NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Prezes AHOP: kluczowe dla skutecznego leczenia nie są pieniądze, a organizacja i infrastruktura

Autor: KM • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 28 marca 2024 17:00Zaktualizowano: 29 marca 2024 07:05

Kluczowym elementem skutecznego leczenia nie są tylko pieniądze, ale odpowiednia organizacja i infrastruktura, które zapewniają dostęp do świadczeń i przyciągają personel medyczny - podkreśla Adam Szlachta, prezes Grupy American Heart of Poland. Wskazuje także na znaczenie edukacji zarówno kadr medycznych, jak i pacjentów, dla poprawy efektywności ochrony zdrowia.

 

Problemem nie jest brak pieniędzy

Adam Szlachta, prezes grupy American Heart of Poland, w rozmowie z PTWP zauważył, że "to nie pieniądze leczą ludzi".

- Nie jest dzisiaj problemem brak pieniędzy, a właściwa organizacja, właściwe inwestycje, które dostarczają infrastrukturę - to wiąże się z dostępnością do świadczeń i przyciąga kadrę. Jeśli nie ma kadry, kto ma leczyć? Infrastruktura, maszyny i pieniądze nie będą same leczyć pacjentów - podkreślił.

Kluczem do sukcesu w ocenie Szlachty jest poprawa dostępności.

- Dopiero wtedy pieniądze, które się konsekwentnie zwiększają, będą przynosić rzeczywiste efekty, ponieważ będzie gdzie i kim leczyć ludzi za te pieniądze - zaznaczył prezes AHOP.

Organizacja. Infrastruktura i budowanie zaplecza kadrowego

Odniósł się także do kwestii organizacji dostępności poprzez "budowanie zaplecza kadrowego, ściąganie specjalistów tam, gdzie jest faktyczna potrzeba, czyli budowanie dostępności z wykorzystaniem poprawnie poukładanej infrastruktury".

Zwrócił uwagę również na "edukację osób, które powinny zarządzać tym w sposób świadomy" i "zaszczepianie się nawzajem, czyli edukowanie siebie nawzajem dobrymi praktykami" oraz "budowanie świadomości u pacjenta".

- Jak trafiać, gdzie trafiać - postępować tak, by pacjent był świadomy i uprawiał aktywnie profilaktykę wtórną, która tak bardzo jest wspierana i dobrze uregulowana po stronie Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Brak świadomości pacjentów powoduje, że to nie do końca przynosi właściwe efekty, mimo że te pieniądze są - podsumował ekspert.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat: