REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

Prawo telekomunikacyjne: bilingi pod kontrolą

Operatorzy będą przechowywali dane o połączeniach o połowę krócej niż obecnie. Nowe przepisy Prawa Telekomunikacyjnego mogą wejść w życie na początku 2013 r.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Zgłoszenie budowy do starosty

W przypadku niewielkich przedsięwzięć budowlanych wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego organu. Są też i takie przypadki, kiedy żadne formalności nie są wymagane aby móc rozpocząć realizację drobnych prac budowlanych.

REKLAMA

Kontrola stanu technicznego budynku

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

Bilingi jako środek dowodowy w postępowaniu wykroczeniowym

Dopuszczalność wykorzystywania bilingów rozmów jako środka dowodowego w sprawach o wykroczenia budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony brak jest przepisu, który by na to wprost zezwalał. Z drugiej zaś prawo tego jednoznacznie nie zabrania.

Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących

Osoby niesłyszące oraz słabosłyszące będą miały ułatwiony dostęp w załatwianiu spraw urzędowych samodzielnie. W instytucjach publicznych zostaną wprowadzone udogodnienia w środkach komunikowania się.

Dni wolne w święta dla innych wyznań

Co z pracownikami wyznającymi wiarę inną niż katolicka? Czy mają prawo do dni wolnych od pracy w celu obchodzenia własnych świąt religijnych?

REKLAMA

Zwolnienie pracownika, który popełnił przestępstwo

Pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę pracodawcy można zwolnić bez wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Jednakże w jakim trybie należy zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo na szkodę osoby prywatnej?

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego 2012

W przypadku uchylania się od zobowiązań alimentacyjnych można skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Jednakże nie można wydać decyzji o uznaniu rodzica za uchylającego się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, jeżeli w ostatnim półroczu płacił on 50% kwoty zasądzonych alimentów.

Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech

Postępowanie sądowe w tej sprawie jest osobną sprawą rodzinną, która może, ale nie musi, być rozpoznawana łącznie z rozwodem. Do przedmiotów urządzenia domowego należą rzeczy ruchome, które służą do użytku obojga małżonków, a więc przede wszystkim meble, dywany, obrazy i wszystkie ruchome rzeczy znajdujące się w mieszkaniu małżeńskim.

Zasiłek pielęgnacyjny 2012

Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Obok świadczenia pielęgnacyjnego należy do kategorii świadczeń opiekuńczych.

Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza istotne zmiany dotyczące np. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz prawa do świadczeń rodzinnych.

Obywatele Unii Europejskiej wystąpią z inicjatywami

Komisja Europejska uruchomiła inicjatywy obywatelskie. Od 30 marca 2012 r. milion obywateli może zwrócić się do Komisji o zajęcie się istotną dla nich kwestią.

Prokurator

Prokurator to funkcjonariusz publiczny, powoływany do wyodrębnionego pionu organów państwowych- prokuratury. Najważniejsze zadania jakie realizuje w ramach swej działalności to strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.

Rodzina na swoim - nowe limity na II kwartał 2012 r.

Od kwietnia 2012 r. zmieniły się limity w programie "Rodzina na swoim". Przedstawiamy tabelę wskaźników.

Podjęcie i wykonywanie działalności detektywistycznej

Podjęcie i prowadzenie działalności detektywistycznej wiąże się z szeregiem wymogów formalnych, które muszą spełnić osoby zainteresowane świadczeniem takich usług. Ponadto kandydat na detektywa powinien posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz dysponować wiedzą m.in. z zakresu prawa cywilnego, karnego i konstytucyjnego.

Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zobowiązany jest dbać o jego należyte utrzymanie. Do podstawowych obowiązków w tym zakresie należy prowadzenie książki obiektu oraz dokonywanie okresowych kontroli budynku.

Przestępstwo łapówkarstwa wśród urzędników

Przyjmowanie korzyści majątkowych, osobistych, bądź ich obietnicy przez osoby pełniące funkcje publiczne stanowi przestępstwo karne. Obowiązujące przepisy prawa dość surowo traktują skorumpowanych urzędników. Za przyjęcie łapówki w związku z zajmowanym przez siebie stanowiskiem, grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Darowizna mieszkania a zachowek

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu ochronę osób najbliżej spokrewnionych ze zmarłym w przypadku pominięcia ich w testamencie. Pamiętajmy jednak o tym, iż przyjmując od potencjalnego przyszłego spadkodawcy darowiznę w postaci na przykład mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, iż o jej wartość zostanie nam pomniejszone prawo do zachowku po śmierci darczyńcy

Psychiczna niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich

Zgodnie z kan. 1095 n. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) z 1983 roku, niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.

Tymczasowe aresztowanie w postępowaniu karnym skarbowym

Tymczasowe aresztowanie może nastąpić tylko na mocy postanowienia sądu. Środek ten stosuje w postępowaniu przygotowawczym na wniosek prokuratora sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki także inny sąd rejonowy.

Zatrzymanie w postępowaniu karnym skarbowym

Zatrzymanie stanowi jeden z środków przymusu procesowego uregulowanego w kodeksie postępowania karnego. Jego celem jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania poprzez ograniczenie prawa do wolności i nietykalności osobistej.

Prawne podsumowanie marca 2012

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w marcu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Trybunały Konstytucyjnego.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym na pokrycie kosztów pogrzebu. Najczęściej przysługuje on członkom rodziny zmarłego.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Osoba, która stara się o zasiłek pogrzebowy musi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożyć wniosek. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, bez nich niemożliwe jest otrzymanie zasiłku.

Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do uzyskania zasiłku pogrzebowego

O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego osoba, która pokryła koszty pogrzebu musi dołączyć do wniosku o zasiłek skrócony akt zgonu. Dokumentem niezbędnym do uzyskania aktu zgonu jest zaś karta zgonu.

Kiedy pracodawcy przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym na pokrycie kosztów pogrzebu. W określonych sytuacjach zasiłek może przysługiwać pracodawcy. Kiedy jest to możliwe?

Zasiłek chorobowy a wypadek przy pracy

Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.

Szkolenia i staże Vademecum

Jedną z możliwości pomocy osobom bezrobotnym jest prowadzenie do nich szkoleń lub kierowanie ich na staże. Za czas szkolenia i stażu bezrobotnemu przysługuje prawo do stypendium.

Instytucje rynku pracy Vademcum

Instytucje rynku pracy realizują zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Ich celem jest dążenie do pełnego i produktywnego zatrudnienia.

Czy po zmarłym policjancie przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Po śmierci policjanta, osobie która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również po śmierci członka rodziny policjanta. Co do zasady zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym cudzoziemcu

Osobie, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego cudzoziemca, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Cudzoziemcem jest każda osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy po zmarłym żołnierzu

Dokumentem wymaganym przy wypłacie zasiłku pogrzebowego po zmarłym żołnierzu lub członku jego rodziny jest pisemny wniosek osoby, która poniosła koszty pogrzebu. Jakie dokumenty oprócz wniosku należy przedstawić?

Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza

W razie śmierci żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny przysługuje zasiłek pogrzebowy. Osoba, która poniosła koszty pogrzebu w celu uzyskania zasiłku musi złożyć o niego pisemny wniosek.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym strażaku

Rodzina strażaka, która poniosła koszty jego pogrzebu, może liczyć na zasiłek pogrzebowy. Zasiłek ten przysługuje również w razie pokrycia kosztów pogrzebu zmarłego członka rodziny strażaka.

Śmierć w wypadku w szczególnych okolicznościach a zasiłek pogrzebowy

Osobie, która poniosła koszty pogrzebu osoby zmarłej wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach przysługuje zasiłek pogrzebowy.

Praca za granicą Vademecum

W obecnych czasach poszukiwanie pracy za granicą jest jedyną możliwością znalezienia pracy. Na co uważać podejmując zatrudnienie za granicą. Niekiedy zaś do pracy za granicą kierują polscy pracodawcy. Jakie obowiązki ma w takim przypadku pracodawca.

Inspekcja Pracy Vademecum

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem, który sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odpowiedzialność obdarowanych za zachowek

W przypadku, gdy uprawniony nie zdoła uzyskać zachowku od spadkobierców, może żądać zachowku od zapisobierców windykacyjnych. Jeżeli i to nie skutkuje może wyjść z takim żądaniem do obdarowanych. Jaka jest odpowiedzialność obdarowanych za zachowek?

Jaki jest zakres odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego?

Zapisobierca windykacyjny otrzymuje w zapisie konkretną rzecz z majątku spadkodawcy. W jakim zakresie zapisobierca windykacyjny jest odpowiedzialny za zachowek?

Jak napisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Zniesienie współwłasności to przeniesienie udziałów we wspólnym prawie. Może tego żądać każdy ze współwłaścicieli ułamkowych. Zniesienie następuje przez podział fizyczny, chyba, że jest sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Jak napisać wniosek o zezwolenie małżonkowi na dokonanie sprzedaży rzeczy wspólnej?

Istnieje pewna kategoria czynności, która wymaga zgody drugiego małżonka. Do tych czynności należy m.in. sprzedaż nieruchomości. Co powinno znaleźć się we wniosku o zezwolenie małżonkowi sprzedaży rzeczy wspólnej?

Jak sporządzić powództwo o wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

W relacjach małżeńskich nie zawsze układa się prawidłowo. Jednak wiele skłóconych małżeństw nie zdąży rozwieść się przed śmiercią. Spadkobiercy zmarłego mogą wystąpić z pozwem o wyłączenie od dziedziczenia małżonka osoby zmarłej. Kiedy może mieć to miejsce oraz co należy zawrzeć w powództwie o wyłącznie małżonka od dziedziczenia?

Jak legalnie odtwarzać muzykę na weselu?

Nieodłącznym elementem każdego wesela jest muzyka. Właściwy wybór muzyki stanowi połowę sukcesu udanej imprezy. Przy organizacji wesela należy pamiętać o przepisach związanych z legalnym odtwarzaniem muzyki. Kiedy muzyka na weselu może okazać się nielegalna?

Jak napisać skargę na bezczynność organu?

Przedłużające się postępowanie administracyjne może mieć miejsce z winy organu administracji. Pewnym rozwiązaniem jest skarga na bezczynność organu. Jak napisać i do kogo złożyć skargę na bezczynność organu administracji?

Jak zgłosić zgon, który nastąpił za granicą?

Śmierć obywatela polskiego za granicą powoduje obowiązek zgłoszenia tego do Urzędu Stanu Cywilnego znajdującego się w Polsce i sporządzenia aktu zgonu. Jak dokonać zgłoszenia zgonu, który miał miejsce za granicą?

Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Szczególnie na wschodzie naszego kraju dochodzi do wielu małżeństw katolików z prawosławnymi. Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić aby wziąć ślub kościelny z prawosławnym?

Kremacja a polskie prawo

Kremacja to spopielenie zwłok osoby zmarłej. Jak wygląda kremacja w Polsce w świetle obowiązującego prawa?

Kto i jak może założyć cmentarz?

Cmentarze w Polsce są zakładane głównie przez związki wyznaniowe, z których dominującą rolę odgrywa Kościół Katolicki. Jakie wymogi należy spełnić, aby założyć cmentarz?

REKLAMA