Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak przygotować dom na ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki fotowoltaice oraz OZE możemy w końcu odejść od mało wydajnych, nieekologicznych źródeł pozyskiwania ciepła. W jaki sposób można przygotować dom do przejścia na ogrzewanie elektryczne i jakie powinny być pierwsze ku temu kroki?

Jak przygotować dom na ogrzewanie elektryczne?
Kospel Kotły elektryczne
kospel.pl
Kospel Kotły elektryczne
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1, 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy dom ogrzewany elektrycznie musi być dobrze ocieplony?
  • Jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku?
  • Dlaczego warto ogrzewać dom energią elektryczną?

Czy dom ogrzewany elektrycznie musi być dobrze ocieplony?

Nawet najlepiej działający system grzewczy będzie nieefektywny, jeżeli dom nie jest odpowiednio ocieplony. Straty cieplne powodują stale powiększające się wydatki, dlatego w przypadku przechodzenia na ogrzewanie elektryczne, w pierwszej kolejności należy dokonać dokładnej termomodernizacji całego domu. Główną zaletą termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, dzięki czemu przejście na ogrzewanie elektryczne zapewni zdecydowane zmniejszenie kosztów skutecznego ogrzania domu. Warto podkreślić, że w przypadku starych domów, potrzeba termomodernizacji budynku jest znacznie większa, niż we współczesnym budownictwie. Ocieplenie dachu, zwiększenie termoizolacji ścian, wymiana okien – to tylko niektóre przykłady z frontu robót, które konieczne są, aby dom charakteryzował się zadowalającą termoizolacją.

Kocioł elektryczny EKCO.LN3 i L3
Kocioł elektryczny EKCO.LN3 i L3 fot. Kospel

Jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku?

Programy dofinansowań są dziś szeroko promowane i pozwalają na szybkie i duże inwestycje. Należy podkreślić, że przed podjęciem decyzji o złożenie wniosku na dofinansowanie z programów typu „Czyste powietrze” lub „Mój Prąd”, należy przygotować dom do takiej inwestycji. Zmiana sposobu ogrzewania na elektryczny, w przypadku domów w których nie została przeprowadzona termomodernizacja, całkowicie mija się z celem, ponieważ koszty ogrzewania domu będą stale na wysokim poziomie, przez uciekające ciepło.

Kiedy dom jest już odpowiednio przygotowany do przejścia na ogrzewanie elektryczne należy wybrać odpowiednie dofinansowanie. Program „Czyste powietrze” jest ukierunkowany na walkę ze smogiem, ponieważ jakość powietrza w naszym kraju ulega pogorszeniu z roku na rok. Głównym założeniem tego programu jest częściowe sfinansowanie wymiany pieca lub kotła grzewczego. Co więcej, program uwzględnia też finansowanie termomodernizacji, czyli wymiany okien i drzwi czy ocieplenia całego budynku. Program „Czyste Powietrze” to doskonały sposób modernizacji swojego dotychczasowego ogrzewania na ogrzewanie elektryczne np. poprzez wymianę przestarzałego pieca na nowoczesny kocioł elektryczny lub pompę ciepła. Złożenie wniosku o udział w programie „Czyste Powietrze” może zostać wykonane w tradycyjny sposób, lub poprzez formularz online.

Przechodząc na ogrzewanie elektryczne warto także zainteresować się programem dofinansowań „Mój Prąd” czyli dopłatą do instalacji fotowoltaicznej. Obecnie prowadzony jest już trzeci nabór o logicznie brzmiącej nazwie „Mój Prąd 3.0” - w ramach dofinansowania można liczyć na 3000 złotych dotacji na zakup instalacji fotowoltaicznej. W przypadku przejścia na ogrzewanie elektryczne, instalacja fotowoltaiczna odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ zmniejsza koszty ogrzewania. Warto podkreślić, że wnioski o dofinansowanie z rządowego programu „Mój Prąd 3.0” można składać pisemnie lub metodą elektroniczną.

Kocioł elektryczny EKCO.LN3 i L3
Kocioł elektryczny EKCO.LN3 i L3 fot. Kospel

Dlaczego warto ogrzewać dom energią elektryczną?

Ogrzewanie elektryczne to całkowicie nowy poziom ogrzewania, który jest nie tylko opłacalny, ale także i ekologiczny. Co więcej, przejście na ogrzewanie elektryczne wspomagane panelami fotowoltaicznymi pozwala także na ogrzewanie wody urządzeniami takimi jak przepływowe podgrzewacze wody czy zasobniki c.w.u. Połączenie ogrzewania elektrycznego wraz z instalacją fotowoltaiczną zapewnia optymalną ilość ciepła w domu i zawsze ciepłą wodę, zaś koszty takiego ogrzewania będą zadowalająco niskie. Warto dodać, że ogrzewanie elektryczne ze względu na OZE staje się już powoli ogólnoświatowym standardem, dlatego też jest to najlepszy czas na podjęcie decyzji o przejściu na elektryczne ogrzewanie.

źródło i zdjęcia: Kospel