Zamknij

Okna drewniane, PCV czy aluminiowe?

09:27, 19.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:27, 19.02.2024
pixabay pixabay

Tytułowe pytanie to jedna z podstawowych kwestii, na które muszą odpowiedzieć wszyscy inwestorzy budowlani. Sprawdźmy zatem, jakie wady i zalety mają najbardziej popularne komponenty, z których robi się stolarkę okienną.

Aluminiowe okna – to idzie nowe

Okna z aluminiowymi profilami robią furorę wśród inwestorów lubujących się w nowoczesnych stylizacjach. Ich niekwestionowanymi atutami są elegancja i skojarzenia z innowacyjnością, wyjątkowością, produktami klasy premium. To właśnie dlatego po aluminiowe okna sięga coraz więcej inwestorów prywatnych, którzy chcą podkreślić awangardowość swoich domów. Lista mocnych stron stolarki aluminiowej nie kończy się jednak na estetyce. Na jej korzyść trzeba zaliczyć wytrzymałość, stabilność oraz odporność na warunki atmosferyczne i korozję. Dzięki sztywności metalu profile aluminiowe doskonale sprawdzają się przy dużych przeszkleniach. Okna z aluminium są dostępne w różnych kolorach – niektórzy producenci oferują profile aluminiowe w dowolnym odcieniu z palety RAL, co pozwala na nieograniczony potencjał aranżacyjny.

Zestawienie mankamentów okien aluminiowych otwiera słaba termoizolacja. Jak wynika z charakterystyki metali, aluminium jest dobrym przewodnikiem temperatury. W rezultacie profile metalowe łatwiej oddają wygenerowane w środku ciepło na zewnątrz, co oznacza konieczność dogrzewania domu lub mieszkania. Słabsza izolacja termiczna będzie miała odzwierciedlenie na wyższych rachunkach z ciepłowni. Drugim minusem tej grupy okien jest wyższa cena niż ich odpowiedników zrobionych z tworzywa. Na korzyść okien metalowych nie przemawia również fakt ograniczonych możliwości jeśli chodzi o renowację – w przypadku znacznego uszkodzenia okna konieczna jest jego wymiana.

Okna PCV – jakość w rozsądnej cenie

Popularność okien plastikowych wynika z kilku faktów, takich jak chociażby uniwersalność zastosowań, powszechna dostępność w każdym sklepie z oknami oraz najlepszy stosunek ceny do jakości. To jednak nie koniec ich walorów. Na korzyść okien z tworzywa przemawia też łatwa pielęgnacja i czyszczenie, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków umiejscowionych w punktach o dużym zanieczyszczeniu, takich jak centra miejskie czy ruchliwe trasy. Korzyścią stolarki zrobionej z PCV jest wysoka izolacja termiczna i akustyczna. Wielokomorowe profile okienne z polichlorku winylu skutecznie redukują przenikanie ciepła z ogrzanego wnętrza. Najlepsze efekty w tej materii dają modele pięcio- i sześciokomorowe, a ich wybór pozwala inwestorowi zaoszczędzić najwięcej na kosztach ogrzewania w kolejnych latach. Elastyczność PVC pozwala na produkcję okien o niestandardowych kształtach i rozmiarach, dostosowanych do różnych potrzeb. Tworzywo PCV ma relatywnie niewielką wagę, jest odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Współczesne okna plastikowe mogą pochwalić się ciekawymi stylizacjami i dostępnością w różnych kolorach, dzięki czemu z powodzeniem rzucają estetyczną rękawicę stolarce drewnianej.

Czy okna plastikowe mają jakieś wady? Owszem. Tego rodzaju stolarka okienna nie sprawdza się w przypadku dużych przeszkleń, ze względu na mniejszą sztywność w porównaniu do okien aluminiowych. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie metalowych wzmocnień profili lub wybór okien hybrydowych. Użytkownicy okien z PCV zwracają uwagę, że materiał ten ma tendencję do żółknięcia pod wpływem promieniowania słonecznego, co po latach użytkowania nie prezentuje się zbyt korzystnie.

Okna drewniane – nieśmiertelna klasyka

Okna z drewnianymi ramami niezmiennie od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze względu na niezwykłą estetykę. Ich profile są wykonane z naturalnego drewna i zabezpieczone warstwą impregnatu lub lakieru. Naturalne, drzewne kolory i rysunek słojów budzą skojarzenia z prestiżem, przyrodą i ciepłem domowego ogniska. Dzięki temu z łatwością można dopasować je do elewacji, dachu, drzwi zewnętrznych, ale także mebli i podłóg w pokojach. W parze ze stylistyką idzie dobra izolacja termiczna. Co do zasady, okna drewniane mają lepszy parametr termoizolacyjności niż modele zrobione z plastiku, nie mówiąc już o oknach aluminiowych, jednak warto pamiętać, że na poziom Uw wpływa szereg czynników, a nie tylko materiał wykorzystany w konstrukcji profilu.

Okna drewniane nie są jednak idealne. Pierwszym wyzwaniem stawianym osobom, które się na nie zdecydują, jest kwestia pielęgnacji. Przed zakupem okien drewnianych trzeba dobrze zaznajomić się z zasadami konserwacji, ponieważ zaniedbane okna drewniane mogą ulegać uszkodzeniom pod wpływem długotrwałej ekspozycji na wilgoć, mróz i wysokie temperatury. Druga kwestia dotyczy ceny – okna drewniane, chociażby z uwagi na trudność pozyskania surowca, nie należą do tanich przyjemności. 

Podsumowanie

Każdy z zaprezentowanych typów stolarki okiennej ma swoje wady i zalety. Analizując poszczególne cienie i blaski różnych rodzajów okien, trzeba kierować się własnymi potrzebami i priorytetami, a nie modą czy podszeptami znajomych lub influencerów. Trudną sztukę wyboru może ułatwić wizyta w renomowanym salonie sprzedaży producenta, który ma w swoim asortymencie różne typy okien. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%