wtorek, 5 marca 2024 13:18

Zastosowanie okien dachowych oddymiających

Autor Artykuł sponsorowany
Zastosowanie okien dachowych oddymiających

Okna oddymiające to powszechnie stosowane rozwiązanie, dzięki któremu w budynku znacząco wzrasta poziom bezpieczeństwa. Okna dachowe oddymiające skutecznie współtworzą bowiem system ochrony przeciwpożarowej i mogą w krytycznym momencie uratować komuś życie lub oszczędzić dobytek zagrożony pożarem. Jak działają okna oddymiające i gdzie można je zamontować?

Jak działają dachowe okna oddymiające?

Okna dachowe oddymiające to okna wyposażone w specjalny system automatycznego otwierania, który w przypadku zagrożenia pożarem uchyla okno w ciągu kilkudziesięciu sekund. Dachowe okna oddymiające poprzez automatyczną reakcję tworzą skutecznie działający system oddymiania, którego istnienie zapewnić ma sprawną ewakuację osób z budynku oraz ułatwić akcję gaśniczą i ratowniczą odpowiednim służbom. Okna oddymiające zapewniają zresztą nie tylko szybkie odprowadzenie trującego i śmiertelnie groźnego dymu, ale również poprawiają widoczność na korytarzach w trakcie ewakuacji.

Gdzie stosuje się okna oddymiające?

Połaciowe okna oddymiające są istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej, której szczegółowe wymogi regulują polskie i unijne przepisy. Niezależnie od prawnych wskazań, zastosowanie okien oddymiających w hotelach, biurowcach, marketach, gmachach użyteczności publicznej jest zalecane jako jeden ze sprawdzonych sposobów na podwyższenie bezpieczeństwa osób użytkujących dany budynek lub go zamieszkujących. Okno oddymiające w sytuacji zagrożenia pożarem może zdecydować o tym, jak szybko uda się wyprowadzić ludzi z objętego ogniem budynku i jak sprawnie uda się pożar ugasić. Okna dachowe oddymiające mogą więc w ten sposób nie tylko ratować ludzi, ale też przyczynić się do ograniczenia strat majątkowych. Dlatego zarówno troska o dobro ludzi, jak i zdrowy rozsądek podpowiadają, że dobrze działające (i certyfikowane!) okna oddymiające warto zamontować w każdym budynku, nawet jeśli wprost nie nakazują tego przepisy.

Jak znaleźć niezawodne okna oddymiające?

Aby okno dachowe oddymiające faktycznie przyczyniało się do wzmocnienia bezpieczeństwa w budynku, montowane w połaci dachowej okno musi być certyfikowane, zgodne z normą PN-EN 12101-2 i oznakowane znakiem CE. Tylko takie okna oddymiające można zastosować w systemach oddymiania i tylko one dają gwarancję niezawodnego działania. Szeroki wybór tego typu certyfikowanych okien oddymiających w różnych rozmiarach zapewnia marka Dakea – renomowany i ceniony za wyróżniającą się jakość i innowacyjność producent okien dachowych do różnych pomieszczeń. Dostępne w aktualnej ofercie Dakea okno oddymiające Smoke Vent Energy to certyfikowane automatycznie sterowane środkowo-obrotowe okno dachowe przeznaczone do montażu w dachach o kącie nachylenia między 15 a 60 stopni. W segmencie okien oddymiających, okno dachowe Smoke Vent Energy wyróżnia przede wszystkim: błyskawicznie i niezawodnie działający mechanizm otwierający, funkcja komfortowej wentylacji za pomocą przycisku na ścianie, wyposażenie w czujnik deszczu, wysoka odporność na różne czynniki środowiskowe, w tym m.in. wysoką temperaturę oraz doskonała jakość wykonania i trwałość.

Dodatkową funkcją okien dachowych oddymiających jest połączenie centrali sterującej z najbliższą jednostką straży pożarnej, dzięki czemu pomoc przeciwpożarowa przybędzie do budynku automatycznie i w najkrótszym możliwie czasie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka