REKLAMA

Komputery poszły w odstawkę. Większość Polaków „bankuje” w smartfonach

Wojciech Boczoń2024-03-19 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2024-03-19 06:00

Bankowość mobilna cieszy się coraz większą popularnością. Z informacji, które zebraliśmy z banków, wynika, że z kanału tego korzysta już ponad 25 mln użytkowników. Co więcej, już 16,5 mln preferuje obsługę swoich finansów wyłącznie przez smartfona. Bankowcy mówią o nich użytkownicy mobile only.

Komputery poszły w odstawkę. Większość Polaków „bankuje” w smartfonach
Komputery poszły w odstawkę. Większość Polaków „bankuje” w smartfonach
fot. Morocko / / Shutterstock

W ubiegłym roku minęło 14 lat od pojawienia się pierwszej bankowej aplikacji mobilnej napisanej na system iOS (iPhone). Program Mobilny Bank wypuścił w 2009 roku jako pierwszy Raiffeisen Bank Polska. Wówczas była to w zasadzie branżowa ciekawostka, ale z biegiem kolejnych lat dołączały do niego kolejne instytucje.

Systematycznie rosła też grupa użytkowników obsługujących swoje finanse w telefonach komórkowych. Ubiegły rok był pod tym względem przełomowy – z danych udostępnionych nam przez banki wynika bowiem, że po raz pierwszy liczba użytkowników bankowości mobilnej przekroczyła liczbę użytkowników korzystających z e-bankowości na komputerach.

25 mln użytkowników bankowości mobilnej

Na koniec 2023 roku z bankowości mobilnej korzystało ponad 25 mln klientów banków. Dla porównania – z danych Związku Banków Polskich wynika, że z bankowości internetowej korzystało aktywnie 22,5 mln użytkowników. Zdecydowana większość użytkowników bankowości mobilnej korzysta z aplikacji. Nie brakuje jednak osób, które preferują obsługę banku za pomocą wersji przeglądarkowych systemów RWD.

Najwięcej użytkowników bankowości mobilnej ma niezmiennie PKO BP – 5,9 mln. W ciągu roku przybyło mu blisko pół miliona klientów korzystających z tego kanału. Na drugim miejscu jest mBank z liczbą 3,3 mln mobilnych klientów – tu wzrost wyniósł 213 tys. Podium zamyka Bank Pekao, który ma 3,1 mln klientów korzystających z bankowości mobilnej. Ten bank może się pochwalić wzrostem na poziomie 379 tys. rok do roku. Na kolejnych miejscach znajdują się ING Bank Śląski oraz Santander Bank Polska (2,9 mln), Bank Millennium (2,4 mln), Alior Bank i BNP Paribas (1,3 mln) oraz Credit Agricole (770 tys.). Pozostałe banki mają mniej niż pół miliona użytkowników bankowości mobilnej.

Bankują bez komputerów. Rośnie segment „mobile only”

Rozwój rynku smartfonów doprowadził też do innej ciekawej sytuacji. Coraz więcej osób preferuje obsługę swoich finansów wyłącznie w telefonach komórkowych. O takich klientach bankowcy mówią mobile only. Są to osoby, które nie korzystają już z PC do zarządzania kontem osobistym – wszystkie operacje wykonują w telefonach.

Najwięcej klientów mobile only ma PKO Bank Polski – aż 4,1 mln. W ciągu roku przybyło mu ponad pół miliona użytkowników IKO, którzy nie korzystają z iPKO. Na drugim miejscu w zestawieniu jest ING Bank Śląski, który przekroczył barierę dwóch milionów. Po piętach depcze mu mBank, w którym liczba klientów mobile only zbliża się do dwóch milionów. Łącznie banki mają już 16,5 mln klientów mobile only.

Coraz więcej osób płaci telefonem

Telefony mają ważną przewagę nad bankowością „komputerową”, pozwalają bowiem korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych w wersji PC. Są to m.in. płatności zbliżeniowe czy wszelkie formy zakupu biletów wykorzystujące m.in. geolokalizację. Do telefonu można podpiąć kartę płatniczą (systemy Google Pay czy Apple Pay) i płacić zbliżeniowo.

Z danych Bankier.pl wynika, że Polacy podpięli już do swoich smartfonów (oraz zegarków) 12,5 mln kart. Na płatności zbliżeniowe pozwala też Blik, ale w tym przypadku nie jest już potrzebna karta. Z danych Polskiego Standardu Płatności – operatora Blika – wynika, że liczba klientów, którzy aktywowali płatności zbliżeniowe Blikiem, przekroczyła już 2,6 mln. Z Blika ogółem korzysta już blisko 16 mln klientów banków.

To nie moda, to standard

Wszystko wskazuje na to, że bankowość mobilna będzie nadal rosła. Jej główną zaletą jest dostęp do konta bankowego 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie można też nie wspomnieć o zaawansowanych funkcjach aplikacji mobilnych, które pozwalają w zasadzie wykonać wszystkie operacje na rachunku z poziomu smartfona.

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że bankowość mobilna będzie uzupełnieniem dla kanału „komputerowego”. Dziś możemy już mówić o tym, że jest ona realną alternatywą dla PC. Obecnie bez trudu można się bowiem obejść bez „tradycyjnej” bankowości internetowej, o czym świadczą statystyki banków dla segmentu mobile only.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bartek_kaboom
Od 3 lat korzystam z bankowości tylko na smartfonie.

Obecnie nie wyobrażam sobie życia bez smartfona, a jeszcze 10 lat temu zarzekałem się, że nigdy nie kupię tego ustrojstwa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki