whitebit

Prognoza dla Bitcoina. Ekspert wskazuje, do jakiego poziomu BTC wzrośnie do czerwcaZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Bitcoin wzrósł na przestrzeni ostatniego tygodnia o ponad 12 tysięcy dolarów, tj. blisko 24 proc., powiększając zakres obserwowanej od drugiej połowy stycznia br. aprecjacji do przeszło 24 tysięcy dolarów, tj. prawie 63 proc.

Robert Kiyosaki: Bitcoin wzrośnie o kolejne 59% w 121 dni

Bitcoin wzrósł na przestrzeni ostatniego tygodnia o ponad 12 tysięcy dolarów, tj. blisko 24 proc., powiększając zakres obserwowanej od drugiej połowy stycznia br. aprecjacji do przeszło 24 tysięcy dolarów, tj. prawie 63 proc. Tak znaczna zwyżka sprawiła, że za jednego Bitcoina zapłacić trzeba obecnie niemal 63 tysiące dolarów, co oznacza, że już zaledwie 6 tysięcy dolarów dzieli pierwszą kryptowalutę od nowego ATH. Robert Kiyosaki uważa, że obserwowanym w ostatnim czasie wzrostem, Bitcoin “skopał tyłek” dolarowi amerykańskiemu i przywrócił uczciwość pieniądzom.







Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą nie lada ożywienie na rynku kryptowalut. Tylko od dołków z drugiej połowy stycznia br. Bitcoin podrożał o przeszło 24 tysiące dolarów, tj. prawie 63 proc., negując z wyraźną nawiązką spadki obserwowane w połowie stycznia.

Warto bowiem przypomnieć, że w reakcji na zatwierdzenie przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pierwszych wniosków o dopuszczenie do obrotu giełdowego spotowych funduszy Bitcoin ETF, kurs najstarszej kryptowaluty zanurkował w połowie stycznia br. o ponad 10 500 dolarów.

Czytaj więcej: Bitcoin “skopał tyłek dolarowi”! Cena BTC wzrośnie o kolejne 59% w 121 dni, prognozuje Robert Kiyosaki

Bitcoin dominuje na rynku. Nadchodzi sezon altcoinów?

Dominacja Bitcoina (BTC) nad alternatywnymi kryptowaltami wzrosła do najwyższego poziomu od ostatnich 2 miesięcy. Podczas gdy rynki powoli ochładzają się po spektakularnych wzrostach, wielu inwestorów i spekulantów z niecierpliwością wyczekuje nadejścia tzw. sezonu altcoinów. Kiedy zatem możemy spodziewać się silnych wzrostów wirtualnych walut powstałych po Bitcoinie?


fundscapRozpocznij Finansowe Wyzwanie
Dołącz do FundsCap, jednego z czołowych prop tradingów i zdobądź nawet 500 000 EUR w zarządzanie!.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>

W ciągu ostatnich 7 dni kurs BTC doznał silnego wzrostu z okolic 51 tys. dol. do tych bliskich 64 tys. dol. Po drodze jednak pojawiła się lekka korekta w wyniku której cena Bitcoina spadła poniżej linii 60 ty. dol. Obecnie handluje on jednak w pobliżu 62 tys. dol.

Wykres BTC/USDT. Źródło: tradingview.com
Wykres BTC/USDT. Źródło: tradingview.com

Największa z kryptowalut już dwukrotnie przygotowywała się do przebicia poziomu 64 tys., dol., jednak bezskutecznie. Po odrobieniu strat kapitalizacja rynkowa BTC przekroczyła 1,22 bln dol. To plasuje tę wirtualną walutę wśród 10 największych aktywów finansowych na świecie!

Czytaj więcej: Kiedy nadejdzie sezon altcoinów? Oto prognozy ekspertów

Masowa sprzedaż tokenów przez wieloryby Bitcoina

Niedawny post analityka kryptowalut, Ali Martineza, przyciągnął uwagę społeczności inwestorów i spekulantów, gdy ujawnił, że znaczne ilości Bitcoina zostały zrzucane przez tzw. “wieloryby” kryptowalutowe. To wydarzenie wywołało niepokój na rynku, a kluczowy wskaźnik błysnął “sygnałem sprzedaży”. Czy to wystarczający powód czy oczekiwać głębszej korekty? Kurs BTC/USD nieznacznie wzrasta w piątek w okolice 61 700 USD.

Według Martineza, w ciągu ostatnich trzech dni wieloryby Bitcoina pozbyły się ponad 80 000 BTC, co przekłada się na kwotę około aż 4,8 miliarda dolarów (ok. 19,17 mld złotych). Ta znacząca wyprzedaż spowodowała zaniepokojenie dla uczestników rynku, zachęcając ich do ostrożności.

Martinez w swoim poście na platformie społecznościowej napisał: “Inwestorom i traderom zaleca się ostrożność!”.

Tej wyprzedaży towarzyszy optymistyczna prognoza dotycząca przyszłości Bitcoina, co dodaje pewnego napięcia. Alex Thorn, Head of Firmwide Research w Galaxy Digital, dzień wcześniej prognozował, że Bitcoin zbliża się do osiągnięcia nowego rekordu wszechczasów w ciągu kilku tygodni. Thorn przypisuje niedawny wzrost ceny Bitcoina napływowi inwestycji instytucjonalnych.

Czytaj więcej: Wieloryby Bitcoina sprzedały tokeny BTC za ponad 19 mld złotych! Czy to koniec optymizmu?

Kurs jena, a oznaki zakończenia polityki ujemnych stóp procentowych w Japonii

Bank Japonii (BoJ) szykuje się do zakończenia polityki ujemnych stóp procentowych, co według analityków Commerzbanku może mieć istotne konsekwencje dla japońskiego jena (JPY). Michael Pfister, analityk walutowy, podkreśla pozytywne aspekty dla jena w krótkim okresie, ale jednocześnie zwraca uwagę na potencjalne ryzyka. Jednocześnie stratedzy podkreślają, że Bank Japonii raczej nie zapewni jenowi długoterminowego wsparcia. Kurs USD/JPY silnie wzrasta pod koniec tygodnia w okolice 150,60 i pozostaje nieznacznie poniżej wieloletniego maksimum przy 152,00, które jest również najwyższym poziomem od lipca 1990 roku.

Analitycy zauważają, że z każdym kolejnym oświadczeniem BoJ coraz wyraźniej sygnalizuje chęć zakończenia polityki ujemnych stóp procentowych w najbliższej przyszłości. Chociaż efekty drugiej rundy tej polityki nie są jeszcze widoczne, rynkowo jest to interpretowane jako pozytywny sygnał.

Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

– W krótkoterminowej perspektywie taki ruch jest korzystny dla japońskiego jena – napisano w raporcie.

Jednak eksperci zwracają uwagę na możliwość błędnej komunikacji ze strony BoJ, co mogłoby doprowadzić do kolejnego rozczarowania rynkowego.

Czytaj więcej: Dolar blisko 34-letnich maksimów. Bank Japonii nie zapewni wsparcia jenowi

Szanse na obniżki stóp procentowych w czerwcu. Prognoza dla EUR/USD

W lutym inflacja w strefie euro zwolniła, co zaniepokoiło ekonomistów i zwiększyło spekulacje na temat działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Według danych opublikowanych przez Eurostat, inflacja zasadnicza spadła z 2,8% w styczniu do 2,6%, podczas gdy inflacja bazowa zmalała z 3,3% do 3,1%.

W związku z tym ekonomiści z Nordea wyrażają przekonanie, że EBC może podjąć pierwszą obniżkę stóp procentowych w czerwcu. Jednocześnie Rabobank utrzymuje prognozę na poziomie 1,0500 na najbliższe trzy miesiące i oczekuje umiarkowanego ruchu w górę do 1,0900 na początku przyszłego roku. „Edek” nieznacznie wzrasta w piątek w okolice 1,0815.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Nordea wskazuje na spowolnienie tempa wzrostu inflacji i ogólny trend na rynku pracy jako czynniki, które sugerują konieczność interwencji EBC. Mimo że szanse na wcześniejsze obniżki stóp procentowych są niewielkie po najnowszych danych o inflacji, analitycy uważają, że dalsze opóźnienie działań ze strony EBC mogłoby skutkować ryzykiem dla europejskiej gospodarki.

Czytaj więcej: EBC rozpocznie obniżki stóp już w czerwcu? Euro pozostanie pod presją

Prognozy Rabobanku sugerują, że uniwersalne cła Trumpa mogą znacząco wpłynąć na inflację w 2025 roku

Zdolność ceł do kształtowania trajektorii inflacyjnej oraz wpływu na decyzje Rezerwy Federalnej (Fed) są kluczowymi aspektami najnowszej analizy ekonomistów Rabobanku. W kontekście ewentualnego powrotu Donalda Trumpa do władzy ich prognozy sugerują, że uniwersalne cła mogą znacząco wpłynąć na inflację, komplikując jednocześnie zadanie Fed, co powinno wpłynąć na kurs dolara. Z kolei obecna sytuacja na rynku sugeruje, że USD pozostanie silny.

Rabobank analizuje, że ewentualne wprowadzenie powszechnych ceł przez administrację Trumpa mogłoby prowadzić do wzrostu inflacji, szczególnie w 2025 roku.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

– Ostatnie oświadczenia Trumpa na temat polityki handlowej sugerują, że import może być obłożony znacznymi cłami, co miałoby wpływ na cenę towarów i usług. W efekcie, odbicie inflacyjne w 2025 roku może skomplikować zadanie Fed w utrzymaniu inflacji na poziomie 2% – napisano w raporcie.

Czytaj więcej: Dolar pozostanie silny na tle innych walut. Wpływ ceł Trumpa na inflację

Autor poleca również: 



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem walut. Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem