Europejski Bank Inwestycyjny wsparł polskie roboty

Anna BełcikAnna Bełcik
opublikowano: 2024-03-21 20:00

Robotyczna spółka Nomagic podpisała umowę na finansowanie dalszych prac B+R i sprzedaży. Planuje mocniej zaznaczyć swoją obecność na zagranicznych rynkach. Swoje urządzenia będzie też uzbrajać w zaawansowaną AI.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co skłoniło Europejski Bank Inwestycyjny do udzielenia finansowania spółce
  • jakimi priorytetami będzie się kierować w najbliższym czasie Nomagic w aspekcie biznesowym i technologicznym
  • jaki udział w skuteczności działania robotów Nomagic ma sztuczna inteligencja
  • na kiedy spółka planuje zainicjować kolejną rundę inwestycyjną z udziałem funduszy venture capital
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Spółka Nomagic tworzy oparte na sztucznej inteligencji (AI) roboty dla centrów logistycznych, automatyzujące proces kompletowanie zamówień e-commerce. Na ich dalszy rozwój i komercjalizację otrzymała 8 mln euro finansowania od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) z programu InvestEU.

- Wspieranie innowacji leży u podstaw strategii EBI. Nasze zaangażowanie finansowe ma na celu wsparcie Nomagic w rozwoju rozwiązań automatyzacji dla sektora magazynowego - zaznacza prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

- Pozyskany kapitał ma charakter finansowania dłużnego. Intencją programu InvestEU EBI jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej w Europie. Większość kapitału zostanie więc przeznaczona na kontynuację naszych prac B+R. Nomagic zainwestuje także w marketing i sprzedaż – mówi Kacper Nowicki.

Sztuczna inteligencja motorem automatyzacji

Przedsiębiorca zapowiada, że Nomagic w najbliższym czasie będzie rozglądać się także za partnerami biznesowymi, którzy ułatwią firmie dostęp do klientów i rynków. Natomiast w aspekcie technologicznym skoncentruje się na tworzeniu systemów wizyjnych, bazujących na sztucznej inteligencji i machine learning, które pozwolą na identyfikację anomalii w pracy posiadanych już modeli robotów. System ma wyłapywać błędy takie jak otwieranie się pudełek w trakcie pakowania produktów lub ich przenoszenia, chwytanie przez ramię robotyczne dwóch sklejonych ze sobą produktów itp.

- Nasze roboty bez sztucznej inteligencji nie miałyby racji bytu. Już teraz korzystają z systemu identyfikacji przedmiotów, są w stanie np. „zadecydować”, którą z przyssawek zastosować do podniesienia danego przedmiotu. Urządzenia na bieżąco są trenowane i uzbrajane w ogromne zbiory danych – wyjaśnia Kacper Nowicki.

Marek Cygan, współzałożyciel spółki, a także członek zespołu doradczego ds. AI w Ministerstwie Cyfryzacji, dodaje, że roboty Nomagic budował „światowej klasy, zwinny zespół ekspertów i praktyków AI, dążący do opracowania rozwiązań o efektywności na poziomie 99,9 proc.”.

- Doskonałą próbką naszych możliwości w zakresie wykorzystania AI jest technologia Nomagic React.AI, którą dzięki nowemu finansowaniu wdrożymy we wszystkich naszych robotach produkcyjnych - zaznacza Marek Cygan.

Okiem inwestora
Nowoczesne technologie na celowniku inwestorów
Szymon Janiak
współzałożyciel i partner zarządzający Czysta3.vc

Przemysł 4.0 niezmiennie cieszy się zainteresowaniem inwestorów, ponieważ projekty z tego sektora są z reguły nastawione są na realne korzyści dla klientów. W dobie nieustannie przycinanych budżetów to kluczowe, bo nie ma dziś w nich miejsca na produkty czy usługi z kategorii „nice to have”, z których trudno wyliczyć określoną stopę zwrotu.

Kluczowym hasłem wciąż jest tu optymalizacja, która pozwala zarówno obniżyć koszty, automatyzując procesy i zwiększając ich efektywność, a także zwiększyć przychody. W sektorze e-commerce ma to szczególne znaczenie, ponieważ liczba zamówień online stale rośnie, a konsumenci oczekują ich realizacji niemal natychmiast. Widać to chociażby po coraz większym nacisku na dostawę tego samego dnia. Rosnący popyt i wielkość rynku jest z kolei wodą na młyn funduszy VC, które coraz większą wagę przykuwają do trakcji w spółkach.

Rozwój technologii finansowany przez inwestorów

Spółka dysponuje dwoma urządzeniami: JustInduct for Pocket Sorters i justPick for AutoStore. Korzystają z nich już pierwsi klienci w centrach logistycznych m.in. w Niemczech i Szwajcarii.

- Sprzedaż produktów, w bardziej intensywnym wymiarze, rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Wcześniej koncentrowaliśmy się na pracach B+R i produkcji robotów – wyjaśnia Kacper Nowicki.

Zapowiada, że jeszcze w tym roku spółka przystąpi do realizacji kolejnej rundy inwestycyjnej z udziałem funduszy venture capital. Ostatnie tego rodzaju finansowanie start-up pozyskał 2 lata temu. Uwzględniając finansowanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, spółka pozyskała dotychczas 38 mln USD kapitału od inwestorów z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Okiem inwestora
Potencjał autonomicznych systemów logistycznych
Jarek Pilarczyk
operating partner, Balnord

Rynek logistyczny, a w szczególności dostawy "last mile", ze względu na konieczność zwiększenia zdolności obsługi rosnącej liczby zamówień w sektorze e-commerce oraz rynku re-commerce stanowi obszar o szczególnym znaczeniu dla funduszy VC. Wykorzystanie rozwiązań robotycznych w połączeniu możliwościami sztucznej inteligencji, jakie zaprezentowała firma Nvidia na ostatniej konferencji GTC, otwiera ogromne możliwości dla tworzenia w pełni autonomicznych systemów logistycznych.

Potencjał wdrażania innowacji jest ogromny, od magazynów, z przykładami takimi jak Kiva Systems czy GreyOrange, po autonomiczne pojazdy reprezentowane przez Starship czy Clevon. W Polsce rozwój segmentu jest zauważalny, co pokazują działania firm takich jak VersaBox. Aby systemy automatyzacji mogły być wykorzystywane efektywnie, kluczowe są systemy do zbierania i przetwarzania danych umożliwiające efektywne planowanie operacji. Rozwiązania takie jak Northbound czy Swotzy są niezbędne do integracji i optymalizacji procesów logistycznych. Połączenie systemów analizy danych z automatyzacją i AI, które ułatwiają interakcję człowieka z autonomicznymi systemami, stanowi fundament rozwoju branży logistycznej.