O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Drożdże dla krów – najlepszy dodatek do pasz

Drożdże dla krów

Drożdże dla krów to jedne z dodatków aplikowanych do pożywienia zwierząt. Swoje zastosowanie spełniają wówczas kiedy wpływają na poprawę stanu zdrowia zwierząt, wydajność i jakość mleka oraz polepszenie procesów metabolicznych. Ówczesne badania wskazują na fakt, że to właśnie drożdże paszowe bądź ich metabolity potrafią spełniać wszystkie powyższe cechy.

Drożdże dla krów – podstawowe informacje

Bardzo ważnym elementem w składnikach pokarmowych krów jest białko. W 70-90% białko pozyskane z pożywienia ulega przemianie w żwaczu na białko drobnoustrojów, natomiast lotne kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do wytwarzania energii zużywalnej głównie do produkcji mleka, powstają z przemiany węglowodanów w żwaczu. Drożdże dla krów to element paszowy, który korzystnie wpływa na żwacz. Tworzą je jednokomórkowe grzyby, które w odpowiednich warunkach bardzo szybko namnażają się. Wykorzystuje się je w przemyśle biotechnologicznym oraz rolno-spożywczym już od ponad 100 lat. Są cennym składnikiem ze względu na zawartość dobrze trawionego białka, witamin z grupy B i biopierwiastków. Ponadto mają pozytywny wpływ na skład gatunkowy mikroorganizmów żwacza, stymulację wzrostu i rozwoju młodych zwierząt, a także ich zdrowie oraz produktywność rozrodczą i mleczną krów.ketoza krow

Drożdże dla krów i ich rodzaje oraz sposób działania

Na sklepowych półkach jest wiele produktów zawierających dodatki w postaci drożdży. Wyróżniamy drożdże suszone martwe oraz suszone żywe. Te pierwsze uzyskuje się jako produkty uboczne różnych gałęzi przemysłu. Zawierają witaminy, białko i mikroelementy. Drożdże dla krów żywe uzupełniają tę listę o pozytywny wpływ na procesy zachodzące w żwaczu. Drożdże przyczyniają się do namnażania bakterii celulolitycznych, które trawią włókna surowe, a także takich, które rozkładają kwas mlekowy. Oddziałuje to na zahamowanie powstawania niebezpiecznego schorzenia zwanego kwasicą żwacza, a także na zwiększenie ilości białka bakteryjnego o 15%. Drożdże suszone pozyskiwane są z gęstawy drożdżowej, czyli drożdży piwnych. Ze względu na fakt, że ulegają szybkiemu psuciu opracowano metodę ich wysuszania, co pozwoliło na wykorzystanie odpadów powstały przy produkcji piwowarskiej. Najlepszym sposobem jest suszenie bębnowe lub rozpyłowe. Preparaty zawierające suche drożdże mogą być stosowane jako alternatywa dla antybiotyków i stymulatorów wzrostu, a także poprawiają strawność składników pokarmowych.

Czytaj także: Strategia walki z pandemią nie istnieje! Działania rządu to zwyczajny chaos

źródło: ptz.icm.edu.pl

swiatrolnika.info 2023