MEDYCYNA

To pierwszy taki sprzęt w woj. lubelskim! Lekarzy z Lublina wspomaga nowy robot ortopedyczny [ZDJĘCIA]

2024-02-29 12:20

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie jest pierwszą placówką w woj. lubelskim, do której trafił specjalistyczny robot ortopedyczny. To właśnie dzięki niemu operacje endoprotezy stawu kolanowego mają być jeszcze bardziej precyzyjne. Zobaczcie zdjęcia!

2,5 mln zł – to koszt specjalistycznego robota ortopedycznego, jaki do dyspozycji mają teraz lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Lublinie. Nowy sprzęt pozwala na jeszcze precyzyjniejsze wykonywanie zabiegów i to w skróconym czasie.

– Użycie robota pozwala na anatomiczne odtworzenie operowanego stawu kolanowego bez konieczności zlecania wcześniejszych badań obrazowych tomografii komputerowej – obraz powstaje podczas operacji. Urządzenie precyzyjnie planuje cięcie powierzchni stawowych kolana, gwarantując nie tylko dokładne osadzenie elementów endoprotezy, ale także ich optymalny rozmiar i ustawienie osi kończyny. Resekcja kości znacznie przewyższa tę wykonaną przy pomocy piły ortopedycznej. Istotne jest również to, że możemy modyfikować plan operacji w zależności od potrzeby na każdym jej etapie – tłumaczy dr n. med. Tomasz Gieroba, kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Pionierska operacja wykonana przez robota da Vinci

Mniejszy ból po operacji i krótsza rehabilitacja

Pacjenci, których operacja przebiegnie przy użyciu nowego robota, mogą liczyć na mniejszy ból pooperacyjny, a co za tym idzie, także krótszy pobyt w szpitalu i krótszy czas spędzony na rehabilitacji. Zabiegi wykonywane przy wsparciu robota ortopedycznego zmniejszają liczbę późniejszych zabiegów rewizyjnych oraz „zwiększają przeżywalność implantów”.

„W niedalekiej przyszłości ortopedzi planują wykorzystywać system do rewizji kolan i bioder oraz protezoplastyki odwróconej stawu ramiennego” – czytamy w komunikacie prasowym.

Lubelscy lekarze szkolili się z obsługi nowego robota

Zanim nowy robot ortopedyczny dołączył do wyposażenia szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, tutejsi lekarze mieli okazję wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach i zobaczyć ten sprzęt w akcji podczas uczestnictwa przy operacjach wykonywanych m.in. w Monachium.

– Do tej pory w Polsce zwykle wypożyczano sprzęt tej klasy. Zaledwie kilka ośrodków w kraju zakupiło je na własność. Tym bardziej jesteśmy usatysfakcjonowani, że także nasz szpital, dzięki finansowemu wsparciu ze strony urzędu marszałkowskiego, jest w posiadaniu tego robota – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie jest pierwszą placówką w woj. lubelskim, na wyposażenie której trafił specjalistyczny robot ortopedyczny. Jego koszt to 2,5 mln zł.

Zobacz zdjęcia!