REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Imprezy firmowe – co z podatkiem VAT?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Imprezy firmowe z VAT czy bez VAT
Imprezy firmowe z VAT czy bez VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy integracyjne, bale karnawałowe, książki o samorozwoju… to tylko niektóre z form nagradzania pracowników. Takie wydatki nie pozostają bez konsekwencji dla finansów firmy. NSA dokonał niedawno kluczowej interpretacji przepisów dotyczących podatku VAT.

Orzeczenie NSA - wydatki na rozrywki dla pracowników a VAT

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 kwietnia 2023 r. o sygn. akt I FSK 239/20 stwierdził, że wydatki na rozrywki dla pracowników nie dają prawa do odliczenia VAT.

Autopromocja

Opis sprawy

Sprawa dotyczyła firmy, która zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyjaśniła, że organizuje dla swoich pracowników rozmaite wyjazdy. Ponadto podkreśliła, że wszelakie atrakcje dla uczestników wyjazdu, takie jak kino, basen czy usługi gastronomiczne, będą darmowe, a wydatki na nie odpowiednio udokumentowane. W wyjazdach mogą uczestniczyć pracownicy jak również ich rodziny, a także osoby niepracujące w spółce i niebędące osobami z rodziny pracowników.

Spółka we wniosku o wydanie interpretacji podkreśliła, że za wyjątkiem samej organizacji wyjazdów, nie dokłada innych starań związanych z nimi, mających na celu przykładowo integrację pracowników, czy zwiększenie ich motywacji do pracy. Wyjazdy nie mają również charakteru szkoleniowego, czy promującego spółkę.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, spółka zapytała fiskusa, czy usługi świadczone przez nią na rzecz pracowników i innych osób należy uznać za nieodpłatne świadczenie usług o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy spółka ma prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dotyczących organizacji wyjazdów.

Przez wiele lat podatnicy, którzy, podobnie jak wspomniana firma, nabywali różnorakie usługi dla swoich pracowników, nie mieli pewności, czy mogą od nich odliczyć podatek VAT. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA podzielił stanowisko fiskusa

Dyrektor KIS odmówił spółce prawa do odliczenia VAT z tytułu organizacji wyjazdów twierdząc, że świadczone przez nią na rzecz pracowników i innych osób usługi nie mają związku z działalnością gospodarczą wnioskodawcy.

Odmienne stanowisko wyraził WSA w Poznaniu w wyroku z 6 listopada 2019 r. (sygn. I SA/Po 504/19) podkreślając, że ustawodawca, nakładając podatek na czynności nieodpłatne, tym samym umożliwia odliczenie podatku naliczonego.

Skoro zatem z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT wynika wprost, że w niektórych sytuacjach prawodawca poprzez fikcję prawną zrównał nieodpłatne świadczenie usług z odpłatnym świadczeniem, to należy uznać, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z usługą organizacji wyjazdów w tej części, która jest ona przeznaczona dla pracowników oraz osób niebędących pracownikami.

Z takim podejściem nie zgodził się jednak NSA uznając, że podatnik, który nabywa usługi na cele prywatne, w tym dla swoich pracowników, w ogóle nie występuje w charakterze podatnika VAT. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy uważali, że mogą odliczać VAT od wydatków na rozrywkę dla pracowników, powinni w całości ponosić koszty tych wydatków.

Skutki orzeczenia

Jest to orzeczenie niezwykle istotne nie tylko dla pracodawców i działów HR, ale także dla firm organizujących usługi rozrywkowe dla przedsiębiorców. Z punktu widzenia ich klientów, takie usługi mogą bowiem stać się mniej atrakcyjne. 

Wyrok NSA jest ważnym krokiem w kształtowaniu i uporządkowaniu praktyki podatkowej w omawianym zakresie. Warto więc obserwować, jakie będą dalsze reakcje w tej sprawie i czy w przyszłości pojawią się kolejne orzeczenia i interpretacje w tej kwestii. 

Autor: Sandra Telman, Senior Consultant ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem mieszkania tańszy o VAT. Ale czy wiesz, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić? Co z najmem dla firm?

Wynajem na cele mieszkaniowe jest tańszy o VAT. Ale trzeba spełnić jeszcze inne warunki. A co z najmem dla firm? Czy on też może korzystać ze zwolnienia?

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych o mocy do 1MW przez osoby prowadzące działalność gospodarczą [część 4]

W sytuacji gdy do zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne dochodzi przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą tak samo może znaleźć zastosowanie zwolnienie określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Przedsiębiorcy zniecierpliwieni, liczą przede wszystkim na szybkie zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy czekają na zmiany ułatwiające prowadzenie biznesu. Liczą przede wszystkim na szybkie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, która obecnie jest uzależniona od wysokości przychodów. Duża część z nich oczekuje powrotu składki zdrowotnej do stanu sprzed Polskiego Ładu.

Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

REKLAMA