whitebit

Kredyt 0 procent. Jakie trzeba spełnić warunki, żeby go dostaćKredyt 0 procent, zobowiązanie bez odsetek, pożyczka z zerowym RRSO – takie hasła wydają się bardzo atrakcyjne i przyciągają wiele osób zainteresowanych pozyskaniem pieniędzy na realizację swoich planów. Czy kredyty RRSO 0% rzeczywiście są dostępne? Jak się o nie ubiegać? Sprawdź.

Kredyt 0 procent – czy jest możliwy?

O kredytach 0 procent zwykle mówi się w kontekście kredytów gotówkowych. Takie zobowiązania najczęściej są regulowane przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Tutaj warto nieco bliżej przyjrzeć się definicji tego rodzaju produktów finansowych.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego kredyt konsumencki to taki, który zobowiązuje kredytobiorcę do spłaty nie tylko samego kapitału, ale również oprocentowania oraz innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą pożyczonych pieniędzy.

Z tego wprost wynika, że kredyt 0 procent* nie kwalifikuje się do tej definicji. W praktyce nie znajdziesz więc kredytu konsumenckiego z RRSO 0% przez cały czas jego trwania w ofercie żadnego banku. Byłoby to po prostu niezgodne z przepisami.

Jakie zobowiązania mogą mieć 0 zł odsetek?

Kredytem 0 procent potocznie określa się różne produkty finansowe, które rzeczywiście mogą mieć zerowe oprocentowanie. Nie są one jednak kredytami konsumenckimi. Mowa m.in. o:

  • ratach 0%, czyli kredytach celowych, np. na zakup sprzętu AGD,
  • płatnościach odroczonych (np. PayPo),
  • chwilówkach pozabankowych, które mogą być dostępne bez dodatkowych kosztów przy zaciąganiu pierwszej pożyczki,
  • kredytach na preferencyjnych warunkach, które są dofinansowane przez państwo (np. planowany na 2024 rok program kredytów 0% na zakup nieruchomości).

Za kredyt 0% można również uznać korzystanie z karty kredytowej, ponieważ spłata pożyczonego kapitału w okresie bezodsetkowym nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kredyt 0 prowizji – na czym to polega?

Kredyt bez prowizji jest zwykle promocyjnym produktem bankowym, który ma zachęcać konsumentów do skorzystania z oferty. Kredytodawca rzeczywiście może nie pobierać prowizji za udzielenie kredytu, ponieważ nie ma takiego obowiązku.

Jednak warto zawsze dokładnie zapoznać się ze szczegółami takich ofert. Kredyt 0 prowizji może na przykład oznaczać, że inne dodatkowe koszty będą wyższe.




xm

Czy kredyt 0% jest łatwo dostępny?

Kredyty 0%, w opisanych wyżej formach, są najczęściej powszechnie dostępne i nie trzeba spełniać rygorystycznych warunków, aby je otrzymać. Takie oferty zwykle mają postać promocji, która ma przyciągnąć uwagę do produktów danego kredytobiorcy, dlatego może z nich skorzystać szerokie grono klientów.

Raty 0 procent są bardzo łatwo dostępne. Niektóre sklepy wręcz zachęcają swoich klientów, aby zdecydowali się na zakupy „na kredyt”, zamiast płacić za nie gotówką. To może być wygodna opcja, jednak zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami takiego finansowania.

Wyjątkiem pod względem dostępności są kredyty dofinansowywane przez instytucje państwowe lub samorządowe (np. hipoteczne, na wymianę instalacji grzewczej, na termomodernizację, dla rolników). Takie zobowiązania mają bardzo precyzyjnie określone warunki dotyczące ich przyznawania. Aby skorzystać z finansowania, należy spełnić konkretne wymagania, np. nie przekroczyć limitu dochodu, wieku lub liczby posiadanych nieruchomości.

Spełniasz warunki, aby wziąć kredyt 0 procent? Na to uważaj!

Kredyt gotówkowy (który nie jest konsumenckim, zgodnie z podaną wyżej definicją) teoretycznie może być dla ciebie dostępny w banku. Kredytodawca rzeczywiście może zrezygnować z doliczania odsetek do kapitału. Zwykle jednak odbywa się to na zasadzie „coś za coś”.

Kredyty z RRSO 0%, czyli takie, w których klient spłacałby wyłącznie sam kapitał, praktycznie nie są dostępne na rynku. Zamiast ich szukać, znacznie lepiej wybrać ofertę z niskim oprocentowaniem i na korzystnych warunkach spłaty.

Na co zatem zwracać uwagę, jeśli chcesz skorzystać z kredytu 0%?

  • Wysoka prowizja – oprocentowanie może być zerowe, jednak bank rekompensuje sobie tę stratę ustaleniem wysokiej prowizji od udzielenia kredytu. Może być ona stałą kwotą lub procentem od wysokości kapitału.
  • Dodatkowe opłaty – zerowe oprocentowanie może się wiązać z kosztami obsługi zobowiązania, których bank ma prawo wymagać od kredytobiorcy. To mogą być opłaty administracyjne, manipulacyjne czy ubezpieczeniowe.
  • Okres obowiązywania promocji – oferty kredytów 0 procent często polegają na tym, że RRSO faktycznie jest zerowe, jednak tylko przez pewien czas, np. przez miesiąc. Później pojawia się oprocentowanie na standardowym lub wyższym poziomie.

Kredyt 0 procent niekiedy może być opłacalną ofertą. Jego zaciągnięcie będzie dla ciebie korzystne pod warunkiem, że dokładnie zapoznasz się z warunkami spłaty zobowiązania i uznasz, że są dla ciebie atrakcyjne. Zwracaj uwagę na wszystkie koszty, jakie zostały przewidziane w umowie. Szczególną uwagę poświęć prowizjom, ubezpieczeniom i opłatom administracyjnym. Jeśli uznasz, że ich kwota wciąż jest dla ciebie atrakcyjna, kredyt może okazać się dobrym wyborem.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Artykuł sponsorowany



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















  • Powiązane zagadnienia:
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.