Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 21:26

Jak powinno wyglądać dobre logo?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiekolwiek firmy bez logo. To jedna z podstawowych rzeczy, którymi trzeba się zająć podczas zakładania swojego przedsiębiorstwa. Dobre logo może okazać się zbawieniem i cudownie wpływać na markę, a nieodpowiednie – może stać się przekleństwem.
  • 31.01.2024 11:48
Jak powinno wyglądać dobre logo?

Logo – prostota czy finezja? 

To, czy logo Twojej firmy będzie skromne i proste, czy może bogate i zdobne, zależy od wielu czynników. To przede wszystkim charakter działalności. Trudno wyobrazić sobie np. warsztat samochodowy, który w swoim logo ma róże i różowo-złote litery pisane kursywą. Z drugiej strony, salon kosmetyczny, którego logo będzie oparte na np. technicznie zaprojektowanej jednej literze, kanciaste i bardzo proste – też może mieć problem z budowaniem marki. 

Logo powinno więc po części nawiązywać do utartych schematów, aby budzić w umysłach potencjalnych klientów pewną korelację. Z drugiej strony dobrze, aby było świeże, lekkie i nawiązywało do konkretnej marki. Kolorystyka, elementy graficzne – wszystko powinno być utrzymane w tym samym stylu, co pozwoli na stworzenie pełnej i spójnej identyfikacji graficznej firmy. 

Czy logo to jedna inwestycja na zawsze? 

Niestety, czasy się zmieniają, moda przemija, a Twoja firma będzie ewoluować. W związku z tym, do tematu związanego z logo też trzeba będzie wracać. To inwestycja na kilka lat. Nie trzeba się jednak łapać za głowę, ponieważ kolejna wersja logo może (i w wielu przypadkach powinna) nawiązywać do poprzedniej. Z czasem jest jednak bardziej dopasowywana do współczesnego poczucia estetyki i miejsca, w którym znajduje się firma. 

Logo jest niezwykle istotnym elementem w budowaniu marki przedsiębiorstwa. Powinno być tak zaprojektowane, aby można było je przenieść nie tylko na bilboardy, ale też na papier, długopisy, koszulki czy gadżety. Wiele firm projektuje kilka wersji logotypów – dzięki czemu można dopasować je odpowiednio do wybranego tła lub rozdzielczości. Logo musi być wyraźne i czytelne, aby mogło zakorzenić się w głowach potencjalnych klientów. Zobaczą konkretny symbol – pomyślą o Tobie. 

Jak samodzielnie zaprojektować logo? 

Projektowanie logo to ogromne wyzwanie. Wymaga nie tylko znajomości firmy oraz branży, ale także umiejętności graficznych. Samodzielne przygotowanie znaku graficznego może być trudne, jeśli nie ma się dystansu do własnej działalności. To, co dla Ciebie będzie jasne i czytelne, dla Twoich klientów nie musi takie być. 

Z tego względu dobrze jest oddać projektowanie logo w ręce specjalistów. Eksperci, po szczegółowym wywiadzie z klientem, przygotowują najczęściej kilka wersji logo. Na wybrany projekt, klient może nanosić poprawki, aby go w 100% dopieścić. Tak przygotowane logo jest przekazywane zamawiającemu, wraz z pełnym zapleczem technicznym np. księgą znaku. To umożliwi wykorzystywanie logo w różnych sytuacjach i dostosowywanie go do konkretnych warunków.

Artykuł sponsorowany