TransInfo

Eksport: etykietowanie opakowań

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
|

23.04.2010

Bardzo ważną kwestie podczas transportu stanowi wcześniejsze etykietowanie dóbr eksportowych. Jest to bardzo ważne chociażby pod kątem tego, czy towar dotrze do celu w jednym kawałku oraz będzie w stanie nienaruszonym.

Co należy zatem zrobić, by produkty eksportowane były bezpieczne?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wymagane informacje, które muszą się znaleźć na opakowaniach oraz pudełkach.
W przypadku eksportu informacje te zawierają, ale nie ograniczają się do kraju pochodzenia, symbol dostawcy, informacji o ciężarze i/lub objętości, oznaczeniach ostrzegawczych i instrukcji obchodzenia się (na przykład słowo „szkło” symbol kieliszka, słowa „tą stroną do góry” albo symbol strzałek wskazujących do góry),  symbol odbiorcy, miejsce docelowe oraz numer zamówienia, oraz numer paczki oraz rozmiar w przypadki większej ilości pudełek lub opakowań.

Pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy: nie dawaj zbędnych informacji.
Jeśli nie istnieje potrzeba określania zawartości opakowania na etykiecie unikaj tego. Oznaczenie wartościowych towarów znajdujących się wewnątrz opakowania jest zaproszeniem dla złodziei i wandali. Używaj zakodowanych symboli, by oznaczać towary eksportowane chyba, że lokalne prawa zabraniają takich działań.

W dobie XXI wieku oraz szerokopojętej ekologii pamiętajmy o recyklingu. Nie używaj opakowań ze starymi etykietami.
Wszelkie stare oznaczenia, adresy ub reklamy muszą zostać trwale usunięte lub zamazane by zapobiec pomyłkom ze strony dostawców twoich dóbr.

Główna zasada: etykiety muszą być przejrzyste i trwałe.
Etykiety muszą być wystarczająco duże by można je było odczytać, a informacje muszą być zawarte w odpowiednim języku. Etykiety twoich towarów eksportowych muszą ponadto być wodoodporne oraz wytrzymałe.

Jedna etykieta to za mało, zatem etykietuj więcej niż jedną stronę opakowania.
Informacje o odbiorcy, a także oznaczenie punktów docelowych oraz transferowych powinny znaleźć się co najmniej na trzech stronach opakowania. Jeśli to poczta zajmuje się wysyłką dobrym pomysłem będzie potwierdzenie wymogów wysyłkowych bezpośrednio u nich.

Uniwersalnie rozumiane symbole
Eksporterzy mogą zakupić samoprzylepne etykiety z międzynarodowymi symbolami przewozu. Są to symbole ostrzegawcze dające przewoźnikom instrukcje dotyczące odpowiedniego obchodzenia się z twoimi przesyłkami.
Są to powszechne symbole takie jak kieliszek (kruche) oraz parasolka z kroplami deszczu (chronić przed wilgocią). Istnieją również mniej znane symbole, takie jak pingwin w pudełku (przewozić zamrożone) albo przekreślony pingwin w pudełku (nie zamrażać). Kiedy ładunek eksportowy wiąże się z transferem przez kilka różnych krajów z różnymi językami symbole mogą spełniać rolę uniwersalnego języka chroniącego twoje towary.

Sukces w eksporcie w dużej mierze zalezy od poprawnego etykietowania. Zatem po co narażać się na jakąkolwiek porażkę, jak możemy być z góry uprzedzeni i zdani na pełną satysfakcję i pomyślny transport- wystarczy odpowiednia wiedza, a sukces mamy w "kieszeni".

 

Autor: Paulina Pożarycka

Źródło: http://www.eksportuj.pl/artykul/pokaz/id/12183