Polska eksportuje czekoladę do krajów spoza UE. Jesteśmy jednym z liderów

2024-03-29, 09:55

Polska eksportuje czekoladę do krajów spoza UE. Jesteśmy jednym z liderów
Polska w trójce największych eksporterów czekolady poza UE w 2023 roku.Foto: Shutterstock/ Pixel-Shot

W 2023 r. członkowie UE wyeksportowali 867 tys. ton czekolady i tabliczek czekolady do krajów spoza UE. Oznacza to 2-proc. wzrost w porównaniu z 2022 r. (852 tys. ton) i 35-proc. wzrost w porównaniu z 2013 r. (643 tys. ton). Polska jest trzecim w UE eksporterem.

Największym eksporterem czekolady i tabliczek czekolady do krajów spoza UE były w 2023 r. Niemcy - 221 tys. ton, czyli 26 proc. całego wolumenu. Na drugim miejscu znalazła się Holandia - 123 tys. ton (14 proc.). Miejsce na podium zdobyła też Polska - 115 tys. ton (13 proc.). Znana ze swych słodyczy Belgia wyeksportowała 96 tys. ton (11 proc.).

W pierwszej piątce partnerów eksportowych spoza UE znalazła się Wielka Brytania, do której dostarczono z Unii 315 tys. ton czekolady (36 proc.), następnie Stany Zjednoczone - 72 tys. ton (8 proc.), Rosja - 65 tys. ton (7 proc.), Kanada - 31 tys. ton (4 proc.) i Australia - 27 tys. ton ton (3 proc.).

Import do UE pochodził głównie ze Szwajcarii - 62 tys. ton (36 proc.), z Wielkiej Brytanii - 61 tys. ton (36 proc.) i Ukrainy - 22 tys. ton (13 proc.).

Tymczasem ceny kakao biją rekordy

Ceny kakao na światowych rynkach biją historyczne rekordy. Według analityków może to oznaczać podwyżki cen słodyczy na Wielkanoc i w kolejnych miesiącach. Wśród przyczyn są susze, upały i gwałtowne burze w Afryce Zachodniej, gdzie wytwarza się najwięcej ziaren.

"Zła wiadomość dla miłośników czekolady" - ocenił dziennik "USA Today". Agencja AP ostrzegała natomiast przed „gorzkimi cenami słodkich koszy wielkanocnych".

Na nowojorskiej giełdzie cena kontraktów typu futures na dostawy ziarna kakaowego w maju po raz pierwszy w historii przekroczyła we wtorek 10 tys. dolarów za tonę. Kakao podrożało już w ciągu ostatniego roku ponad trzykrotnie, a od początku bieżącego roku - o prawie 130 proc.

- Biorąc pod uwagę, że ceny kakao i inne koszty produkcji systematycznie rosły przez ostatni rok, prawdopodobne jest, że konsumenci odnotują skok cen czekoladowych słodyczy tej Wielkanocy - ocenił analityk z firmy Wells Fargo David Branch.

Powodem dramatycznego wzrostu cen jest nieurodzaj na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie. Kraje te odpowiadają za dwie trzecie światowej podaży ziaren kakaowych. W tym sezonie zbiory znacznie spadły z powodu upałów, susz, gwałtownych burz oraz chorób drzew, które niszczą plantacje.

Większość ziaren kakaowych produkowana jest w Afryce, skąd są one eksportowane i przerabiane, głównie w krajach rozwiniętych. Rolnicy w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej skarżą się, że pieniądze ze sprzedaży ziarna nie wystarczają na inwestycje i sadzenie nowych drzew, a stare dają mniejsze plony i są bardziej podatne na choroby.

Analityk rynku towarów handlowych w Rabobanku Paul Joules, cytowany przez stację CNBC, podkreślił, ze świat mierzy się obecnie z największym niedoborem kakao od ponad 60 lat. Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Kakao (ICCO) w sezonie 2023/2024 na świecie zabraknie 374 tys. ton kakao, a deficyt będzie o 405 proc. większy niż rok wcześniej.

Mniejsze słodycze 

- Najgorsze wciąż przed nami - ocenił Joules. Jego zdaniem ceny ziaren kakaowca będą się utrzymywały na wysokim poziomie, ponieważ nie istnieją łatwe rozwiązania systemowych problemów, z jakimi boryka się branża kakao. Doprowadzi to do podwyżek cen czekolady lub tzw. shrinkflacji, czyli zmniejszania rozmiarów sprzedawanego towaru.

Wyższe ceny na rynku futures nie przekładają się natomiast bezpośrednio na przychody producentów w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej - podkreślił dziennik "Financial Times". Według jego źródeł rolnicy w tych krajach dostają od 1,6 do 1,9 tys. dolarów za tonę kakao. Ceny te ustalają rządowe agencje na podstawie danych z poprzedniego sezonu.

Rządy starają się chronić wytwórców poprzez regulowanie cen. Oznacza to jednak, że rolnicy nie korzystają na obecnym boomie. Spadające zbiory i niesprzyjająca pogoda sprawiają natomiast, że część z nich porzuca kakao na rzecz innych upraw, łatwiejszych lub bardziej dochodowych - oceniali eksperci.

Wzrost cen kakao na światowych rynkach jest natomiast szansą dla plantatorów w innych częściach świata, w tym w Ameryce Łacińskiej, skąd kakao pochodzi. W Ekwadorze, który według danych ICCO jest trzeci na liście największych producentów, rolnicy sprzedają ziarno prawie cztery razy drożej niż rok temu - podał portal Primicias, cytując krajowe stowarzyszenie branżowe Anecacao.

Brazylia dawniej była jednym z największych producentów na świecie, ale w latach 80. XX wieku jej uprawy przerzedziła choroba zabijająca drzewa. Teraz brazylijscy plantatorzy planują podwojenie produkcji do 2030 roku i już zaczęli sadzić drzewa, które za kilka lat zaczną owocować - przekazała niedawno agencja Bloomberga.

Coraz więcej osób ocenia też, że obecne niedobory na rynku kakao są okazją do zmian w branży, by wykorzystać wzrost cen czekolady i poprawić warunki życia i pracy afrykańskich rolników, którzy wytwarzają ziarno - podał "FT".

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

Wróć do strony głównej