Aż 250 zł do każdej krowy mamki i 130 zł do każdego opasa – o tyle więcej pieniędzy można uzyskać w tym roku korzystając z ekoschematu „Dobrostan zwierząt” posiadając certyfikat QMP. Dopłaty dotyczą również stad liczących powyżej 150 DJP. 

Uzyskanie certyfikatu QMP i złożenie wniosku w ARiMR do 15 maja 2024 r.

Do systemu QMP mogą przystępować też hodowcy ras mlecznych i ich mieszańców, które są użytkowane w typie mięsnym. By skorzystać z tej możliwości, trzeba jak najszybciej zgłosić się do jednej z czterech jednostek certyfikujących, pozytywnie przejść audyt i uzyskać certyfikat QMP. By przystąpić do systemu QMP i skorzystać z dodatkowych dopłat nie trzeba należeć do Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Po uzyskaniu dokumentów potwierdzających przystąpienie do systemu QMP, trzeba we wniosku o dopłaty obszarowe i bezpośrednie zaznaczyć ekoschemat „Dobrostan zwierząt dla bydła QMP” i złożyć go w ARiMR do 15 maja 2024 r.

Krok w kierunku budowy zaplecza żywca wołowego o wysokiej i powtarzalnej jakości

Do skorzystania z tej możliwości zachęca m.in. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, które wskazuje, że w przyszłości za wysokiej jakości żywiec wołowy z certyfikatem QMP będzie można oczekiwać wyższych cen w skupie.

– Dopłaty z ekoschematu Dobrostan zwierząt, to kolejny krok w kierunku budowy zaplecza żywca wołowego o wysokiej i powtarzalnej jakości, której poszukuje rynek europejski i światowy. Możemy być jego głównym graczem – mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

QMP – katalog ras mięsnych

Katalog ras oraz ich mieszańców jest zamknięty, ale jest bardzo szeroki i obejmuje zdecydowaną większość polskiej produkcji żywca wołowego.

Bydło ras mięsnych kwalifikuje się do oznaczania znakiem System QMP „Wołowina QMP z ras mięsnych”. Są to:

  1. Limousine (LM),
  2. Charolaise (CH),
  3. Angus czarny (AN),
  4. Angus czerwony (AR),
  5. Hereford (HH),
  6. Salers (SL),
  7. Simental (SM),
  8. Galloway (GA),
  9. Highland (HI),
  10. Belgijska biało-błękitna (BB),
  11. Wagyu (WA),
  12. Blond d’Aquitaine (BD)
  13. oraz mieszańce mięsne (MM), których materiał ojcowski pochodzi od buhajów ras mięsnych.

Wołowina QMP z ras mlecznych - katalog ras

Od tego roku system QMP został poszerzony o rasy mleczne, w tym:

  1. polska holsztyńsko-fryzyjska odmiana czarno-biała (HO),
  2. polska holsztyńsko-fryzyjska odmiana czerwono-biała (RW),
  3. europejskie bydło czerwone (RE),
  4. polska czerwono-biała (ZR),
  5. polska czarno – biała (ZB),
  6. a także bydło w typie użytkowym kombinowanym:
    1. polska czerwona (RP),
    2. montbeliarde (MO),
    3. bydło białogrzbiete (BG),
    4. simental (SM),
  • oraz ich mieszańce (MS), których materiał ojcowski pochodzi od buhajów ras mięsnych. Są one oznaczane znakiem System QMP „Wołowina QMP z ras mlecznych”.

To bardzo ważna informacja, bo choć pogłowie bydła mięsnego rośnie, to w dalszym ciągu prawie 90 proc. cieląt do opasu pochodzi od krów mlecznych.

Zakład z certyfikatem QMP może zaoferować wyższą cenę

Przystępując do systemu QMP rolnik nadal pozostaje właścicielem stada i sam decyduje komu chce je sprzedać. Warto jednak tu zaznaczyć, że zakład mięsny, który sam posiada certyfikat QMP może zaoferować większą stawkę za bydło QMP. Co może być kolejnym plusem uczestnictwa w systemie poza dodatkowymi dopłatami.

O zasadach otrzymania wsparcia dla QMP w ekoschemacie „Dobrostan Zwierząt” oraz o praktycznych informacjach dotyczących opracowania planu poprawy dobrostanu zwierząt będzie mowa podczas webinarium organizowanego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego 4 kwietnia 2024 r. o godzinie 12.00. Spotkanie odbędzie się online lub stacjonarnie w Warszawie.