Co to jest windykacja? Na czym polega windykacja należności?

  • 26 Paź 2023
  • 9 min. czytania
  • Komentarze(0)
Windykacja długów to proces, który zostaje wszczęty, gdy dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań. Choć jej pierwszy etap jest zazwyczaj polubowny, to sprawa skończyć może się próbą odzyskania długu przez komornika. Kiedy tak się dzieje?
Co to jest windykacja? Na czym polega windykacja należności?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Czy windykacja to komornik? To pytanie często się pojawia, ponieważ windykacja bywa mylona z egzekucją komorniczą, tymczasem są to zupełnie dwa inne rodzaje postępowań. Czym dokładnie się różnią? Sprawdź, na czym polega windykacja.

Co to jest windykacja należności?

Windykacją nazywamy dochodzenie do uzyskania lub odzyskania pewnych wartości materialnych za pomocą wszelakich środków mieszczących się w granicach prawa. Definicja ta w jasny sposób określa główny cel windykacji, czyli roszczenie do należnych nam pieniędzy lub innych dóbr oraz jej charakter – zgodny z literą prawa.

Co to jest windykacja bankowa? O windykacji bankowej mówimy, gdy egzekwowana jest wpłata środków dla banku. Zazwyczaj ma ona związek z zaległymi ratami kredytu.

Windykacja należności nierozerwalnie wiąże się z monitorowaniem płatności. Według statystyk najefektywniej jest windykować tzw. młody dług, czyli należności, które są nieuregulowane od ok. 3 miesięcy od upływu terminu płatności. Jak się bowiem okazuje, szybkość podjęcia działań windykacyjnych znacząco przekłada się na ich skuteczność.

Początek windykacji ma miejsce wtedy, gdy dłużnik nie spłacił na czas zobowiązania, a nie da się nawiązać z nim kontaktu. Prawidłowo przeprowadzona windykacja wierzytelności powinna opierać się przede wszystkim na dialogu i mediacji. Windykator powinien zrobić wszystko, aby dogadać się z dłużnikiem i ustalić dogodny dla obu stron plan spłaty długu. Warto jeszcze dodać, że windykacja należności jest procesem w pełni legalnym, o ile w czasie podejmowanych działań nie dochodzi do łamania prawa.

Warto wiedzieć: Jak poradzić sobie z długami?

Minimalna kwota windykacji

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, nie ma ustalonej minimalnej kwoty zadłużenia, która byłaby warunkiem do zaangażowania firmy windykacyjnej. Bez względu na wysokość zadłużenia, proces odzyskiwania niewielkich kwot pieniężnych wygląda identycznie jak w przypadku zobowiązań o wyższych sumach, takich jak te sięgające kilkuset tysięcy złotych.

Kiedy mamy do czynienia z windykacją?

Osoba chcąca odzyskać swoje dobra od dłużnika, może tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym jest automatyczne skierowanie sprawy do sądu, co najczęściej kończy się egzekucją komorniczą (oczywiście po krótszym lub dłuższym postępowaniu).

Drugim sposobem jest zwrócenie się do firmy windykacyjnej, która niejako „wykupuje” zobowiązanie finansowe dłużnika, daje wierzycielowi należne mu dobra, a sama egzekwuje odzyskanie swojej należności.

Firma windykacyjna zajmuje się nie tylko windykacją długów wykupionych od klientów, ale też w ich imieniu i na ich zlecenie. Zatem niezbędne czynności związane z windykacją należności może przeprowadzić sam wierzyciel, jak również działający z jego polecenia windykator.

Jakie mamy rodzaje windykacji i czym się wyróżniają?

Powszechnie stosowany podział obejmuje trzy rodzaje windykacji:

  • polubowna (windykacja miękka) –  polega na zdalnym monitorowaniu dłużnika i systematycznym przypominaniu mu o konieczności spłaty należności;
  • sądowa (windykacja twarda) – znajduje zastosowanie, gdy miękka windykacja należności nie przyniesie skutku. Wówczas firma windykacyjna zmuszona jest odzyskać swoje pieniądze przez skierowanie sprawy do sądu;
  • egzekucyjna (bardzo twarda windykacja) – to ostatni etap windykacji. Gdy firma wygra sprawę sądową, to składa wniosek o egzekucję do komornika.

Warto nadmienić, że windykacja sądowa kończy się egzekucją. Najpierw ma miejsce windykacja pośrednia, czyli następują mediacje między dłużnikiem a wierzycielem. Gdy windykacja pośrednia nie przynosi efektów, w grę wchodzi windykacja bezpośrednia. Ten rodzaj windykacji sprowadza się do działań w terenie, tzw. twarzą w twarz.

Jak są etapy windykacji?

  1. W pierwszym etapie, czyli windykacji polubownej dłużnik otrzymuje głównie wezwania do zapłaty oraz wezwania do zapłaty z notami odsetkowymi. Nierzadko zawierają dodatkowe zapisy jak np. możliwość o opublikowaniu długu na giełdzie długów.
  2. W przypadku, gdy windykacja polubowna okaże się nieskuteczna i dojdzie do windykacji sądowej, sąd wydaje zazwyczaj oficjalny nakaz zwrotu dóbr. Może się to wiązać z próbą odzyskania długu przez komornika. W dużym skrócie można więc powiedzieć, że twarda windykacja obejmuje wszystkie metody dochodzenia należności przez różne środki przymusu.
  3. Przy egzekucji komorniczej następuje zajęcie składnika majątku dłużnika np. pensji czy nieruchomości, w zależności od tego, co jest do dyspozycji. Jeśli wierzycieli jest więcej, konieczny jest podział pieniędzy. Dłużnik wtedy musi nie tylko spłacić dług, ale też zwrócić koszty prowadzenia egzekucji i pokryć koszty sądowe.

Co może a czego nie może zrobić windykator?

Windykator nie jest komornikiem i w procesie odzyskania długu przysługują mu nieco inne prawa. Jakie dokładnie?

Co może windykator?

Czego nie może windykator?

Windykator ma prawo systematycznie przypominać dłużnikowi o jego zadłużeniu, może więc do niego dzwonić, wysyłać listy.

Windykator nie ma prawa wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody, ani tym bardziej nękać go zbyt częstymi wizytami czy telefonami.

Windykator może złożyć wizytę osobistą w miejscu zamieszkania dłużnika.

Windykator nie ma prawa nachodzić dłużnika w jego miejscu pracy czy też grozić egzekucją komorniczą.

Może zwrócić się po pomoc do organów prawa.

Windykator nie może ujawniać długu osobom postronnym, nawet najbliższym członkom rodziny.

Jakie uprawnienia przysługują z kolei komornikowi?

Co może komornik?

Czego nie może komornik?

Może dokonać egzekucji komorniczej, czyli zająć część majątku dłużnika.

Komornik nie ma prawa zająć minimalnego wynagrodzenia.

Może przeszukać posiadłość dłużnika w poszukiwaniu bardziej wartościowych przedmiotów, których utrata byłaby dla osoby zadłużonej dotkliwa.

Nie może zająć ruchomości, jeśli ich wartość nie jest wyższa od standardowej wartości nowych przedmiotów tego typu.

Komornik ma pełen wgląd do informacji o dłużniku, które mogą okazać się niezbędne do przeprowadzenia egzekucji.

Komornik nie może zająć rzeczy, które są niezbędne do życia  (np. pralka, lodówka).

Komornik ma prawo do zablokowania rachunku bankowego dłużnika.

-

Jak przebiega proces windykacji i ile trwa?

Jakie są etapy postępowania windykacyjnego? Windykacja długów musi być skuteczna. Jeśli więc polubowne działania nie przyniosą rezultatów, rozpoczyna się windykacja sądowo-egzekucyjna. Jak przebiega ten rodzaj windykacji? Zazwyczaj składa się na niego 5 etapów:

  1. Wierzyciel składa pozew o zapłatę należności do sądu. W ten sposób zainicjowane zostaje postępowanie sądowe przeciwko dłużnikowi.
  2. Sąd bada sprawę i przeprowadza rozprawę, następnie wydaje wyrok lub nakaz zapłaty.
  3. Wierzyciel wnioskuje o nadanie wyrokowi lub nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności.
  4. Wierzyciel kieruje sprawę do komornika, jeśli dłużnik nie ureguluje należności.
  5. Komornik po rozpatrzeniu odpowiedniego wniosku wszczyna postępowanie egzekucyjne.
  6. Komornik prowadzi egzekucję z majątku dłużnika.

Warto jednak nadmienić,

że windykacja sądowo-egzekucyjna trwa dość długo. Wiele okoliczności jest od wierzyciela kompletnie niezależnych, zatem nie da się ich w żaden sposób przyspieszyć. Czas oczekiwania na rozprawę może wynieść nawet kilka miesięcy albo i dłużej. Jeśli chodzi już o sam proces ściągania długu, to każda firma ma swoje własne zasady co do długości trwania etapu polubownego.

Wiele osób pewnie interesuje, ile trwa windykacja chwilówek. W firmach pożyczkowych sam etap polubowny może trwać nawet 60 dni, w bankach nieco krócej, bo maksymalnie 30 dni. A potem trzeba jeszcze liczyć czas konieczny do przeprowadzenia windykacji twardej. Nie ma zatem co liczyć na to, że odzyskamy swój dług w ciągu tygodnia czy miesiąca.

Warto jeszcze wiedzieć, kiedy windykacja ulega przedawnieniu, gdyż zdarza się, że windykatorzy próbują odzyskać dług, który już się przedawnił. Aktualny termin przedawnienia wynosi 6 lat.

Ile kosztuje usługa windykacji?

W przypadku dojścia do kompromisu na etapie polubownego załatwiania sprawy, gdy nie zostanie zaangażowana w nią firma windykacyjna, za nic nie trzeba płacić. Potem windykacja odbywa się na koszt dłużnika. Jakie są koszty usług windykacyjnych? Zależą one od zakresu usług, ale i lokalizacji.

Przykładowe ceny usług windykacyjnych:

Windykacja polubowna

Windykacja sądowa

Windykacja egzekucyjna

Od 99 zł

od 300 zł

5% od wartości windykowanej kwoty

Windykacja długu osoby zmarłej – jak przebiega?

Śmierć dłużnika nie przekreśla możliwości odzyskania stworzonego przez niego długu. Obowiązki majątkowe, w tym niespłacone zobowiązania przechodzą na jego spadkobierców.

Przeprowadzane jest postępowanie spadkowe po zmarłym, na którym to określa się, kto należy do kręgu osób, które po nim dziedziczą. Po określeniu, kto otrzymał majątek spadkowy po zmarłej osobie, wierzyciel ma możliwość podjęcia próby polubownego uregulowania długu ze strony spadkobiercy. Jeśli ta próba nie przyniesie rezultatów w trakcie tzw. miękkiej windykacji, wierzyciel ma prawo przejść do bardziej zdecydowanego etapu, czyli twardej windykacji, oraz podjąć kroki w kierunku wszczęcia postępowania sądowego.

Sprawdź: Dziedziczenie długów – wszystko, co musisz wiedzieć

Istnieją trzy różne metody podejścia do dziedziczenia, z których można skorzystać:

  1. Przyjęcie spadku w sposób prosty – to oznacza, że przyjmujesz spadek w całości, łącznie z wszelkimi potencjalnymi długami, jakie mogą być związane z majątkiem spadkowym.
  2. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w tym przypadku akceptujesz spadek razem z długami, ale tylko do wartości majątku pozostawionego przez zmarłego. W praktyce oznacza to, że nie będziesz zobowiązany do spłacania długów, które przewyższają wartość spadku.
  3. Odrzucenie spadku w całości – jeśli nie chcesz brać udziału w dziedziczeniu ani przyjmować żadnych długów, związanych z majątkiem spadkowym, możesz odrzucić spadek w całości.

Decyzja o wyborze odpowiedniego podejścia do dziedziczenia zależy od twojej sytuacji oraz dostępnych informacji dotyczących spadku. Musisz dokładnie rozważyć, która opcja jest dla ciebie najkorzystniejsza.

Dodano:
07 Mar 2015

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły