Obserwuj w Google News

Kolka nerkowa powoduje ból nie do zniesienia. Jak ją rozpoznać?

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
07.02.2019 11:41
Zareaguj Reakcja

Kolka nerkowa to główny objaw kamicy nerkowej (moczowej). Ostry, nagły ból wywoływany jest przez kamień nerkowy „przeciskający” się przez moczowód i próbujący dotrzeć do pęcherza. W zależności od wielkości kamieni kolka może trwać stosunkowo krótko lub naprawdę długo. Może mieć średnie lub duże nasilenie. Ból przy kolce jest zwykle tak silny, że chorzy szukają pomocy w szpitalu.

Kolka nerkowa jest objawem kamicy nerkowej
fot. Shutterstock

Kolka nerkowa to nie choroba, to objaw kamicy nerkowej, która charakteryzuje się obecnością złogów (kamieni) w układzie moczowym.

Typową przyczyną kolki jest przemieszczający się kamień, wędrujący z nerki do pęcherza moczowego przez moczowód. Kolka pojawia się wtedy, gdy kamień zatka lub zablokuje moczowód, co prowadzi do zalegania i wzbierania moczu, a konsekwencją tego jest nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych.

Objawy kolki nerkowej

Kolka nerkowa objawia się nagłym, wyjątkowo silnym bólem, zlokalizowanym w prawym lub lewym boku (w okolicy lędźwiowej), choć początkowo może być odczuwany jako ból brzucha.

Objawy kolki nerkowej i czas jej trwania zależą od tego, jak duży jest kamień. Mały kamień przechodzi do pęcherza szybciej i z tego powodu ból trwa krócej. Kamień duży może przechodzić przez moczowód naprawdę długo, a nawet go zatkać. Wtedy konieczna jest interwencja urologa.

Umiejscowienie i wielkość kamieni wpływają również na lokalizację bólu i jego promieniowanie. Jeśli kamień umiejscowiony jest w połączeniu moczowodowo- miedniczkowym, to ból odczuwalny jest w kącie żebrowo-kręgowym i promieniuje wzdłuż moczowodu do gonad. Kiedy kamień umiejscowiony jest w środkowej części moczowodu, ból jest podobny, ale dodatkowo można odczuwać dolegliwości w dolnym kwadrancie jamy brzusznej. Natomiast kamień znajdujący się w dolnej części moczowodu często powoduje ból, który promieniuje do pachwiny lub jąder u mężczyzn oraz warg sromowych większych u kobiet.

Gdy kamień zbliża się do połączenia moczowodo-pęcherzowego, mogą pojawić się objawy podrażnienia pęcherza.

Atak kolki nerkowej wywołuje niepokój, nerwowość, u większości chorych powoduje mdłości i wymioty. Ból może słabnąć i ustępować, a po pewnym czasie się nasilać. 

Oprócz bólu w okolicy lędźwiowej atakowi kolki towarzyszy również:

  • bolesne parcie na mocz;
  • ból podczas oddawania moczu;
  • wzdęcia brzucha;
  • gorączka;
  • krew w moczu (często).

Kolka nerkowa niesie za sobą konsekwencję. Ból jest nie do wytrzymania, ale długotrwałe wstrzymywanie moczu prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i gorączki, może również doprowadzić do niebezpiecznej infekcji bakteryjnej dróg moczowych. Dlatego, gdy pojawi się podejrzenie, że doszło do ataku kolki nerkowej, należy niezwłocznie wezwać pomoc lub zgłosić się na badanie do lekarza urologa.

Kolka nerkowa może utrzymywać się kilka godzin lub kilka dni. 

Leczenie kolki nerkowej

Leczenie kolki nerkowej nastawione jest głównie na łagodzenie bólu. Gdy kamień jest mały, to zazwyczaj wystarczy podawanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, które ułatwiają usuwanie kamieni z organizmu. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Pozostaje czekanie, aż kamień przedostanie się do pęcherza i zostanie wydalony na zewnątrz.

Kamień duży, który wywołuje ogromny ból i może zatkać moczowód, wymaga interwencji urologa. Czasami wystarczy podawanie silnych leków przeciwbólowych, ale w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu mającego na celu rozdrobnienie i usunięcie kamienia.

Uwaga! Należy niezwłocznie zgłosić się na pogotowie, gdy wystąpi skąpomocz, bezmocz (wstrzymanie moczu), wysoka gorączka, wymioty lub odwodnienie organizmu.

Redakcja poleca

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; przeglad-urologiczny.pl