Kraków. Defektoskop zaginął. Policja zatrzymała 33-latka

Polska
Kraków. Defektoskop zaginął. Policja zatrzymała 33-latka
Pixabay/Kiwi_Lisa/Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
W Krakowie trwają poszukiwania defektoskopu, zdj. ilustracyjne

W rękach policji jest 33-latek, który był odpowiedzialny za nadzór nad zaginionym w sobotę defektoskopem. Poszukiwania urządzenia, we wnętrza którego jest radioaktywny materiał, trwają od weekendu. Ostatni raz widziano go w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta.

Aparat gammagraficzny (defektoskop) zaginął w nocy z czwartku na piątek na terenie krakowskiej dzielnicy Nowa Huta. Zorientowali się o tym pracownicy firmy prowadzącej roboty budowlane na drodze ekspresowej S7.

 

Urządzenie jest groźne dla postronnych osób, bo wewnątrz znajduje się promieniotwórczy materiał. Z tego względu małopolski Urząd Wojewódzki wydał w sobotę specjalny komunikat, a służby prowadzą szeroko zakrojone poszukiwania defektoskopu. 

 

W poniedziałek małopolska policja poinformowała, że dzień wcześniej w związku ze sprawą zatrzymano 33-latka. Był on odpowiedzialny za nadzór nad defektoskopem. Mundurowi działali na podstawie art. 184 Kodeksu karnego, który mówi o "nieodpowiednim postępowaniu z materiałem promieniotwórczym".

Defektoskop zniknął, szuka go policja. To niebezpieczne urządzenie

Na razie nie wiadomo, co dokładnie stało się z aparatem. Policjanci sprawdzają m.in. skupy złomu i miejsca przebywania bezdomnych, używając przy tym chociażby drona. "Zabezpieczono dostępne monitoringi, przeprowadzano penetrację terenu" - czytamy w komunikacie funkcjonariuszy.

 

Państwowa Agencja Atomistyki ostrzegła, aby nie otwierać, ani nie rozcinać niebezpiecznego urządzenia, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

ZOBACZ: Kraków: Zaginął defektoskop. Państwowa Agencja Atomistyki ostrzega

 

Natomiast wojewódzcy urzędnicy proszą, aby w przypadku posiadania jakichkolwiek informacji o lokalizacji urządzenia niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji. Można to zrobić osobiście albo dzwoniąc pod numery: 112 lub 997. 

Defektoskop. Czym jest to urządzenie?

Wszelkie informacje można zgłaszać także Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie - tel.: 987 lub 12 39 21 300 lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki - tel.: 22 19 430. 

 

Defektoskop waży około 6-8 kg, ma około 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości. Dzięki niemu można wyszukiwać ubytki i defekty w różnych materiałach i produktach. Sprzęt ten wykorzystuje się m.in. w budownictwie i przemyśle. Działa on podobnie jak aparat rentgenowski.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie