energetycznych, których klienci należą do sektora MŚP. Istnieją pewne wyjątki. I tak kredyt nie może być udzielony przedsiębiorcy:

- zajmującemu się produkcją, wprowadzaniem na rynek, dystrybucją (lub podobną działalnością) produktów tytoniowych, wysokoprocentowych alkoholi, napojów alkoholowych (poza browarami i winnicami),

- produkującemu nisko- i średnio-procentowe napoje alkoholowe,

- zajmującemu się hazardem,

- produkującemu uzbrojenie.

Ponadto w żadnym wypadku kredyt nie może być przeznaczony na spłatę innych zobowiązań istniejących po stronie firmy. Przypomnijmy, że do sektora MŚP zalicza się zatrudniające od 1 do 249 osób firmy, których roczny obrót (przychody ze sprzedaży towarów i usług) nie przekracza 50 mln euro a całkowity bilans roczny (suma aktywów) nie przekracza 43 mln euro.

Dziewięć kroków

PolSEFF dysponuje linią kredytową o wartości 150 mln euro. Jednak fundusze te nie są wypłacane bezpośrednio, lecz rozdzielane przez pośredniczące instytucje finansowe, które przystąpiły do jego realizacji. W tej chwili są to: Fortis Bank, bank BGŻ oraz bank Millennium.

Procedurę aplikacyjną na przykładzie przedsięwzięć inwestycyjnych można przedstawić w dziewięciu krokach:

1. Weryfikacja firmy pod względem przynależności do kategorii MŚP (za pomocą kwalifikatora dostępnego na stronie www.polseff.org.pl).

2. Wybór instytucji finansowej i wypełnienie tzw. listy kontroli kwalifikowalności oraz aplikacji PolSEFF.

3. Pracownicy PolSEFF przygotowują audyt energetyczny i tzw. plan racjonalnego wykorzystania energii.

4. Zatwierdzenie projektu.

5. Wypełnienie wniosku o kredyt w banku pośredniczącym.

6. Zatwierdzenie kredytu i podpisanie umowy.

7. Wdrożenie projektu.

8. Weryfikacja realizacji projektu.

9. Wypłata premii inwestycyjnej.

 

Zobacz serwis:

Dotacje » Dotacje unijne dla firm

 

 

 

Inwestycje w nowoczesne technologie, urządzenia i materiały przyczyniające się do lepszego wykorzystania energii muszą przynieść oszczędności. Przy drożejącej energii wydaje się to oczywiste. Takie przedsięwzięcia wymagają jednak zaangażowania kapitału, którego wielu małym i średnim firmom brakuje albo muszą go przeznaczyć na inne cele.

W ten sposób, dostrzegając wprawdzie pozytywy proekologicznych inwestycji w postaci niższych rachunków, firmy odkładają je w czasie, tłumacząc się pilniejszymi wydatkami lub tym  że zwrot z takiej inwestycji trwa zbyt długo.

Pozostało 94% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP