whitebit

Po raz siódmy Fundacja GPW i Warszawski Instytut Bankowości przeprowadziły badanie na temat poziomu wiedzy finansowej Polaków. Kluczowym obszarem, w którym 47 proc. Polaków odczuwa braki w wiedzy jest cyberbezpieczeństwo. Jako główne źródło swojej wiedzy ekonomicznej, blisko 60 proc. badanych wskazało blogi i portale internetowe, a w dalszej kolejności media (36 proc.) i banki (34 proc.).

  • Coroczne badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków” to od 2018 r. jedno z najchętniej cytowanych w mediach opracowań w tym obszarze tematycznym
  • Diagnoza dotyczy m.in. samooceny poziomu wiedzy, preferencji, wyzwań i oczekiwań społecznych w obszarze szeroko rozumianej wiedzy na temat finansów osobistych, bankowości i inwestowania
  • Od samego początku, badanie to jest przeprowadzane na zlecenie i przy współpracy merytorycznej z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundacją GPW

Jedynie nieco ponad 1 na 4 Polaków pozytywnie ocenia poziom swojej wiedzy finansowej

– Poziom edukacji finansowej polskiego społeczeństwa jest wciąż niewystarczający. Niestety możemy się ocenić na ocenę niespełna dostateczną. Jak pokazuje badanie, najwięcej wiedzy brakuje nam w kwestiach cyberbezpieczeństwa, nawet jeśli chodzi o poruszanie się po bankowości elektronicznej. Wydawałoby się, że jest to obszar już bardzo dobrze znany, gdyż każdy z nas korzysta z bankowości elektronicznej na co dzień. Nie jesteśmy jednak w stanie prawidłowo wskazać odpowiednich zachowań i zidentyfikować zagrożeń. Mamy tendencję do tego, aby bagatelizować mechanizmy bezpieczeństwa – powiedziała Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes Zarządu, Związek Banków Polskich w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.







Badanie pokazało, że tylko 12 proc. badanych ocenia swoją wiedzę o giełdzie jako bardzo i raczej dużą. Dla 55 proc. zrozumienie zasad funkcjonowania giełdy wciąż stanowi wyzwanie – ocenili swoją wiedzę w tym zakresie jako bardzo i raczej małą.

– Kolejna, siódma edycja badania wiedzy ekonomicznej Polaków służy temu, abyśmy pozyskali wiedzę na temat powodów, dla których Polacy nie inwestują oraz czy skłonność do inwestowania się rośnie. Chcemy pozyskać szeroką wiedzę na temat znajomości przez Polaków rynku kapitałowego, oszczędzania, w tym również na emeryturę, znajomości instrumentów finansowych, funkcjonowania rynku i giełdy papierów wartościowych. (…) Wiedza ta jest następnie wykorzystywana w celach edukacyjnych, żeby zasypać pewne luki, które mają miejsce w świadomości wszystkich nas (…) – dodał dr Wojciech Nagel, Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji GPW.

Prezentacja badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024” jest elementem Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości. Tegoroczna ósma już edycja była szczególna, ponieważ stanowiła centralny punkt obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej – inicjatywy sześciu organizacji pozarządowych, popartej uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Hasło wydarzenia brzmiało „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 – lata wyzwań edukacyjnych dla rozwoju gospodarczego Polski”.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




– Zakończyliśmy drugi dzień Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości, wydarzenia po raz ósmy organizowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundację GPW. (…) W czasie tego Kongresu odmienialiśmy przez wszystkie przypadki edukację finansową, jak również wyzwania, które stoją przed instytucjami rynku kapitałowego. Mówiliśmy również o tym, jak zachęcić młodych Polaków do inwestowania na Giełdzie – podsumowała Alina Bączar, Wiceprezes Zarządu Fundacji GPW.

Po więcej informacji zapraszamy na strony GPW i Warszawskiego Instytutu Bankowości.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

***

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl

Artykuł Partnera



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















  • Powiązane zagadnienia:
Strefa autorów gościnnych to szansa dla przedstawicieli branży oraz niezależnych traderów, aby publikować swoje artykuły na łamach Comparic.pl. Jeżeli masz coś ciekawego do przekazania, to skontaktuj się z nami pod redakcja@comparic.pl w sprawie strefy UGC (user-generated content).